Zmiana okien nie musi sprowadzać się jedynie do zamontowania bardziej energooszczędnych okien, ale może być okazją do zmiany całej architektury budynku. Nowoczesne systemy okienne z PVC-U umożliwiają produkcję większych okien z węższymi ramami, a coraz popularniejsze są portfenetry - wysokie okna na wyższych piętrach z zabezpieczeniem balustradą.
W tradycyjnych rozwiązaniach, balustrada jest mocowana bezpośrednio do ściany, co nie wygląda zawsze estetycznie i powoduje przerwanie ciągłości termoizolacji. Zastosowanie portfenetrów w systemach Schüco LivIng, gdzie balustrada jest zintegrowana z ramą okienną, rozwiązuje ten problem i daje elegancki i minimalistyczny efekt.
Kiedy warto zastosować portfenetr?
Duże okna sięgające od podłogi do sufitu to bardzo modne rozwiązanie, które często pojawia się w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych. Na wyższych piętrach, ze względów bezpieczeństwa, przyjmują one formę okna z balustradą, czyli portfenetru.
Tego typu konstrukcje okienne zastępują również drogie w realizacji i nieefektywne energetycznie balkony. Nie ma żadnych przeszkód, aby zastosować takie rozwiązanie również w już istniejącym domu. Niekiedy w kompleksowo modernizowanych budynkach balkony umieszczane nad parterem są specjalnie zabudowywane, co pozwala powiększyć przestrzeń mieszkalną i uzyskać bardziej zwartą bryłę budynku, a tym samym poprawić jego charakterystykę energetyczną.
W takich przypadkach zamiast zwykłych okien warto zastosować portfenetry, które stanowią namiastkę balkonu. Nie tylko zapewniają lepszy widok na zewnątrz, lecz także umożliwiają sprawną wentylację pomieszczeń. Portfenetry to idealne rozwiązanie również w przypadku wąskich pomieszczeń, gdyż pozwalają wpuścić maksymalną dawkę światła dziennego do wnętrza. Przede wszystkim jednak portfenetry mogą nadać budynkowi lżejszy, ultranowoczesny wygląd.
Jak można wykorzystać portfenetry Schüco do modelowania elewacji?
Nowoczesne portfenetry Schüco cechują się klarownym, minimalistycznym designem, gdyż balustrada jest w tym przypadku zintegrowana bezpośrednio z ościeżnicą okienną. Ponadto dobierając kolor ram okiennych oraz rodzaj i odcień balustrady, można dopasować portfenetr do wyglądu elewacji, zastosowanych na niej akcentów dekoracyjnych, dachu czy nawet ogrodzenia. Dzięki różnym konstrukcjom balustrad można również kreować ciekawe akcenty architektoniczne. Do wyboru są aż cztery wzory balustrad – z wypełnieniem z pionowych, aluminiowych prętów, poziomych rur i prętów ze stali nierdzewnej lub z bezpiecznym szkłem warstwowym typu VSG.
Dodatkowym wariantem jest konstrukcja mieszana, szklano-metalowa. Najczęściej wybieranym wariantem są pionowe balustrady, które podkreślają wysokość skrzydła okiennego i optycznie je wysmuklają, a ponadto pasują do ogrodzeń o tej samej budowie. Natomiast balustrada złożona z elementów poziomych poszerza optycznie skrzydła okienne.
W zależności od oczekiwanego efektu estetycznego pręty mogą być rozmieszczane w różnych rozstawach z prześwitem do 120 mm. W przypadku większych elementów okiennych balustrada może mieć rozpiętość nawet do 2 m. Coraz większą popularność zyskują również transparentne wypełnienia całoszklane. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie kompozycja elewacji wyklucza zastosowanie dodatkowych ozdobnych elementów, które mogłyby ją zaburzyć.
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska