Nowoczesne rolety zewnętrzne - ogranicz wydatki na ogrzewanie
Nowoczesne rolety zewnętrzne dają nam dziś wiele możliwości - to produkty z zaawansowaną technologią, które możemy połączyć z czujnikami temperatury czy natężenia światła słonecznego. Poprawiają komfort naszego przebywania we wnętrzach i dbają o utrzymanie w nich optymalnej temperatury.
Niektórzy decydują się na podłączenie osłon okiennych do wewnętrznej sieci domowej - dzięki temu mogą sterować roletami i innymi systemami w domu przy użyciu urządzeń mobilnych. Takie ekonomiczne zarządzanie wszystkimi sprzętami generuje kolejne oszczędności.
Ponieważ wszystkie okna przepuszczają światło i powietrze w większym lub mniejszym stopniu, należy czujnie kontrolować straty ciepła w swoim domu. Przyjmuje się, że średnio wynoszą one 15-25% - tyle ciepła potrafi nam umknąć przez okno.
Jeśli chcemy ograniczyć tę stratę i zminimalizować niepotrzebne wydatki na ogrzewanie, warto postawić na nowoczesne osłony zewnętrzne, które dodatkowo zabezpieczą nasz dom przed włamaniem.
Różnorodność oferty rolet na rynku dotyczy też kolorystyki - bez trudu znajdziemy odpowiednią barwę, którą dopasujemy do każdej fasady budynku.
Wybierz rodzaj rolety - podtynkowe, naokienne lub elewacyjne
Na rynku są dostępne trzy typy rolet zewnętrznych różniących się od siebie sposobami montażu. Są to rolety podtynkowe, naokienne oraz elewacyjne.
Rolety podtynkowe zapewniają odpowiednią termoizolację. Nie wymagają ingerencji w konstrukcję okna - skrzynki rolet są schowane pod warstwą ocieplenia budynku i zostały wyposażone w specjalne maty chroniące nadproża przed przemarzaniem.
Rolety naokienne są najczęściej wybierane przez klientów, którzy przeprowadzają remont w domu i zdecydowali się na wymianę okien. Skrzynki rolet naokiennych osadza się w ramach okna, dlatego są rozwiązaniem wpływającym na zmianę ich rozmiaru - należy uwzględnić pomniejszenie otworu okiennego o wielkość montowanej skrzynki. Spełniają też rolę dodatkowej izolacji termicznej.
Osłony elewacyjne są mało inwazyjne - ich instalacja nie wymaga wymiany okien czy zmian w projekcie budowy. Roleta elewacyjna może być zamontowana na fasadzie budynku lub bezpośrednio we wnęce okna albo drzwi. Jej skrzynka jest wtedy widocznym elementem konstrukcyjnym, dlatego ma różne wersje obudowy do wyboru oraz wiele opcji kolorystycznych.
Z uwagi na brak ingerencji w strukturę budynku, montaż osłony elewacyjnej nie wpływa na właściwości izolacyjne budynku.
Żaluzje fasadowe
Domy o dużych przeszkleniach świetnie wyglądają, gdy mają zainstalowane na oknach żaluzje fasadowe - to systemy, które oprócz wyjątkowych walorów estetycznych mają niezwykle przydatne funkcje, np. umożliwiają nam płynną regulację światła wpadającego do pomieszczeń poprzez otwieranie lamel i zamykanie ich w zakresie od 90º do 180 stopni.
Warto dodać, że w tym przypadku ciekawe rozwiązanie termoizolacyjne zapewniają lamele w kształcie litery Z, które zapewniają pełne domknięcie pancerza. Osłony zewnętrzne mogą pozytywnie i znacząco wpłynąć na komfort mieszkania, ale też na domowy budżet. Warto zastanowić się nad produktem dopasowanym do naszych preferencji i potrzeb.
Źródło i zdjęcia: ANWIS Sp. z o.o.