Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zapewnić największą efektywność instalacji przeciwoblodzeniowej?

Zima zawsze była nieprzewidywalna. Może być ciepła i sucha, jednak zmiany klimatyczne wskazują na to, że spodziewać się możemy także okresowych silnych mrozów i obfitych opadów. To realne zagrożenie dla instalacji wodociągowych, tryskaczowych i hydrantowych, a także dla rur kanalizacyjnych i odprowadzających skropliny w instalacjach wentylacyjnych. Wszędzie tam zastosowanie znajdują specjalne systemy ochrony przed mrozem, czyli maty i przewody grzejne. Ich pracą sterują regulatory. Niedawno pojawiło się całkiem nowe urządzenie tego typu.

Jak zapewnić największą efektywność instalacji przeciwoblodzeniowej?
Elektra System ochrony przed śniegiem i lodem SnowTec, SelfTec, FreezeTec, VCDR, VC, VCD
elektra.pl

Zimy się nie boimy...

...jeśli właściwie się przed nią zabezpieczymy. Odpowiednio przygotowany system ochrony przed mrozem nawet w czasie bardzo surowej zimy zapobiegnie uszkodzeniom rur, zaworów czy siłowników, spowodowanym z niskimi temperaturami. To bardzo ważne zadanie, bowiem straty poniesione z powodu uszkodzonej infrastruktury zwykle przewyższają nakłady wynikające z zakupu instalacji grzewczej.

Przewody grzejne ELEKTRA VCD 10
Przewody grzejne ELEKTRA VCD 10

Ogrzewane mogą być wszystkie rodzaje rur, zarówno metalowe (stalowe, miedziane, żeliwne), jak te wykonane z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się stałooporowe przewody grzejne (takie jak ELEKTRA VCD 10 czy ELEKTRA FreezeTec® o stałej mocy grzejnej na 1 m przewodu) lub samoregulujące przewody grzejne (np. ELEKTRA SelfTec®).

Przewody grzejne w instalacjach przeciwoblodzeniowych

Przewody grzejne ELEKTRA FreezeTec® nie wymagają dodatkowego sterowania. Przeznaczone są do prostych instalacji, takich jak siłowniki, czy rury o średnicy nieprzekraczającej 50mm. Montaż takich przewodów można wykonać samodzielnie - nie jest konieczna pomoc instalatora.

Przewody grzejne ELEKTRA FreezeTec®
Przewody grzejne ELEKTRA FreezeTec®

Na przewody samoregulujące składają się dwa równolegle ułożone przewody miedziane, połączone ze sobą rdzeniem z usieciowanego polimeru z dodatkiem grafitu. Ten właśnie rdzeń jest samoregulującym elementem grzejnym, a jego rezystencja ulega zmianie w zależności od temperatury.

Zastosowanie przewodów samoregulujących niesie ze sobą szereg korzyści. Można je ciąć na placu budowy na wymaganą długość, co pozwala na łatwe dostosowanie przewodu do długości ogrzewanego elementu. Przewody te mogą się także krzyżować. Dodatkowo, jeśli spadnie temperatura otoczenia, zwiększa się moc grzejna przewodu.

Nowy regulator SMART - efektywna praca instalacji przeciwoblodzeniowej

Do rodziny sterowników firmy ELEKTRA (ETV, ETN4, ETI i UTR-60 PRO) dołączył kolejny. Najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC przeznaczony jest do sterowania systemami grzewczymi, chroniącymi przed niskimi temperaturami i śniegiem. Wyposażony został w innowacyjną funkcję automatycznego dostosowania mocy grzałki czujników wilgoci do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC
Najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC

Co więcej, w tym urządzeniu istnieje możliwość dostrojenia charakterystyk pracy. Łącze internetowe umożliwia pełną zdalną kontrolę systemu za pomocą urządzeń mobilnych. Jest to możliwe dlatego, że regulator został wyposażony w moduł WiFi oraz port Ethernet.

Regulator pozwala na niezależną kontrolę dwóch stref grzejnych lub jednej strefy za pomocą dwóch czujników. Pozwala to na sterowanie dużymi aplikacjami, takimi jak parkingi, ciągi piesze i zjazdy do garażu.

Odpowiednie podłączenie czujników (ETOG-56T, ETOR-55 i ETF-744) pozwala na sterowanie niezależnie dwoma różnymi obszarami (np. rynny i zjazd do garażu). Kolejną zaletą regulatora jest współpraca z systemem BMS, możliwa dzięki przekaźnikowi informującemu o sytuacji alarmowej oraz dwom parom zacisków, umożliwiającym ręczne uruchomienie lub uśpienie systemu ogrzewania z poziomu BMS.

źródło i zdjęcia: Elektra