Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (podłoga osiąga temperaturę ok. 26°C), a grzejnikiem jest powierzchnia całej podłogi. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe nie powoduje:
- spalania i unoszenia się kurzu wywołującego alergie
- przeciągów
- różnic temperatur w pomieszczeniu
- wysuszania powietrza.
- komfort cieplny – równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, ciepło zamiast chłodnej posadzki
- estetyka pomieszczeń – brak grzejników oraz kotłowni, kominów oraz sieci rur ciepłowniczych i gazowych
- niskie nakłady inwestycyjne
- ogrzewanie niecentralne – możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń.
Sprawność elektrycznego ogrzewania podłogowego zależy od grubości izolacji cieplnej podłogi. Dotyczy to zwłaszcza podłóg leżących na gruncie oraz podłóg nad nieogrzewanymi pomieszczeniami.
Materiałami wykończeniowymi ogrzewanej podłogi mogą być:
- terakota lub marmur
- wykładzina dywanowa (o grubości nie przekraczającej 15mm z podkładką włącznie)
- wykładzina PCV
- cienki parkiet klejony do podłoża
- panele laminowane, deska warstwowa
Każdy z powyższych materiałów (poza terakotą i marmurem musi mieć atest producenta dopuszczający do zastosowań z ogrzewaniem podłogowym, a także musi zostać zamontowany wg zaleceń producenta.
Ogrzewanie podłogowe można realizować za pomocą:
- Przewodów grzejnych ELEKTRA VC/VCD układanych w wylewce betonowej i stosowanych na etapie budowy, gdy wylewki nie są jeszcze wykonane.
- Mat grzejnych ELEKTRA MG/MD i przewodów grzejnych ELEKTRA DM / ELEKTRA UltraTec układanych w warstwie elastycznego kleju lub wylewce samopoziomującej, bezpośrednio pod posadzką, na wylewce betonowej, stosowanych na etapie prac wykończeniowych, przed położeniem materiału wykończeniowego posadzki.
- Mat grzejnych ELEKTRA WoodTec1 i WoodTec2 układanych tylko pod podłogami z paneli podłogowych lub deski warstwowej, stosowanych na etapie prac wykończeniowych.
źródło i zdjęcia: Elektra