Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zalety i zastosowanie drewna konstrukcyjnego KVH®

Drewno konstrukcyjne KVH® często jest określanie mianem surowca do zadań specjalnych - świetnie sprawdza się do wykonania konstrukcji dachu, stropu, ścian, legarów pod tarasy, podłóg lub elementów niewielkiej architektury w ogrodzie. Jakie są inne - oprócz wytrzymałości - zalety tego drewna?

Zalety i zastosowanie drewna konstrukcyjnego KVH®
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy każde drewno może nosić oznaczenie KVH®?
  • Jakie są zalety drewna konstrukcyjnego KVH®?
  • Jakie jest zastosowanie drewna konstrukcyjnego KVH®?

Drewno to materiał konstrukcyjny, który jest tani, ekologiczny, a zarazem bardzo wytrzymały. Świetnie znosi pracę całego budynku, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Jednak do zadań specjalnych, wymagających doskonałych parametrów oraz niesamowitej wytrzymałości, dedykowane jest drewno konstrukcyjne KVH® - dostępne między innymi w ofercie firmy JAF Polska. Nadaje się ono znakomicie na elementy konstrukcyjne, które mają sprostać kategorycznemu utrzymaniu wymiarów, zapewniając trwałość i bezpieczeństwo każdego projektu.

Czym jest oznaczenie KVH®?

Aby z sukcesem zrealizować najbardziej wymagającą inwestycję i zapewnić jej trwałość na lata, potrzeba do jej stworzenia doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Dlatego do takich zadań w szczególności dedykowane jest drewno konstrukcyjne. Jednak pomimo tego samego zastosowania, nie każde drewno przeznaczone do zastosowań konstrukcyjnych może nosić nazwę KVH®:

  • Jest to termin, który został  opatentowany i zastrzeżony dla obrabianego w specjalny sposób surowca pochodzącego z Niemiec i Austrii.
  • Każda belka oznaczona nazwą KVH® ma swój numer seryjny i posiada certyfikaty uzyskania - FSC® i PEFC™. Świadczą one o pochodzeniu tylko z legalnych wycinek i umożliwiają weryfikację pochodzenia surowca na każdym etapie przetworzenia i przepływu.
Drewno konstrukcyjne KVH® w sali gimnastycznej
Drewno konstrukcyjne KVH® można spotkać m.in. na salach gimnastycznych. Fot. JAF Polska

Zalety drewna konstrukcyjnego KVH®

Użycie drewna konstrukcyjnego KVH® jest gwarancją wieloletniej trwałości – dużo większej niż w przypadku tradycyjnego drewna. Swoją wytrzymałość zawdzięcza specjalnej obróbce. Wysokiej klasy (C24), bezrdzeniowe drewno jest suszone komorowo do 16% wilgotności, dzięki czemu drewna KVH® nie zaatakują grzyby powodujące jego uszkodzenie. Podobną wilgotność można uzyskać w przypadku zwykłęgo drewna - przeprowadza się wówczas termowanie.

Dodatkowym zabiegiem zwiększającym wytrzymałość tego materiału jest wycinanie z niego sęków oraz klejenie bali na mikrowczepy. Drewno KVH® jest czterostronnie strugane i fazowane z każdej strony, dzięki czemu cechuje je wysoka odporność na ogień oraz skuteczna ochrona przed różnymi szkodnikami - wyjaśnia Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Zastosowanie drewna konstrukcyjnego KVH®

Drewno konstrukcyjne KVH® występuje w dwóch rodzajach wykończenia - NSI i SI.

  • NSI to klasa w której dopuszczalne są widoczne drobne skazy wizualne, na przykład sęki z przeznaczeniem do zabudowy środka ścian czy stropów.
  • SI z kolei jest wyrobem bez wizualnych skaz, jednak zarówno SI i NSI cechują się taką samą wytrzymałością i trwałością.

Co istotne, drewno to  nadaje się do dużych lub nietypowych konstrukcji. Jego standardowa długość to aż 13 metrów. Sprawia to, że może być wykorzystywane przy wielkoformatowych dachach oraz stropach.

Drewno KVH® nie musi być impregnowane, występuje w przekroju od 60 mm w górę co 20 mm mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Drewno konstrukcyjne KVH® na pływalni
Drewno konstrukcyjne KVH® wykorzystane na pływalni. Fot. JAF Polska

źródło i zdjęcia: JAF Polska