Wykorzystując płytki dekoracyjne można ozdobić nie tyko ścianę (czy jej fragment np. przy drzwiach wejściowych), ale także mur, komin, cokoły albo taras. Ważne jest jednak, aby wybrać produkt odpowiedni do zastosowań zewnętrznych, a więc mrozo- i wodoodporny.
Wybieranie płytek elewacyjnych imitujących kamień
Przede wszystkim należy pamiętać, że na zewnątrz nie sprawdzą się płytki gipsowe, które w przypadku nadmiernej ekspozycji na wilgoć, wodę i skrajne temperatury mogą tracić swoje właściwości. Dlatego planując wykończenie elewacji należy zdecydować się na płytki betonowe. Produkty te charakteryzują się ogromną wytrzymałością, dzięki czemu długo będą zachowywały elegancki wygląd, a efekt osiągnięty ich montażem będzie o wiele trwalszy niż w przypadku gipsu.
Przy wyborze płytek ważna jest także ich grubość, przekładająca się przede wszystkim na bezpieczeństwo ich użytkowania, ale także estetykę wykonania zdobienia. Płytki betonowe wymagają odpowiednio mocnego i stabilnego podłoża (szczególnie, gdy mają pokrywać dużą powierzchnię). Aby dać klientom możliwie szeroki wybór produktów, firma Incana wytwarza płytki o różnych grubościach (do 3,5 cm), w tym bardzo cienkie serie SLIM (tylko 1,5 cm grubości), które sprawdzą się na mniej wytrzymałych powierzchniach, na których produkty tradycyjne mogłyby okazać się zbyt ciężkie.
Cieńsze wersje płytek elewacyjnych
Jeśli płytki mają więc pokryć powierzchnię, która nie jest tak stabilna, jak murowana ściana albo po prostu elementy zbyt grube wyglądałyby nieestetycznie, warto zdecydować się na takie serie, jak:
- Arcada (o chropowatej, niejednorodnej strukturze)
- Arena (uniwersalny kamień dekoracyjny, który przy odpowiednim oświetleniu daje efekt 3D)
- Calibra (z charakterystyczną, oryginalną strukturą)
- Castor (daje właśnie efekt muru z elementów różnej wielkości, przypominającego budowle granitowe)
- Corona (wyróżnia się fakturą przypominającą przylegające do siebie kamienie i obeliski połączone w całość)
- Dacota (o chropowatej, niejednorodnej strukturze, nadająca aranżacji nieco południowego charakteru)
- Etna (o charakterystycznym odcieniu kawy, grafitu i ciekawej fakturze, w której elementy chropowate współgrają z gładkimi)
Na ścianach o konstrukcji innej niż murowana (np. drewnianych lub stalowych) przed montażem płytek dekoracyjnych warto zastosować metalową siatkę o drobnych oczkach. Najlepiej jeśli będzie to ocynkowana siatka z drutu o średnicy 1 mm i o oczkach 5x5 mm. Jest to uniwersalne rozwiązanie, wykorzystywane także w przypadku starych ścian, które ciężko jest odpowiednio wyczyścić (dobrze przygotowana powierzchnia jest warunkiem niezbędnym do bezpiecznego i trwałego montażu płytek).
Szeroki wybór faktury oraz kolorów płytek elewacyjnych
Inspirowane kolorem i fakturą kamienia płytki dekoracyjne Incana imitują m.in. powierzchnie wapienne, wulkaniczne oraz charakterystyczną strukturę warstwowo ułożonych skał. Dzięki metodzie barwienia DRY Technology Incana oferuje naturalnie wyglądające płytki w różnych kolorach.
Przykładami serii utrzymanych w ciemniejszej kolorystyce są m.in.:
- Columbia (intensywny brąz, który wyraźnie kojarzy się z naturą i ziemią)
- Hudson (seria składająca się z dość dużych elementów o chropowatej i heterogenicznej strukturze, która nadaje im ciekawego, surowego charakteru)
- Montana (produkt solidny i masywny już na pierwszy rzut oka, ciemny brąz z delikatnymi przebarwieniami)
Polecane płytki elewacyjne o jasnym kolorze
Poszukując płytek inspirowanych kamieniem i utrzymanych w jaśniejszej kolorystyce, można wybrać m.in. serie:
- Burgio (połączone elementy dają efekt dzikiego muru, ułożonego z łupanych odłamków kamieni, płytki dostępne są w jaśniejszej wersji Cappuccino i ciemniejszej - Volcano)
- Antero (o stonowanej kolorystyce, imitują one naturalną powierzchnię naznaczoną erozją i upływem czasu)
- Cortina (o chropowatej, niejednorodnej strukturze, złożone z mniejszych i większych prostokątów i kwadratów ułożonych asymetrycznie).
Wygodnymi rozwiązaniami są także serie dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. To np.:
- Basalto (daje efekt muru dzikiego, ułożonego z łupanych odłamków kamieni; produkt dostępny w pięciu wersjach kolorystycznych Frost, Volcano, Sabbia, Copper, Natural),
- Carini (kamień betonowy dostępny w kolorach Graphite, Caldo, Grey, Sahara)
- Arbol (płytki o różnej grubości, miejscami wypukłe, miejscami wklęsłe, co daje wrażenie misternie układanych klocków; dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych: Grunde i Rame),
- Davos (płytka inspirowana wyglądem piaskowca, dostępna w wersjach: Copper, Tierra, Volcano), - Espania (wzorowana na skałach wapiennych, dostępna w wersjach Volcano, Claro, Cappuccino i Cinnamon)
źródło i zdjęcia: INCANA