Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Układamy płytki na elewacji

Płytki Incana będące wykończeniem ścian we wnętrzach są bardzo dobrym rozwiązaniem i ich użycie nie budzi wątpliwości. To jednak nie jedyne miejsce gdzie można je wykorzystać. Producent kamienia dekoracyjnego udostępnił nowe, szerokie pole ich użycia - elewacje. Tu jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Układamy płytki na elewacji
Incana S.A. Wnętrza i elewacje Incana
www.incana.pl
Incana S.A. Wnętrza i elewacje Incana
Dane kontaktowe:
76 843 70 80
Witosa 10, 59-330 Ścinawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Które płytki z oferty betonowego kamienia dekoracyjnego Incana?

Przede wszystkim konieczna jest wiedza, które z produktów Incana nadają się do takich zastosowań. Wszystko jest kwestią materiału. O ile do zastosowań wewnętrznych nadają się dokładnie wszystkie - o tyle na zewnątrz istotny staje się materiał z którego są wykonane. Płytki gipsowe, jako kamień dekoracyjny do wnętrz, raczej się w takim zastosowaniu nie sprawdzą.

Incana zaprasza do wyboru z bogatej oferty betonowego kamienia dekoracyjnego Incana oraz Incana Premium, czyli serii Alaska, Antero, Montana, Basalto, Estillo,Calibra, Columbia, Pietro, Davos, Link stone i inne. Są one niemal niewrażliwe na działanie czynników zewnętrznych - zarówno wody jak i słońca. Aby jednak praca była możliwie prosta, a wykonana z nich elewacja estetyczna i trwała - przy montażu należy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Ile płytek na jaką powierzchnię?

Pierwsza dotyczy obliczenia koniecznej ilości płytek kamienia elewacyjnego. Dla powierzchni płaskich mierzymy ją w metrach kwadratowych, dla narożników - w metrach bieżących. Ilość płytek potrzebnych do pokrycia jednostki miary można znaleźć w materiałach producenta. Warto pamiętać o odliczeniu powierzchni otworów (ale w zależności od planowanego sposobu ich wykończenia konieczne może być doliczenie ich do narożników) i dołożeniu naddatku ze względu na niezbędne docinki. Minimalnie powinno to być około 5% powierzchni, warto jednak ocenić stopień skomplikowania płaszczyzn. Przy bardzo rozbudowanych geometrycznie obiektach przydatne może być przyjęcie nawet 10% zapasu.

W trakcie układania ważna temperatura

Trzeba także zwrócić uwagę na temperaturę panującą w trakcie układania. Temperatury zbyt niskie lub zbyt wysokie mogą negatywnie wpłynąć na sposób wiązania kleju. Wartości optymalne zawierają się między 5 a 28 stopni Celsjusza. Konieczna będzie także podstawowa wiedza o budowie elewacji, którą zamierzamy wykańczać. Sprawa jest najprostsza w wypadku budynków nowych, nieco bardziej skomplikowana przy renowacji obiektów starszych. Znaczenie ma także materiał z którego wykonywana jest płaszczyzna okładana płytkami. Zacznijmy jednak po kolei, od sytuacji wymagających najmniej skomplikowanych działań.

Jak przygotować elewację na układanie płytek?

Będzie to bez wątpienia nowo wzniesiona ściana murowana lub betonowa. Powierzchnia powinna być sucha i odpylona. Płytki dekoracyjne Incana układamy rzędami od dołu, z odpowiednim przesunięciem kolejnych rzędów. Pierwszy rząd powinien być dokładnie wypoziomowany - każdy błąd popełniony na tym etapie z kolejnymi rzędami może zostać zwielokrotniony. Technologia wytwarzania płytek Decoreco powoduje, że między poszczególnymi paczkami mogą występować niewielkie różnice kolorystyczne.

Aby uniknąć niezbyt estetycznego efektu plam o różnych odcieniach na elewacji, należy w trakcie układania mieszać płytki z różnych paczek, rozkładając je możliwie równomiernie. Aprobowany wzór przenosić na ścianę. Nie są to w żadnym wypadku prace wymagające zatrudniania wyspecjalizowanych ekip - niemal każdy jest w stanie wykonać je samemu.

Kamień ozdobny Incana - zobacz ofertę

Płytki na ścianę wymagająca renowacji

Sytuacja odrobinę się komplikuje jeśli wykańczana płytkami ściana nie jest nowa. W wypadku elewacji silnie zabrudzonej lub pokrytej resztkami lakieru - przed przejściem do opisanej wyżej procedury należy ją dokładnie oczyścić i zaimpregnować. Jeśli mamy do czynienia ze starym, obsypującym się murem - konieczne będzie oczyszczenie go do „gołej cegły”. Do listy niezbędnych do wykonania operacji dojdzie więc skucie starego tynku, wypiaskowanie muru w celu usunięcia resztek starej elewacji i dokładne odpylenie.

Gruntowanie będzie również konieczne w przypadku mocowania płytek do powierzchni o wysokiej chłonności. Przed rozpoczęciem układania warto także dodatkowo zwilżyć powierzchnię.

Alternatywą dla pracochłonnego dokładnego czyszczenia może być także zastosowanie metalowej siatki o drobnych oczkach, mocowanej do ściany zgodnie z zaleceniami technicznymi producenta płytek. Najlepiej jeśli będzie to ocynkowana siatka z drutu o średnicy 1mm o oczkach 5x5mm. Jest to zresztą rozwiązanie bardzo uniwersalne. Posłuży także do mocowania kamienia ozdobnego Incana na ścianach o konstrukcji innej niż murowana - na przykład drewnianych lub stalowych.

źródło i zdjęcie: Incana