Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kamień dekoracyjny

Jak kłaść płytki gipsowe i betonowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Płytki firmy Incana - zarówno gipsowe, jak i betonowe - można układać samodzielnie. Aby efekt końcowy był możliwie najlepszy, zarówno ścianę, jak i płytki należy odpowiednio przygotować. Poniżej prezentujemy dokładną instrukcję postępowania.

Przed rozpoczęciem prac należy wybrać i kupić odpowiednią liczbę płytek, a także klej (mrozoodporny, gdy płytki mają być zamontowane na zewnątrz), grunt i fugę (jeśli będzie potrzebna). Warto też przygotować niezbędne narzędzia, takie jak:

  • poziomica,
  • paca zębata,
  • tarcza diamentowa do cięcia betonu lub piła do drewna w przypadku potrzeby przycinania płytek z gipsu,
  • szczotka druciana.
Narzędzia niezbędne do montażu płytek
Narzędzia niezbędne do montażu płytek

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem montażu płytek gipsowych i betonowych?

Aby dowiedzieć się, ile płytek należy zakupić, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który znajduje się przy opisie każdej kolekcji płytek na stronie internetowej firmy Incana. Wystarczy podać metry kwadratowe ściany i ewentualnie metry bieżące narożnika. Należy zakupić o 10% więcej materiału, niż to wynika z pomiarów i obliczeń.

Powierzchnia, na której mają znaleźć się płytki dekoracyjne, powinna być odpowiednio przygotowana. Podłoże powinno być suche, oczyszczone z kurzu, brudu, olejów, tłuszczów i smarów. Ściana powinna być również zagruntowana. Grunt firmy Incana stosowany pod farby, tynki, tapety, jastrychy, posadzki samopoziomujące, kleje do płytek ceramicznych i szpachlówki poprawia ich przyczepność. Wyrównuje też i ogranicza chłonność gruntowanego podłoża oraz chroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dzięki dużej zdolności penetracji preparat wnika w głąb starych i chłonnych podłoży, które pod wpływem czasu straciły pierwotne parametry i wzmacnia je.

Bezpośrednio przed przystąpieniem do klejenia warto rozłożyć płytki na podłodze, by uzyskać ich oczekiwany układ i dostosować odcienie. Układając taki wzór próbny najlepiej jest dobierać płytki naprzemiennie z różnych opakowań.

Jak kłaść płytki gipsowe i betonowe? Zasady pracy

Każdą płytkę przed nałożeniem kleju należy zmatowić, czyli przetrzeć po stronie klejenia za pomocą szczotki drucianej. Ta prosta czynność pomoże usunąć resztki nalotu gipsowego powstałego w trakcie produkcji, dzięki czemu płytka będzie miała lepszą przyczepnością do ściany.

Temperatura powietrza podczas klejenia oraz 48 godzin po jego zakończeniu powinna być w granicach 5-25 stopni Celsjusza.
Pracę należy zaplanować tak, by nie było konieczne przycinanie płytek w miejscach, które są najbardziej widoczne. Wyklejanie najlepiej jest rozpoczynać od narożników lub miejsc szczególnie eksponowanych. Tym sposobem można uniknąć nieestetycznych docinek i łączeń w miejscach reprezentacyjnych. Klejenie powinno się rozpocząć od dołu ściany (warto zostawić ok. 3-4 mm szczelinę od ściany, sufitu i nad podłogą), przy narożniku. Celem jest przeniesienie ułożonego wcześniej wzoru próbnego na ścianę. W przypadku konieczności przycinania płytek warto pamiętać o tym, by były one klejone w miejscach najbardziej dyskretnych, bądź tych, które będą zasłonięte (np. meblami).

Najlepszy efekt daje przesunięcie płytek w kolejnych rzędach poziomych w taki sposób, by nie kleić ich dokładnie jedna nad drugą. Najbezpieczniej jest zastosować przesunięcie o ok. jedną trzecią długości płytki.

Korzystając z pacy należy nałożyć klej na ok. 70-80 proc. powierzchni płytki. Następnie docisnąć płytkę do ściany delikatnie przesuwając tak, aby równomiernie rozprowadzić substancję. Na każdym etapie warto pilnować również tego, by płytka była położona równo. Efekt można sprawdzić używając poziomicy.

Po przyklejeniu płytki, przy pomocy wilgotnej gąbki, trzeba od razu zmyć z jej powierzchni nadmiar kleju lub ewentualne zabrudzenia. Uwaga: należy to robić bez użycia środków chemicznych.

Płytki gipsowe i betonowe. Na co zwrócić uwagę po ich położeniu?

Do czasu wyschnięcia kleju, ściana nie powinna być narażona na działanie mocnych promieni słonecznych, ani na obfity kontakt z wodą (w przypadku płytek zewnętrznych dobrze jest zabezpieczyć je na wypadek deszczu).

Po dwóch tygodniach poleca się zabezpieczyć ścianę odpowiednimi środkami impregnującymi, które jednocześnie ułatwią utrzymanie czystości (np. impregnat hydrofobizujący Incana). Przed impregnacją należy sprawdzić, czy zakupiona płytka może być impregnowana (informacja o tym jest na etykiecie produktu) oraz upewnić się, że nie powstał na niej wykwit wapienny (jest to zjawisko naturalne, niezależne od producenta). Jeśli pojawił się on, należy umyć płytki gąbką z ciepłą wodą, w trudniejszych przypadkach powtarzając czynność kilkukrotnie.

Powierzchnia przeznaczona do impregnacji powinna być równomiernie porowata, czysta, bez śladów tłuszczu. Preparat można nakładać na podłoże za pomocą pędzla lub przez natrysk (niskociśnieniowy). Dobrze i starannie naniesiona impregnacja zabezpiecza m.in. przed wystąpieniem plam i wykwitów wapiennych na podłożach betonowych takich jak sztuczny kamień.

źródło i zdjęcia: Incana

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum