Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak łatwo i szybko uzyskać efekt drewnianej elewacji?

Popularność drewnianych elewacji stale rośnie. Są chętnie wybierane ze względu na ich uniwersalny charakter. Użycie prawdziwego drewna jest jednak bardzo kosztowne, dlatego warto zapoznać się z alternatywnymi sposobami. 

Jak łatwo i szybko uzyskać efekt drewnianej elewacji?
Incana S.A. Wnętrza i elewacje Incana
www.incana.pl
Incana S.A. Wnętrza i elewacje Incana
Dane kontaktowe:
76 843 70 80
Witosa 10, 59-330 Ścinawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Elewacja z naturalnego drewna wiąże się z kosztami

Drewniane elewacje najczęściej spotkać można na domach jednorodzinnych, ale elementy inspirowane drewnem pojawiają się też np. na nowoczesnych biurowcach. W każdym przypadku jednak decydując się na tego rodzaju wykończenie trzeba pamiętać, że elewacja drewniana to nie tylko deski, ale również odpowiednia konstrukcja spodnia oraz elementy takie jak wkręty do drewna, systemy mocowań oraz lazury i impregnaty (szczególnie istotne dla utrzymania ładnego wyglądu drewna przez dłuższy czas).

Wykonanie tego rodzaju elewacji jest pracochłonne i wymaga fachowej wiedzy. Co więcej, pielęgnacja drewna to nie tylko impregnacja czy malowanie, ale także maskowanie ubytków, pęknięć, usuwanie mchów i porostów, wymiana zniszczonych desek, a także wywabianie pojawiających się z czasem przebarwień.

Wygodną i ekonomiczną alternatywą jest zastosowanie inspirowanych naturą i drewnem płytek dekoracyjnych, które można położyć bez specjalistycznego sprzętu i bardzo zaawansowanej wiedzy. Aby jednak osiągnąć dobry efekt, trzeba odpowiednio dobrać produkty i przestrzegać kilku ważnych zasad klejenia płytek.

Płytki drewnopodobne na elewację – na co zwracać uwagę

Wybierając płytki do zastosowania na zewnątrz trzeba pamiętać, aby były one odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym na mróz, śnieg, promienie słoneczne czy długotrwały deszcz, ale także na pojawianie się pleśni i grzybów. Ważne jest, aby nie tylko przez cały czas użytkowania solidnie utrzymywały się na ścianie, ale także by nie zmieniał się ich wygląd. Dlatego odpowiednim rozwiązaniem będą płytki betonowe.

Ponieważ zdobiąc elewację często trzeba pokryć dużą powierzchnię ściany warto pamiętać, że płytki są różnej wielkości i dokonany wybór przełoży się m.in. na wygodę i szybkość montażu.

Płytki drewnopodobne na elewację - uzyskanie naturalnego efektu

Aby płytki inspirowane drewnem wyglądały stylowo i możliwie naturalnie ważne jest, by w detalach oddawały drewnianą fakturę oraz niejednorodną kolorystykę. Technologia wykorzystywana w Incana pozwala na osiągnięcie bardzo naturalnego efektu.

Jedną z linii produktów Incana, inspirowanych fakturą i kolorem drewna, jest seria Landwood. Ta betonowa płytka w naturalny i stylowy sposób imituje drewno, z jego charakterystycznym warstwowym układem słojów, a nawet z sękami.

Płytki z serii Landwood są długie i wąskie (o wymiarach 54,5 cm x 10,4 cm i grubości 2 cm), dzięki czemu ich montaż nie jest zbyt skomplikowany i można go wykonać we własnym zakresie. Wystarczą podstawowe narzędzia (m.in. paca zębata, poziomica, szczotka druciana) oraz grunt i klej (kliknij, aby przeczytać dokładną instrukcję montażu).

Płytki drewnopodobne na elewację - cechy szczególne

Płytki Landwood pozwalają na stworzenie elewacji w ciemniejszej lub jaśniejszej tonacji, ponieważ dostępne są w dwóch kolorach:

  • Cappuccino (stonowany beż)
  • Volcano (ciemna barwa skały wulkanicznej)

Drugą propozycją dla wielbicieli drewna jest seria Eastwood, która charakteryzuje się ciepłą, jasnobrązową kolorystyką, wzbogaconą subtelnymi ciemniejszymi przebarwieniami. Struktura płytki wyróżnia się elementami imitującymi surowe drewno oraz powierzchnię miejscami pokrytą wiekową, spękaną warstwą farby.

Płytki Eastwood mają wymiar 37,5 cm x 10 cm i wykonane są z betonu. Jest to produkt SLIM o grubości 1,5 cm, w efekcie są lżejsze, a zatem można stosować je w miejscach, w których obciążenie klasycznych płytek betonowych mogłoby być zbyt duże.

Płytki drewnopodobne na elewację - pełna uniwersalność

Drewno to bardzo wdzięcz i popularna inspiracja, dlatego produkty drewnopodobne sprawdzą się w wielu zastosowaniach. Elewację drewnopodobną można zamontować na całej ścianie, ale można też tylko na wybranych fragmentach budynku, jak cokoły, dobudówka, garaż, ściana przy wejściu czy taras. Tego rodzaju płytkami można ozdobić także ogrodzenie.

Zastosowanie płytek wpływa m.in. na ograniczenie utraty ciepła w budynku, ale pomoże też optycznie obniżyć dom. Aby osiągnąć taki efekt należy zamontować ciemne elementy na poddaszu, dół wykańczając jaśniejszym kolorem (wyraźny poziomy układ może dodatkowo wizualnie poszerzyć budynek). Jeśli natomiast na elewacji zastosujemy pionowy układ elementów, budynek może wydawać się nieco wyższy.

źródło i zdjęcie: INCANA