Zalety silników EC

Konstrukcja silnika z  zewnętrznym wirnikiem jest podobna do konstrukcji asynchronicznego silnika elektrycznego, jedynie z tą różnicą, że wirnik silnika elektrycznego umiejscowiony jest na zewnątrz uzwojenia stojana zaś stojan, z uzwojeniami położony jest wewnątrz silnika elektrycznego.

Zalety silników EC
VENTS GROUP Sp. z o.o. Systemy wentylacji, rekuperacja
Dane kontaktowe:
61 832 45 30
ul. Brzozowa 8 64-320 Niepruszewo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Takie rozwiązanie silnika elektrycznego zapewnia bardziej zwartą konstrukcję. Ponadto, ma to wpływ na znacznie efektywniejsze chłodzenie silnika, co z kolei, pozwala na stosowanie wentylatora o szerszej rozpiętości temperaturowej. Wszystkie silniki i wentylatory są wyważane statycznie i dynamicznie.

Konstrukcja silnika z  zewnętrznym wirnikiem jest podobna do konstrukcji asynchronicznego silnika elektrycznego Silnik EC to silnik prądu stałego, który w odróżnieniu od zwykłego silnika prądu stałego nie posiada zużywających się elementów, takich jak komutator czy szczotki, (stąd ich zamienna nazwa – silniki bezkomutatorowe). Elementy te zastąpione są elektronicznym układem rozdziału napięć do cewek, który to układ nie wymaga obsługi. To nowatorskie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką efektywnością i możliwością optymalnego sterowania w  całej skali prędkości obrotów. Z pomocą elektronicznego regulatora silnika EC, mogą być realizowane dodatkowe funkcje, na przykład sterowanie wentylatorem poprzez czujnik temperatury, ciśnienia albo inne parametry.

Zalety wentylatora z silnikiem EC:

  • oszczędna praca w pełnym zakresie prędkości obrotów wentylatora;
  • obniżone wydzielanie ciepła;
  • gabaryty wentylatorów są zmniejszone dzięki konstrukcji z zewnętrznym wirnikiem;
  • maksymalna prędkość obrotów wentylatora nie zależy od częstotliwości prądu elektrycznego w sieci (możliwa jest praca zarówno w sieci z częstotliwością prądu 50 Hz jak i w sieci z częstotliwością 60 Hz);
  • wysoki moment obrotowy przy pracy na małych obrotach;
  • możliwa komunikacja pomiędzy komputerem i wentylatorem w celu zadania i kontroli charakterystyk pracy;
  • scentralizowane sterowanie grupą wentylatorów połączonych w jeden system.

Specjalnie opracowane zabezpieczenie programowe pozwala z bardzo dużą dokładnością sterować pracą połączonych w sieć wentylatorów. Na monitorze komputera pokazane są wszystkie parametry systemu. Jeżeli jest to niezbędne, można zadać indywidualny program pracy dla każdego wentylatora w sieci. Dana technologia pomaga zaprojektować system wentylacji w zgodzie z wymaganiami konkretnego konsumenta.

źródło i zdjęcia: VENTS GROUP Sp. z o.o.