Wentylatory osiowe
Posiadają odpowiednio wyprofilowane łopatki, (wirnik łopatkowy), w osłonach cylindrycznych, zamontowane na piaście silnika pod określonym kątem do płaszczyzny obrotu. Przy obrocie łopatek następuje zagarnięcie powietrza i przemieszanie jego za wentylator w kierunku osiowym. Najczęściej łopatki wentylatora osiowego montowane są bezpośrednio na piaście osi silnika elektrycznego.
Zastosowanie:
W przetłaczaniu powietrza przez wąskie przegrody budowlane (ściany) lub do pracy z bardzo krótkimi przewodami wentylacyjnymi nie dłuższymi niż 3 metry, z niedużym, aerodynamicznym oporem sieci.
Wentylatory o przepływie mieszanym
Stosowane są głównie w systemach wentylacji z okrągłymi przewodami wentylacyjnymi. Wentylatory te mają typowe średnice od 100 do 315 mm. Ich wydajność wynosi od 160 do 2350 m3/h. Wentylatory wyposażone są przeważnie w silniki z wewnętrznym wirnikiem. W celu wydłużenia okresu eksploatacji w silnikach tych stosuje się łożyska kulkowe. Wentylator wyposażony jest w kierownice strumienia powietrza. Obudowa wykonana jest z plastiku, co znacząco podnosi jego odporność na korozję.
Zastosowanie:
W systemach wentylacyjnych składających się z niezbyt długich ciągów kanałów o średnim aerodynamicznym oporze sieci.
Wentylatory odśrodkowe (promieniowe)
Składają się z dwóch głównych częściej: turbiny i spirali. Wirnik takiego wentylatora – to cylinder, na obwodzie, którego rozmieszczone są promieniowo łopatki zagarniające. W centrum cylindrycznego wirnika znajduje się piasta osadzona na łożyskach kulkowych. Przy obrocie wirnika powietrze, wpadające między łopatki porusza się promieniście od centrum na zewnątrz i przy tym spręża. Pod wpływem siły odśrodkowej powietrze wyrzucane jest do spiralnej obudowy, a następnie przemieszcza się w kierunku wylotu z wentylatora. Odśrodkowe wentylatory produkowane są z łopatkami wirnika, zagiętymi do przodu lub do tyłu. Zastosowanie promieniowych wentylatorów, z łopatkami zagiętymi do przodu pozwala zaoszczędzić energię elektryczną o około 20%.
Inną ważną zaletą wentylatorów z łopatkami zagiętymi do przodu jest to, że stosunkowo łatwo osiągają wysoki spręż przy optymalnym wydatku powietrza. Odśrodkowe wentylatory z łopatkami zgiętymi do przodu mają bardzo podobne charakterystyki, co wentylatory z łopatkami zagiętymi do tyłu, lecz parametry te uzyskują przy mniejszej średnicy wirnika i przy niższych obrotach silnika. W związku z tym charakteryzują się mniejszymi gabarytami oraz cichą pracą.
Zastosowanie:
W systemach wentylacyjnych składających się z długich ciągów kanałów z wysokim, aerodynamicznym oporem sieci.
źródło i zdjęcia: Vents Group