PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Wpływ czujników na funkcjonowanie wentylacji w pomieszczeniu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2023-01-24

Każdy z nas chciałby, aby posiłki, które spożywa były bogate w wartości odżywcze, woda czysta i bogata w minerały, a powietrze, którym oddycha było świeże i pozbawione zanieczyszczeń. W przypadku dwóch pierwszych przypadków jest najmniej problemu.

Zdrowe odżywianie zależy od naszej woli, wiedzy o jedzeniu oraz samozaparcia do zdrowej diety. Dostęp do czystej wody w Polsce również nie jest problemem. Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy dostępu do czystego powietrza. Mało kto może pochwalić się dzisiaj tym, że w swoim mieszkaniu czy biurze "posiada" powietrze czyste, świeże oraz o niskiej zawartości dwutlenku węgla.

W dzisiejszych czasach ludzie większość czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach: mieszkaniach, biurach, sklepach, kinach czy galeriach handlowych pozbawiając się bezpośredniego dostępu do świeżego powietrza i jego najważniejszego elementu - tlenu. Paradoksalnie, każdy z nas dąży do maksymalnej izolacji - nie otwieramy okien w sezonie zimowym, by zmniejszyć straty ciepła, a także ograniczyć hałas zewnętrzny i wnikanie szkodliwych substancji z ulicy.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jeden szczegół: w dobrze szczelnym pomieszczeniu w miejscach o niewystarczającej wentylacji tlen szybko się "zużywa", a poziom stężenia dwutlenku węgla się podnosi. Taka sytuacja negatywnie wpływa na osoby przebywające w pomieszczeniu. Z reguły reakcja jest dość przewidywalna: zmęczenie, senność, przygnębienie, bóle głowy, a nawet omdlenia czy zasłabnięcie organizmu. Najbardziej dotknięte tym problemem czują się osoby z chorobami układu oddechowego.

Stałe przebywanie w szczelnym pomieszczeniu może prowadzić do osłabienia i niedoboru tlenu w krwi co z kolei prowadzi do słabego wchłaniania składników odżywczych i minerałów, zwłaszcza takich jak magnez, wapń, potas czy sód. W przypadku dzieci sytuacja jest jeszcze bardziej poważniejsza. Wraz z rozwojem technologii internetowych i pojawieniem się wszelkiego rodzaju gadżetów cyfrowych, obecnie młode pokolenie coraz więcej czasu spędza w pomieszczeniach, mimo że ich rozwijające się organizmy znacznie trudniej tolerują brak tlenu i nadmiar dwutlenku węgla.

Przejdźmy do liczb. Eksperci uważają, że optymalny poziom CO2 w powietrzu w pomieszczeniach wynosi <600 ppm. Już po przekroczeniu tego progu niektórzy zauważają pogorszenie jakości powietrza. Przy stężeniu dwutlenku węgla na poziomie 800-1000 ppm brak tlenu odczują wszyscy obecni w pomieszczeniu.

Na szczęście branża wentylacyjna i systemy wentylacyjne oferują wiele rozwiązań zapewniających komfortowy klimat w pomieszczeniach. Ponadto najnowsze osiągnięcia pozwalają na stworzenie "inteligentnej" wentylacji, która reaguje na zmiany warunków zewnętrznych. Urządzenia wentylacyjne działające w trybie automatycznym w połączeniu z czujnikami ruchu i kontroli wilgotności nikogo nie zaskoczą. Jednak firma Vents poszła o krok dalej i dodała do swoich produktów specjalne czujniki poziomu dwutlenku węgla.

W asortymencie firmy Vents znajduje się seria czujników dwutlenku węgla CO2-1. Przeznaczone są do monitorowania poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach i alarmowania w przypadku jego przekroczenia. Urządzenia są stosowane w połączeniu z wentylatorami przemysłowymi, wentylacją decentralną oraz z centralami wentylacyjnymi.

Jeśli stężenie CO2 przekroczy dopuszczalny poziom, czujnik wysyła sygnał do urządzenia wentylacyjnego, aby automatycznie zwiększyć przepływ świeżego powietrza.

Czujnik dwutlenku węgla CO2-1
Czujnik dwutlenku węgla CO2-1

Oprócz ciągłego utrzymywania komfortowego mikroklimatu, zastosowanie takich czujników pomaga również w oszczędności energii elektrycznej zużywanej na wentylację – gdyż wentylator/centrala wentylacyjna pracuje lub zmienia prędkość tylko wtedy jak jest to konieczne.

Czujnik jest wyposażony w diody LED wskazujące poziom stężenia CO2 i przyciski ręcznego wyboru trybu operacyjnego (1-włączony; 2-wyłączony; 3 – tryb pracy według poziomu stężenia CO2). Przycisk umożliwia ręczne włączanie/wyłączanie instalacji wentylacyjnej, gdy regulacja wydajności wentylacji według emisji CO2 nie jest wymagana. Ta modyfikacja przeznaczona jest do pomieszczeń, które wymagają ciągłego dostarczenia świeżego powietrza takich jak przedszkola, szkoły, szpitale i inne miejsca użyteczności publicznej.

Czujniki serii CO2-1 posiadają dwa oddzielne wyjścia: beznapięciowy styk przekaźnikowy oraz wyjście analogowe 0 ... 10 V. Wyjście beznapięciowe służy do automatycznego przełączania wentylacji na zadaną prędkość w przypadku przekroczenia normy CO2 w pomieszczeniu. Wyjście analogowe zapewnia płynną regulację prędkości wentylatora, przy której natężenie przepływu powietrza zmienia się proporcjonalnie do poziomu dwutlenku węgla.

Diody LED wskazujące poziom stężenia CO2
Diody LED wskazujące poziom stężenia CO2

W drugim przypadku konieczne jest zastosowanie wentylatora z silnikiem EC lub przetwornika częstotliwości z wejściem 0 ... 10 V. Obecność obu wyjść pozwala na podłączenie czujników do prawie każdego systemu wentylacji na świecie.

Wprowadzenie czujników dwutlenku węgla wzbogaciło gamę produktów Vents o kolejny niezawodny instrument do monitorowania jakości powietrza. Połączenie wydajności, automatycznej pracy i ciągłego utrzymywania odpowiedniego składu powietrza sprawia, że urządzenia wentylacyjne z czujnikami CO2 są najwygodniejszym i niezbędnym rozwiązaniem do wentylacji dowolnego pomieszczenia.

źródło i zdjęcia: VENTS GROUP Sp. z o.o.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!