Większy nakład pracy związany jest z wykuciem miejsca na baterię oraz poprowadzeniem instalacji pomiędzy baterią a poszczególnymi elementami. W przypadku baterii natryskowej to zaledwie około 1 m dodatkowej instalacji.
Podłączenie baterii do zasilania w wodę jest podobne we wszystkich typach baterii. Natomiast instalacja rozprowadzająca wodę do poszczególnych elementów różni się w zależności od ilości funkcji - można przyłączać od 1 do 3 urządzeń.
W baterii 3-funkcyjnej możemy przyłączyć deszczownię, natrysk punktowy lub przesuwny oraz wylot wannowy. Tutaj nakład pracy jest nieco większy i wymaga wykonania kilku metrów dodatkowej instalacji, która połączy poszczególne elementy z baterią.
Najmniej czasu zajmuje podłączenie przy baterii umywalkowej, które jest podobne do podłączenia w tradycyjnej baterii z tym, że korpus tej ostatniej w całości musi być schowany w ścianie, na zewnątrz pozostaje tylko uchwyt sterujący (uchwyty) i wylewka.
Zasady montażu baterii podtynkowych są podobne jak przy zwykłych bateriach. Często ludzie obawiają się, iż podczas montażu baterii podtynkowych, w razie nieszczelności, będą musieli rozkuwać ścianę.
Trzeba zauważyć, że nawet w przypadku tradycyjnych baterii cała instalacja jest również prowadzona pod tynkiem, a więc niebezpieczeństwo spowodowane złym/nieszczelnym wykonaniem instalacji istnieje przy każdym typie baterii.
Baterie możemy montować zarówno w ścianach murowanych jak i z płyt GK, przy czym w przypadku ścian z płyt powinno się skorzystać ze stelaży.
Bateria w odróżnieniu od miski ustępowej czy umywalki jest lekka, dlatego wystarczy prosty, samodzielnie wykonany przez instalatora stelaż z profili aluminiowych, na którym zawiesimy box podtynkowy, wyposażony w odpowiednie wieszaki.
źródło i zdjęcia: Ferro S.A.