Jak ograniczyć zużycie energii? Rozwiązaniem jest skuteczna izolacja

Kryzys geopolityczny negatywnie odbija się na portfelach przeciętnego Kowalskiego. Z jednej strony na giełdach utrzymują się wysokie ceny nośników energii, z drugiej - OPEC+ ogranicza wydobycie paliw kopalnych, co skutkuje utrzymaniem takich zakresów cen. Na końcu tej piramidy znajdują się nasze gospodarstwa domowe, bezlitośnie drenowane w efekcie wojny za wschodnią granicą i polityki wszelkich grup interesu.

Jak ograniczyć zużycie energii? Rozwiązaniem jest skuteczna izolacja
Arbet Płyty styropianowe EPS, specjalistyczne płyty styropianowe
Dane kontaktowe:
94 342 20 76 (79)
Bohaterów Warszawy 32 75-211 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zmniejsz temperaturę na termostacie i załóż sweter

Co nam pozostaje? Konieczne jest szukanie na własną rękę sposobów na ograniczenie zużycia energii. Przede wszystkim warto zacząć od wprowadzenia w życie dobrych nawyków, takich jak wyłączanie światła, wyciąganie z kontaktu wtyczek od nieużywanych sprzętów czy - w przypadku energii cieplnej - szybkie i jednocześnie krótkie wietrzenie pomieszczeń.

Osoby ciepłolubne powinny się nauczyć żyć z nieco niższą temperaturą niż ta, która dotąd uznawana była przez nich za komfortową. Czasem wystarczy obniżenie temperatury w mieszkaniu na termostacie o 1-2 stopnie Celsjusza i ubranie bluzki z długim rękawem, by odczuć ulgę w zawartości portfela.

Oczywiście nie każdy jest gotowy na takie poświęcenie. Na szczęście są również inne sposoby, by zatrzymać ciepło w naszych domach.

Ociepl dom, a oszczędzisz

Choć trudno w to uwierzyć, co trzeci dom w Polsce nadal nie posiada żadnego ocieplenia i zużywa nawet 350 kWh/(m2∙rok). Tymczasem norma ustanowiona w Polsce oscyluje wokół 120-180 kWh/(m2∙rok). Domy, w których udaje się zużyć do 80 kWh/(m2∙rok) określane są mianem energooszczędnych. Z kolei domy pasywne do ogrzania budynku potrzebują mniej niż 15 kWh/(m2∙rok).

Dlaczego ocieplenie domu jest aż tak ważne, że finansowo wspierają je nawet programy rządowe? Cóż, wystarczy zestawić dwie kwoty - 3,3 mld złotych wydane przez ostatnie 4 lata na realizację programu Czyste Powietrze i 11 mld złotych, wydane podczas miesiąca na tzw. dodatek węglowy. Czy to porównanie nie robi wrażenia?

Styropian z fabryki ARBET

Trzy dekady doświadczenia wpłynęły na wysoką jakość płyt izolacyjnych, produkowanych w Fabryce Styropianu ARBET. Ocieplenie domu tym materiałem to gwarancja znacznych redukcji strat ciepła i niższego zużycia energii.

Co warto podkreślić, ARBET to rodzima firma, posiadająca aż 5 nowoczesnych zakładów produkcyjnych na terenie kraju. Jej produkty zyskały uznanie wielu krajów europejskich, które tym samym stały się wiernymi odbiorcami polskich płyt izolacyjnych.

Produkcja płyt styropianowych w fabryce firmy ARBET w Jaśle. fot. ARBET
Produkcja płyt styropianowych w fabryce firmy ARBET w Jaśle. fot. ARBET

Tak wysoka, powtarzalna jakość produktów jest wynikiem m.in. wdrożenia systemu zarządzania jakością ISO 9001 i wprowadzenia Zakładowej Kontroli Produkcji. Kluczową rolę odgrywają także specjalistyczne laboratoria, znajdujące się na terenie każdego z zakładów.

Oczywiście istotny jest także czynnik ludzki - pracownicy fabryk ARBET to doświadczeni specjaliści z długim stażem pracy. Dzięki dobrej organizacji i dobrze przemyślanej logistyce, ARBET może dostarczyć produkty w dowolne miejsce w kraju.

Wszystko to łącznie przyniosło firmie liczne wyróżnienia przyznawane przez branżę oraz nagrody, w tym m.in. Diamenty Forbesa (2008), Gepardy Biznesu (2010), wielokrotnie Konsumencki Lider Jakości (ostatni 2022) oraz Super Markę (2022).

Prawdziwy Styropian na miarę czasów

W fabrykach ARBET powstaje pełna gama materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie. Do ocieplenia zewnętrznego firma przygotowała szereg rodzajów styropianu elewacyjnego z lambdą w zakresie od 0,045 do 0,031 W/mK. Dachy płaskie, stropodachy i podłogi docieplić można twardą płytą styropianową Dach/Podłoga EXPERT lub EPS100 Dach/Podłoga.

Ciekawe rozwiązanie stanowią płyty izolacyjne Styropapa z laminowaną papą podkładową. Ich walorem jest znaczne skrócenie prac montażowych papy termozgrzewalnej na dachu. Płytami styropianowymi spadkowymi ukierunkowane jest odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni dachu do rynien.

W ofercie ARBET znajdują się także 3 produkty do izolacji fundamentów, ścian piwnic, poddaszy i podłóg w systemie ogrzewania podłogowego: Hydropian EPS 100, Hydropian EPS 150 i EPS 100 Dach/podłoga Hydro Grafit.

 

Źródło i zdjęcia: FS ARBET