Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy można tynkować w temperaturze poniżej 5°C?

Warunki atmosferyczne wpływają na czas trwania prac budowlanych przeprowadzanych na zewnątrz. Pogoda w sezonie jesienno-zimowym potrafi pokrzyżować nasze plany – wstrzymać prace robotników i przesunąć wszelkie umówione wcześniej terminy. Jeśli planujesz otynkować budynek i ocieplić go w tym czasie, zrób to w odpowiedniej temperaturze, tak by zachować efekt swojej pracy bez defektów.

Czy można tynkować w temperaturze poniżej 5°C?
Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber Technologia AQUABALANCE - ochrona elewacji
www.pl.weber

Specyfikacja mówi o 5°C - jak to rozumieć?

- Czy przy listopadowych temperaturach - w dzień około 8°C, w nocy około 1°C - bezpieczne jest kładzenie tynku silikonowego Aquabalance oraz dekoracyjnego tynku mozaikowego z miką? Specyfikacja mówi o 5°C, ale czy dotyczy temperatury w dzień, czy w nocy także nie może spaść poniżej 5°C?

- W procesie wiązania tynków cienkowarstwowych najważniejsze jest kilka pierwszych godzin po aplikacji, wtedy temperatura powietrza powinna być wyższa od 5°C. Jeżeli w nocy spadnie do 1°C, to nie jest to groźne dla tynku, byle była wyższa od 0°C.

- Ile czasu potrzebuje w tych warunkach tynk na całkowite wyschnięcie i nabranie odporności na warunki atmosferyczne?

- W takich warunkach pełne wiązanie trwa nieco dłużej, nawet do 5 dni przy dużej wilgotności powietrza.

- Czy cokół po nałożeniu siatki i kleju, a przed nałożeniem tynku mozaikowego, należałoby dodatkowo zabezpieczyć gruntem czy masą hydrofobową? Jeśli tak, co Państwo polecacie? Czy przy obecnych temperaturach wykonanie tynku na cokole jest dla niego bezpieczne? Temperatura przy gruncie jest niższa.

- Przy cokole zalecamy, aby wokół budynku wykonać opaskę z grubego kruszywa na głębokość ok. 10 cm, tak aby zabezpieczyć cokół przed stojącą wodą. Jeżeli nie jest to możliwe, zalecamy pokrycie cokołu przed tynkowaniem mikrozaprawą usczelniająca weber.tec 824 (do wysokości ok. 30 cm ponad poziom gruntu)

Fasady zimową porą

Zima to trudny okres dla prac elewacyjnych. Przy silnych mrozach prowadzenie robót jest w zasadzie niemożliwe. Większość produktów stosowanych do wykończenia elewacji zawiera w swoim składzie wodę, co w praktyce oznacza, że można ich używać w temperaturach nie niższych niż 5°C.

- Co zrobić, gdy prace zostały już rozpoczęte, a zła pogoda zaskoczyła nas w trakcie prowadzenia robót? 

- W tej sytuacji istnieje kilka możliwości. Jeżeli temperatura w ciągu dnia jest dodatnia, a niewielkie przymrozki zdarzają się jedynie w nocy, można zastosować dodatki przyspieszające wiązanie, takie jak weberad KZ, który przyspiesza wiązanie klejów do ociepleń. 

- Klej z dodatkiem weberad KZ potrzebuje ok. 8 godzin dodatniej temperatury do wstępnego związania. Po tym czasie może być narażony na oddziaływanie przymrozków, jednak temperatura nie może spaść poniżej -5°C - tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy ociepleń Weber.

- Nie powinno się nakładać klejów z dodatkiem przyspieszającym wiązanie, jeśli temperatury w dzień i w nocy są ujemne. Gdy jednak taka aura zaskoczy wykonawców, jedyną szansą na ukończenie prac jest przykrycie rusztowań szczelnymi plandekami i utrzymywanie dodatniej temperatury przy pomocy nagrzewnic.

- W takich okolicznościach trzeba uwzględnić fakt, że kleje i tynki będą wysychać dłużej, bo wilgotność powietrza pod plandeką jest wyższa od standardowej. Przez cały okres wiązania produktów pod plandeką należy utrzymywać dodatnią temperaturę - zarówno w dzień, jak i w nocy. Bardzo ważną sprawą jest również kontrola temperatury podłoża. 

- Po nocnych przymrozkach ściana może być w godzinach porannych zmrożona, a nawet oblodzona, mimo że temperatura powietrza jest dodatnia. Prace elewacyjne mogą być prowadzone tylko wtedy, gdy zarówno temperatura podłoża i powietrza jest dodatniapodsumowuje Krzysztof Siemak.

Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber