Kamień dekoracyjny dostępny jest w bardzo wielu wzorach i kolorach, dlatego stosowany jest m.in. do:
- wykańczania ścian w salonach, kuchniach czy jadalniach,
- wykonywania elewacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej (hotele, biurowce),
- zdobienia ogrodzeń, murów, kominów i kominków, klatek schodowych i korytarzy.
Popularność nieregularnych, surowych ścian kamiennych wkomponowanych w nowoczesne wnętrza przywędrowała z Japonii, gdzie przed domami położonymi na wzgórzach budowano obronne mury z kamieni, które następnie stawały się częścią domu. Dziś na całym świecie ściana z nieregularnego kamienia ozdobnego to jeden z chętnie wykorzystywanych motywów architektonicznych. Płytka tego rodzaju jest uniwersalna i pasuje do stylu nowoczesnego, rustykalnego, a także tradycyjnego.
Kamień dekoracyjny jest trwały i uniwersalny
Płytki imitujące kamień dekoracyjny, a wykonane z betonu, są bardzo odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Żadne warunki atmosferyczne nie są w stanie zagrozić ich strukturze. Warto podkreślić też, że modele te są niezwykle masywne i solidne, co widać już na pierwszy rzut oka. Dodatkowo produkty są tańsze niż materiał naturalny (np. marmur).
Wszystkie wyroby betonowe Incana są odporne na mróz, wilgoć, promienie słoneczne i wodę, dzięki czemu nadają się do montażu wewnątrz i na zewnątrz. Wykonane są z materiałów pozwalających na stosowanie ich we wszystkich typach pomieszczeń, od łazienki, poprzez kuchnie, pokoje czy sypialnie, jak również na elewacjach budynków i kominach.
Kamień dekoracyjny dale szerokie możliwości aranżacji
Projektanci Incana dbają o to, żeby płytki możliwie najlepiej imitowały niejednorodny kolor i oryginalną fakturę kamienia, dając szerokie możliwości aranżacyjne. Dlatego np. linia Espania dostępna jest aż w czterech kolorach:
- Espania Volcano (intensywnie szary)
- Espania Claro (jasny)
- Espania Cappuccino (jasnobrązowy)
- Espania Cinnamon (brązowy)
Kamień dekoracyjny z gipsu gwarantuje niższą wagę płytek
Płytki wykonane z gipsu są lżejsze od betonowych, dlatego można je stosować na cienkich ściankach z płyt gipsowo-kartonowych, które są znacznie mniej wytrzymałe od ścian murowanych. Elementy gipsowe jednak chłoną wilgoć, dlatego kładąc je w kuchni lub łazience warto zastosować impregnat, a także wybrać miejsca, w których nie będą one narażone na bezpośredni kontakt z dużą ilością wody (płytek gipsowych nie należy stosować np. pod prysznicem albo przy wannie). Impregnacja to również dobry sposób ochrony przed zabrudzeniami oraz kurzem.
W ofercie Incana jest m.in. biała płytka Arno Bianco, której wzór powstał z połączenia drewna i kamienia, co nadaje produktowi naturalnego charakteru. Płytka ładnie komponuje się z jasnymi wnętrzami zaaranżowanymi w śródziemnomorskim stylu, można ją też pomalować na dowolny kolor za pomocą farb wewnętrznych.
Marsala to natomiast gipsowa płytka stworzona z myślą o miłośnikach skandynawskich wnętrz, a Como to linia o wyglądzie skał wapiennych, która wyróżnia się odpornością na ścieranie i wytrzymałością.
Kamienie dekoracyjne dostępne są w wielu kolorach
Aby płytki imitujące kamień wyglądały stylowo i efektownie, powinny oddawać surowy i niejednorodny charakter kamienny. Produkty z kolekcji Incana STONE wyróżniają się pod tym względem unikatowymi przebarwieniami dającymi efekt naturalnego kamienia. Wszystko dzięki autorskiej metodzie barwienia DRY Technology.
Barwienie w popularnej technologii standardowej jest całkowicie zautomatyzowane, przez co produkty nie do końca wyglądają tak naturalnie, jak prawdziwy kamień. Barwienie metodą DRY Technology jest procesem bardziej skomplikowanym i mniej zautomatyzowanym. Technologia ta gwarantuje najwyższą jakość wybarwienia poszczególnych detali i nadaje płytce naturalny wygląd.
Dzięki użyciu naturalnych, certyfikowanych surowców wszystkie produkty Incana są przyjazne dla środowiska i bezpieczne w użyciu. Powstają z komponentów posiadających odpowiednie atesty i certyfikaty.
Podstawowe zasady kładzenia kamienia dekoracyjnego
Płytki dekoracyjne Incana przeznaczone są do samodzielnego montażu. Warto przy tym pamiętać, żeby kupić o 10% więcej materiału oraz odpowiednią ilość gruntu, kleju, impregnatu zabezpieczającego oraz fugi (w przypadku płytek wymagających fugowania.)
Wszystkie podłoża przygotowane do klejenia powinny mieć stałą i jednolitą strukturę, powinny być równe, suche i oczyszczone z resztek farb i innych substancji. Przed klejeniem należy ścianę w miarę potrzeby wyrównać zaprawą wyrównującą.
Wyklejanie najlepiej zaczynać od narożników lub miejsc najbardziej widocznych, co pozwoli uniknąć docinek i łączeń w miejscach reprezentacyjnych. Tył płytki zwykle wymaga usunięcia nalotu powstałego w trakcie produkcji, łatwo jest to zrobić za pomocą np. szpachelki lub szczotki drucianej.
Po dokładnym wyschnięciu (czyli ok. 14 dni od klejenia), należy zabezpieczyć ścianę na całej powierzchni środkiem ułatwiającym utrzymanie czystości - impregnat INCANA.
źródło i zdjęcia: INCANA