Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Termomodernizacja na wiosnę: Odpowiedź na wzrost kosztów ogrzewania

Sezon ogrzewania dobiega końca, a wraz z nim rozpoczyna się okres intensywnych prac budowlanych i remontowych. Obecne czasy sprawiają, że te dwie rzeczywistości są ze sobą ściśle powiązane. Dlaczego? Powód jest prosty - wzrost kosztów ogrzewania motywuje do podejmowania działań, które pozwolą na redukcję zużycia energii cieplnej w domach. Oto moment na powitanie termomodernizacji!

Termomodernizacja na wiosnę: Odpowiedź na wzrost kosztów ogrzewania
Styropmin Styropian
www.styropmin.pl
Styropmin Styropian
Dane kontaktowe:
25 759 32 23
Sosnkowskiego nr 71, 05-300 Mińsk Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W przypadku nowo wznoszonych obiektów, proces ocieplania jest już standardowym etapem budowy, wynikającym między innymi z systematycznie zaostrzanych wymogów dotyczących efektywności energetycznej.

Natomiast w kontekście starszych budynków, konieczność ich docieplenia wymaga osobnego podjęcia działań. Wiele z tych obiektów wciąż nie posiada odpowiedniej izolacji, mimo iż tematyka ta od kilku lat nieustannie pojawia się w mediach, dyskusjach politycznych oraz codziennych rozmowach.

Na decyzję o przeprowadzeniu termomodernizacji wpływ mają dwa główne czynniki. To z jednej strony rosnąca świadomość ekologiczna, a z drugiej chęć ograniczenia rachunków za ogrzewanie - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca technicznych w firmie Styropmin. I dodaje: obserwujemy, jak te dwa powody coraz bardziej przenikają się, czy wręcz staje się jednym - oszczędność jest równoznaczna z troską o klimat.

Drogie ogrzewanie

Mimo iż aktualne statystyki dotyczące inflacji, czyli dynamiki wzrostu cen, zaczynają napawać optymizmem (inflacja w lutym osiągnęła poziom 2,8% w stosunku do tego samego miesiąca w roku poprzednim), perspektywy związane z kosztami ogrzewania prezentują się mniej korzystnie.

Wynika to głównie z faktu, że obecnie ceny energii elektrycznej i gazu są kontrolowane przez rząd, a ich maksymalne wartości zostały ograniczone przez specjalną decyzję. Ten sposób regulacji cen nazywany jest potocznie tarczą antyinflacyjną.

Chociaż mechanizmy takie jak tarcza antyinflacyjna ograniczają wzrost cen energii, nie będą one stosowane nieograniczenie. Oznacza to, że w przyszłości możemy spodziewać się wzrostu cen nośników energii, co bezpośrednio przełoży się na wyższe koszty, na przykład ogrzewania domów. Skala tego wzrostu może być znacząca.

Na przykład, w przypadku prądu, Urząd Regulacji Energetyki, który odpowiada za zatwierdzanie taryf, przewiduje, że zniesienie regulacji cen mogłoby doprowadzić do podwyżek cen nawet o 60%. Takie prognozy prezentował już w zeszłym roku prezes urzędu, Rafał Gawin. Podobna sytuacja dotyczy cen gazu, gdzie przewidywany wzrost cen może oscylować wokół 30-50%, jeśli zostaną zniesione obecne ograniczenia cenowe.

W tej sytuacji odpowiedź jest prosta: jeśli coś jest za drogie, musimy zużywać tego mniej. Termomodernizacja właśnie do tego prowadzi. Dzięki niej mniej ciepła ucieka z domu, a skoro tak, to mniej musimy go produkować, a więc zużywamy do tego mniej energii - zaznacza Dariusz Pruszkowski.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?

Efektywność izolacji termicznej uzyskanej dzięki zastosowaniu płyt styropianowych zależy od dwóch kluczowych czynników: właściwości technicznych samego styropianu oraz grubości zastosowanej warstwy izolacyjnej.

W praktyce oznacza to, że stosując grubsze warstwy styropianu o standardowych parametrach, możemy osiągnąć podobne rezultaty, jak przy użyciu cieńszych płyt o lepszych parametrach izolacyjności. Przykładem zaawansowanego materiału izolacyjnego jest styropian z serii Passive, produkowany przez firmę Styropmin.

Przykładem zaawansowanego materiału izolacyjnego jest styropian z serii Passive

Charakteryzuje się on wyższą efektywnością dzięki dodatkowi grafitu, co nadaje mu charakterystyczny ciemnoszary kolor i czyni go lepszym izolatorem termicznym.

Nie ma to aż takiego znaczenia, gdy ocieplamy nowo budowany dom, bo po prostu grubość warstwy styropianowej jest uwzględniana już w projekcie po to, by efekt końcowy po prostu dobrze wyglądał. Natomiast w przypadku termomodernizacji grubość warstwy styropianu ma znaczenie - wskazuje doradca techniczny w Styropminie.

Wyobraźmy sobie stary dom ze stosunkowo małymi oknami. Jeśli ocieplilibyśmy ściany od zewnątrz grubą warstwą styropianu, efekt wizualny byłby taki, że okna wyglądałby na jeszcze mniejsze i "schowane" w ścianach.

Dodatkowo w praktyce dodatkowa warstwa faktycznie przysłoniłaby okna. Nawet jeśli byłoby to bardzo niewiele, to dotyczyłoby wszystkich okien. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w domu byłoby nieco ciemniej.

W przypadku termomodernizacji zdecydowanie polecamy styropian pasywny. Jego koszt szybko się zwraca, a dodatkowe ocieplenie po prostu nie jest widoczne. A to również jest bardzo ważne, wpływa na komfort mieszkania, a naszych domach powinniśmy się czuć dobrze - mówi Dariusz Pruszkowski.

Wsparcie finansowe dla planujących termomodernizację

Dla osób planujących termomodernizację swojego domu istnieją konkretne możliwości finansowego wsparcia. Jednym z głównych źródeł pomocy jest program "Czyste powietrze", który oferuje dofinansowanie do maksymalnej kwoty około 130 tysięcy złotych.

Wysokość dotacji zależy od zakresu planowanych prac oraz dochodów w gospodarstwie domowym, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami programu na oficjalnej stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.

Dodatkową formą wsparcia jest ulga termomodernizacyjna, umożliwiająca odliczenie od podatku wydatków poniesionych na prace związane z dociepleniem domu, do limitu 53 tysięcy złotych na osobę.

Ważnym warunkiem skorzystania z tej ulgi jest posiadanie faktur VAT, potwierdzających zakres wykonanych prac. Zbieranie faktur jest więc kluczowe, szczególnie przy rozpoczynaniu prac wiosną, kiedy to rozliczenie podatkowe za dany rok podatkowy nastąpi dopiero po jego zakończeniu.

źródło i zdjęcia: Styropmin