Armatura i akcesoria łazienkowe znajdujące się w tego typu pomieszczeniach powinny odznaczać się trwałością i odpornością na rozmaite uszkodzenia. Coraz częściej zwracamy także uwagę na to, by korzystało się z nich w wygodny i intuicyjny sposób.
Wyzwania współczesnych toalet publicznych dotyczą przede wszystkim czystości. Każdy użytkownik takiej łazienki musi czuć się tu bezpiecznie. Trudno jednak pozbyć się świadomości, że jest to miejsce, z którego w ciągu kilku minut korzystać mogą dziesiątki osób. Komfort związany z utrzymaniem higieny staje się zatem prawdziwym wyzwaniem. Dla wielu z nas oznacza on przede wszystkim ograniczenie bezpośredniego kontaktu ze znajdującym się w toalecie publicznej wyposażeniem.
W Japonii już pojawiły się pierwsze tego typu łazienki sterowane za pomocą komend głosowych. Na tego typu rozwiązania musimy jednak jeszcze poczekać. Idealnym wyjściem będzie tu wyposażenie bezdotykowe lub ograniczające do minimum bezpośredni kontakt np. z baterią czy przyciskiem spłukującym w.c.
Zadbaj o wodę
Równie ważne w przypadku toalet publicznych – nie tylko tych o dużej przepustowości, ale także np. w hotelach – jest ograniczenie zużycia wody. Szacuje się, że w tego typu miejscach wykorzystuje się średnio o 50% więcej wody niż w mieszkaniach prywatnych. Użytkownicy nie zawsze zakręcają kran, a usterki baterii czy spłuczki nie są zgłaszane natychmiastowo.
Tu z pomocą przychodzi armatura z czasową regulacją wypływu wody, a także z certyfikatem LEED-BREEAM. Określa on przepływ wody w baterii na niskim, proekologicznym poziomie, a także precyzuje wpływ baterii na środowisko naturalne.
Pełna higiena
Ciekawą propozycją do łazienek w budynkach użyteczności publicznej są baterie umywalkowe czasowe z regulacją wypływu z linii Presstige PRO firmy FERRO. Otwarcie wody uzależnione jest tu od wciśnięcia przycisku znajdującego się na korpusie. Model ma fabrycznie ustawiony 15- sekundowy czas wypływu, z możliwością zmiany w zakresie 10-20 sekund. Przepływ wody wynosi około 9,8 l/min.
Oprócz walorów użytkowych niewątpliwym atutem Presstige PRO jest jej atrakcyjne wzornictwo oraz rozbudowana funkcjonalność. W serii znajdziemy także baterie natryskowe czasowe oraz zawór pisuarowy czasowy. FERRO proponuje także bezdotykowe baterie umywalkowe oraz wykorzystujące to samo rozwiązanie dozowniki do mydła.
Znajdziemy je w kolekcjach Bora Sensor i Mistral Sensor. Warto przyjrzeć się także bateriom marki, które posiadają certyfikat LEED-BREEAM. Są wśród nich baterie jednouchwytowe, jak Zicco, Fiesta, Algeo czy Savio, które dzięki świetnym parametrom użytkowym doskonale sprawdzą się np. w hotelach czy apartamentach na wynajem. Ich zróżnicowane wzornictwo umożliwia bezproblemowy dobór konkretnego modelu do stylu aranżacji wnętrza.
Wielka rola drobnych rzeczy
Niemniej ważnym elementem łazienki publicznej są znajdujące się w niej akcesoria. Muszą przede wszystkim zapewniać intuicyjną obsługę, a w swojej konstrukcji uwzględniać możliwe skutki intensywnego użytkowania. Powinny być także wykonane z materiałów, które zapewnią łatwe utrzymanie higieny.
W łazienkach hotelowych z pewnością sprawdzi się kolekcja Grace Hotel. Wykonana jest z metalu i pokryta chromowaną powłoką. W serii znajdziemy podtynkowe uchwyty na papier toaletowy, uchwyty do wanny, dozownik na mydło czy wieszaki. Jej eleganckie wzornictwo świetnie sprawdzi się w hotelowej łazience.
W ofercie FERRO dedykowanej łazienkom w budynkach użyteczności publicznej znajdziemy także kosze łazienkowe Metalia Help otwierane pneumatycznie oraz lusterka kosmetyczne na ramieniu z tej samej serii.
Te ostatnie można dowolnie zbliżać do twarzy, a kiedy nie są wykorzystywane złożyć ramię i tym samym zyskać bezproblemowy dostęp np. do umywalki. Te niewielkie akcesoria sprawią, że w każdej publicznej łazience poczujemy się komfortowo i jednocześnie bezpiecznie. Stworzenie takiej atmosfery jest możliwe – wystarczy sięgnąć po odpowiednie wyposażenie przeznaczone specjalnie do tego typu miejsc.
źródło i zdjęcia: Ferro S.A.