Baterie medyczne
Seria baterii medycznych powstała między innymi dla użytkowników o specjalnych potrzebach. Wyróżnia je uchwyt - podłużny, o ergonomicznym kształcie. Dzięki temu można z łatwością ustawić siłę strumienia wody i jego temperaturę - nawet za pomocą łokcia. To część armatury z eleganckiej kolekcji Algeo Medico.
Umywalce może towarzyszyć smukły model nablatowy o miękkiej linii. W strefie prysznica może znaleźć się równie atrakcyjna ścienna bateria natryskowa z regulatorem ceramicznym, zapewniającym jej bezawaryjną pracę.
Dla zwolenników nieco bardziej zdecydowanych form projektanci proponują modele baterii medycznych Algeo Square łączące motyw prostokąta z łagodną, opływową linią, albo Fiesta o cylindrycznym korpusie i charakterystycznej wylewce. Bardziej klasyczna Tiga VerdeLine jest dodatkowo urządzeniem ekologicznym, pozwalającym ograniczyć zużycie wody.
Pomocne akcesoria - kiedy funkcjonalność idzie w parze z dobrym designem
Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z łazienki starszej osobie, trzeba zadbać o odpowiednie udogodnienia dla niej, na przykład o system specjalnych uchwytów i poręczy. Przed ich zakupem należy jednak dokładnie przemyśleć to, jakiego typu powinny to być akcesoria, i gdzie należy je zamontować, żeby pomagały, a nie przeszkadzały.
Pomocne będą uchwyty przy WC ułatwiające wstawanie i uchwyt na ścianie pod prysznicem pomagający utrzymać równowagę. Do wyboru mamy najróżniejsze modele, np. z kolekcji Metalia Help - pojedyncze, podwójne czy poręcze kątowe.
W łazience dla seniora bez wątpienia sprawdzi się krzesełko czy siedzisko prysznicowe - stałe lub składane. Musi być trwałe, odporne na obciążenia i dobrze zamocowane.
Warto pamiętać o półce lub koszyku na kosmetyki w pobliżu prysznica, np. z linii Grace Hotel, a także o wieszakach na ręczniki i na szlafrok. Trzeba zatroszczyć się o to, by senior miał w zasięgu ręki wszystko, czego potrzebuje.
Łazienka bez barier
W przestrzeni publicznej likwiduje się bariery architektoniczne. Należy zadbać o to również w domu. Utrudnieniami bywają nie tylko progi, schody, ale często także np. wanna czy wysoki brodzik. Jeśli to możliwe, zdecydujmy się na prysznic z bardzo niskim brodzikiem albo w wersji bezbrodzikowej, czyli w typie walk-in, z odpływem w podłodze.
Strefa natrysku niech będzie jak najbardziej otwartą przestrzenią, tak by senior mógł z niej swobodnie i samodzielnie korzystać. Pamiętajmy o antypoślizgowej posadzce, dobrym oświetleniu i przemyślanym rozlokowaniu stref. Łazienka dla starszej osoby ma być praktyczna, ergonomiczna, bezpieczna, komfortowa i piękna!
Źródło i zdjęcia: Ferro S.A.