Co pogarsza jakość wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co pogarsza jakość wody?

Chociaż woda z wodociągu zwykle spełnia normy, nie zawsze odpowiada nam jej smak, zapach lub to, że nieprzyjemnie wysusza skórę. Warto wtedy samemu zadbać o jej jakość.

Obecność związków chloru

W większości zakładów wodociągowych woda jest poddawana dezynfekcji chemicznej, która zapewnia bezpieczeństwo pod względem bakteriologicznym i uwalnia wodę od pasożytów.

Dezynfekcję taką wykonuje się związkami chloru (chlor gazowy, dwutlenek chloru, podchloryn sodu) i to, co odbieramy jako nieprzyjemny zapach i smak wody z kranu, to najczęściej właśnie związki chloru.

W różnych miejscach sieci wodociągowej woda ma różną zawartość chloru.

Twardość wody

Twardość wody wynika z wysokiego stężenia soli wapnia i magnezu. Przepisy* określają dopuszczalną twardość wody, ale w bardzo szerokich granicach (od 60 do 500 mg CaCO3/dm³). Woda wodociągowa jest najczęściej zbyt twarda.

Bardzo twarda woda pozostawia osad na bateriach i osadza kamień w czajnikach i na grzałkach pralki i zmywarki przyczynia się też do większego zużycia kosmetyków i detergentów.

Może być powodem niedokładnego prania ubrań i trzeba jej zużywać więcej niż miękkiej do spłukiwania mydła i preparatów do prania. Niektórym lepiej służy i smakuje woda bardziej miękka, innym - o większym stopniu twardości.

Wtórne zanieczyszczenie

Przedsiębiorstwa wodociągowe zapewniają odpowiednią jakość wody w punkcie wprowadzania jej do sieci wodociągowej, jednak na drodze przepływu wody do odbiorcy może nastąpić jej wtórne zanieczyszczenie i zmiana jakości.

W wyniku wtórnego zanieczyszczenia woda wodociągowa może ulec skażeniu mikrobiologicznemu i mogą się w niej znaleźć pasożyty, co uwzględnia się przy dawkowaniu dezynfektantów, ale to z kolei powoduje ich nadmiar w wodzie i nieprzyjemny zapach chloru.

Obowiązkiem zakładu wodociągowego jest zapobieganie wtórnemu zanieczyszczeniu wody, którego przyczyny mogą być następujące:

  • wykonanie rur wodociągowych z nieodpowiednich materiałów, które wchodzą w niepożądane reakcje z wodą;
  • zły stan rur wodociągowych, co może powodować zbyt wysoką zawartość żelaza, niepożądane zabarwienie wody lub nadawać jej zapach siarkowodoru;
  • nieszczelności rur wodociągowych, wskutek czego do ich wnętrza mogą trafić różnego typu zanieczyszczenia, zwykle duże cząstki mechaniczne, które pogarszają właściwości organoleptyczne wody. Cząstki te mogą gromadzić się w rurociągu, a to z kolei może przyczynić się do rozwoju biofilmów, czyli takich warstw osadów, w których rozwijają się mikroorganizmy. Do rozwoju biofilmów może też się przyczyniać zły stan rur i wykonanie ich z nieodpowiednich materiałów.

Prawdopodobnie zjawiskom tym może też sprzyjać niestabilność biologiczna wody (tylko w wodzie stabilnej biologicznie, jaką starają się zapewniać zakłady wodociągowe, nie powinno dojść do wtórnego rozwoju mikroorganizmów podczas transportu ani magazynowania).

* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007 r. nr 61, poz. 417).

dr inż. Anna Chmiel
fot. otwierająca: Franke

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

03 Kwi 2015, 14:16

Cytat Zapytałeś jaki filtr, będzie najlepszy. Odpowiedziałem. Tyle. Myślałem że poszukujesz czegoś konkretnego. kto zapytał? bajbaga.Jeżeli odpowiadasz komuś to aby nie było niedomówień należy go zacytować, bo domyślam ...

time image

03 Kwi 2015, 13:55

Zapytałeś jaki filtr, będzie najlepszy. Odpowiedziałem. Tyle. Myślałem że poszukujesz czegoś konkretnego.

time image

03 Kwi 2015, 13:43

Papug - to nie mhtyl szukał (szuka) filtra - czytaj ze zrozumieniem.

time image

Gość mhtyl

03 Kwi 2015, 13:41

Cytat No to czego w takim razie ode mnie oczekujesz? Może jak wrócisz tu z wynikami badania wody będziemy mądrzejsi. Kolego, ja od ciebie niczego nie oczekuję, to ty mnie zaczepiłeś.Jeżeli masz słabą pamięć do wróć ...

time image

03 Kwi 2015, 13:00

Cytat Przecież to dokładnie,o czym ty piszesz napisałem w poście wyżej który zacytowałeś No to czego w takim razie ode mnie oczekujesz? Może jak wrócisz tu z wynikami badania wody będziemy mądrzejsi.

time image

Gość mhtyl

02 Kwi 2015, 16:02

Cytat Oczywiście że tak, to jest baza do tego aby podjąć kolejne kroki. Po otrzymaniu wyniku będziesz wiedział co jest ewentualnie nie tak i co dalej z tym robić. Przecież to dokładnie,o czym ty piszesz napisałem w poście ...

time image

02 Kwi 2015, 09:39

Cytat Nie szukałam bo ja jest nie ona tylko on. Żeby wiedzieć jakie filtry użyć to należałoby najpierw przebadać wodę aby stwierdzić jakie filtry czy stację uzdatniania wody będą najkorzystniejsze dla danego przypadku. ...

time image

Gość mhtyl

30 Mar 2015, 15:30

Cytat Filtr, który najlepiej przefiltruje twoją wodę Tak aby jej barwa, smak i zapach były po prostu dobre. Obecnie na rynku jest masa urzadzeń do uzdatniania wody w naszych domach. Szukałaś czegoś w sieci? Nie szukałam ...

time image

30 Mar 2015, 13:40

Filtr, który najlepiej przefiltruje twoją wodę Tak aby jej barwa, smak i zapach były po prostu dobre. Obecnie na rynku jest masa urzadzeń do uzdatniania wody w naszych domach. Szukałaś czegoś w sieci?

time image

Gość mhtyl

27 Mar 2015, 19:46

Cytat Najlepszym rozwiązaniem będzie filtr:) Czyżby? A jaki filtr?

time image

27 Mar 2015, 13:11

Najlepszym rozwiązaniem będzie filtr:)

time image

Gość jeremiasz

21 Mar 2015, 20:18

Masterszef - jak dla mnie "polimaty" mówi o rzeczach o których nie ma zielonego pojęcia i może i byli tacy, którzy mówili większe głupoty, ale do poziomu "dobrze opisanego problemu" jest tam bardzo, bardzo daleko. Podejrzewam, że za odpowiednią opłatą chłopak i cały jego zespół ...

time image

14 Sie 2013, 18:08

Jeśli chodzi o wodę z kranu to warto też obejrzeć polimaty dotyczące wody ponieważ prowadzący dobrze opisuje problem: http://www.youtube.com/watch?v=uL9kyYQ7Tfs

time image

Gość Tomek

14 Sie 2013, 13:30

Na poprawy wodę polecam filtry do wody, minimum polypropylen + węgiel aktywny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!