Pompa ciepła, która grzeje jak kocioł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2017-07-28 03:25:37
Pompa ciepła, która grzeje jak kocioł

Natrafiłem kiedyś na kilka artykułów, w których z pełną powagą lansowana była teza, że pompy ciepła typu powietrze-woda nie nadają się do naszej strefy klimatycznej – wspomina Robert.

Jednostka zewnętrzna Althermy HT
Jednostka zewnętrzna
Althermy HT

– Ponoć eksperci stwierdzili, że nie mogą one być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Zapragnąłem poznać owych ekspertów i podyskutować z nimi. Otrzymałem pobłażliwy e-mail, w którym przeczytałem, że pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują grzałki wspomagające, a to po prostu wyklucza opłacalność. W odpowiedzi poinformowałem, że pompa ciepła w moim domu takich grzałek nie ma, a mimo to zapewnia komfort cieplny nawet przy -20°C na zewnątrz!

 

Tajemnicza pompa ciepła, o której mowa, nosi nazwę Altherma HT, a jej producentem jest firma Daikin. Firma, która jako jedna z pierwszych w branży prezentuje potencjalnym inwestorom współczynnik SCOP swoich urządzeń (średnioroczny współczynnik wydajności), który już za kilka lat będzie standardem na rynku europejskim (wymaganym przez normę europejską).

 

Dla pompy ciepła opisanej w tym artykule wynosi on 2,7 przy temperaturze wody grzejnikowej (w sezonie grzewczym) na poziomie 65°C.

Dom Magdaleny i Roberta...

...leży w Osowej – jednej z dzielnic Gdańska. Jest to budynek dwukondygnacyjny, szeregowy, o powierzchni mieszkalnej 130 m2 i całkowitej 150 m2 (łącznie z ogrzewanymi pomieszczeniami o charakterze gospodarczym). Dom został wzniesiony w 1989 roku według niezbyt . W jego konstrukcji dużo jest elementów żelbetonowych i ceglanych.

 

Początkowo budynek nie był nawet ocieplony – mówi Robert, który wychował się w Szwecji, gdzie sprawy ekologii oraz poszanowania energii traktowane są bardzo poważnie. – Dopiero w późniejszym okresie poprzedni właściciel obłożył ścianę frontową oraz tę, która znajduje się od strony ogródka, pięciocentymetrową warstwą styropianu. Ścianę szczytową zabezpiecza natomiast warstwa dziesięciocentymetrowa.

 

Pompa ciepła, która grzeje jak kocioł

Dom wyposażony jest w okna drewniane zamontowane w latach 90., w których Magdalena i Robert wymienili szyby na zestawy energooszczędne. Stropodach domu ocieplony był warstwą 15 centymetrów wełny mineralnej. Nowi właściciele dołożyli jeszcze 25 centymetrów celulozy w strzępkach (została wdmuchana w pustą przestrzeń).

Droga eliminacji

W budynku, o którym mowa, od ponad roku pracuje wysokotemperaturowa pompa ciepła typu powietrze-woda, która składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Cały układ uzupełnia zbiornik ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej o pojemności 260 litrów.

 

O zmianie systemu ogrzewania zacząłem myśleć jeszcze przed przeprowadzką do domu w Osowej – wspomina Robert. – Budynek ogrzewany był wcześniej z sieci miejskiej. Mówiąc szczerze, trochę przerażały mnie: wysokość rachunków oraz sposób korzystania z takiego źródła ciepła. Te okresy grzewcze oraz niegrzewcze...

 

A przecież każdy, kto przeżył chłodny maj, czerwiec lub wrzesień w niedogrzanym domu, wie doskonale, że podział roku na wspomniane okresy jest może wygodny dla urzędników, ale na pewno nie dla użytkowników. Skąd pomysł na pompę ciepła? Dużo czytałem o tych urządzeniach i bardzo szybko zorientowałem się, że pompa z gruntowym, dolnym źródłem nie wchodzi w grę.

 

Z jednej strony nasz ogródek jest zbyt mały na kolektor poziomy, z drugiej, leży pod nim zbyt wiele instalacji komunalnych, aby ryzykować odwierty. Koszt takiej inwestycji jest ponadto dosyć spory. Zrozumiałem więc bardzo szybko, że jeśli chcę ogrzewać dom pompą ciepła, to musi to być pompa typu powietrze-woda.

 

Zgłębiałem temat dalej. Wkrótce wiedziałem już, że jeśli nie chcę rujnować domu i wymieniać instalacji grzejnikowej, to parametry większości urządzeń dostępnych na rynku nie są wystarczające, aby zapewnić mi komfort cieplny zimą przy zachowaniu rozsądnej wysokości rachunków. A muszę w tym miejscu dodać, że moja żona lubi ciepło i stanowczo obstaje przy temperaturze na poziomie 23°C! Pewnego razu natrafiłem w Internecie na informację o wysokotemperaturowej pompie ciepła powietrze-woda. Jednak znając potęgę reklamy i promocji we współczesnym świecie, miałem dużo wątpliwości.

 

Nie chciało mi się do końca wierzyć, że z urządzenia tego typu można uzyskać wodę grzewczą o temperaturze do 80°C bez rujnowania domowych finansów. Przekonała mnie dopiero wizyta w domu, do którego zawiózł mnie przedstawiciel producenta inżynier Dawid Sałata. Pamiętam, że panowały wówczas spore mrozy. Temperatura spadała nawet do -20°C, a mimo to w domu, do którego pojechałem, było naprawdę ciepło.

 

Zużycie energii

Od kwietnia 2010 do kwietnia 2011 roku wysokotemperaturowa pompa ciepła w domu Magdaleny i Roberta zużyła 8300 kWh (urządzenie jest osobno opomiarowane) dla celów grzewczych oraz produkcji c.w.u. W tym samym okresie wspomagająca pompa ciepła powietrze-powietrze zużyła około 1050 kWh. Na „najdroższy” miesiąc pracy (styczeń) przypadło 1600 kWh, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę około 915. Przez cały ten czas w domu panowała temperatura 22–23°C, a c.w.u. była używana bardzo intensywnie (dwoje małych dzieci!).

Pompa ciepła...

...zainstalowana w naszym domu jest obecnie jedynym na świecie urządzeniem typu powietrze- woda, które może osiągać temperaturę wody grzewczej do 80°C – stwierdza autoryzowany dealer pomp ciepła, Dawid Sałata.

 

W czym tkwi tajemnica pompy wysokotemperaturowej? W urządzeniu znajdują się dwa obiegi sprężarkowe, które działają na zasadzie kaskady. Pierwszy znajduje się w jednostce zewnętrznej i pracuje, wykorzystując czynnik R-410a. Zadaniem tego obiegu jest uzyskanie temperatury mniej więcej 30°C. Drugi stopień znajduje się w jednostce wewnętrznej. Pracuje on na czynniku R-134a i może „podbić” temperaturę nawet do 80°C. Przeprowadzaliśmy wiele prób przy temperaturze zewnętrznej -20°C.

 

Maksymalna wartość osiągana była bez najmniejszych problemów. Nic więc dziwnego, że producent daje klientom gwarancję na to, że wysokotemperaturowa pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Pewien dziennikarz, komentując te osiągi, stwierdził kiedyś, że za pomocą grzałek wspomagających można osiągnąć dowolną temperaturę... Jest tylko jeden mały problem, nasze urządzenie naprawdę nie ma żadnych grzałek! Można wprawdzie zamówić taki moduł jako wyposażenie opcjonalne, ale niewielu klientów to robi.

 

W niskotemperaturowych pompach ciepła dodatkowym zadaniem grzałek jest wygrzewanie zbiorników c.w.u. Ma to przeciwdziałać skażeniu legionellą. W pompach wysokotemperaturowych temperaturę niezbędną do zabicia bakterii można osiągnąć bez wspomagania układu grzałkami.

 

Jednostka wewnętrzna ze zbiornikiem c.w.u. o pojemności 260 litrów Pompa ciepła w domu Magdaleny i Roberta ma osobny licznik poboru energii elektrycznej
Jednostka wewnętrzna ze zbiornikiem c.w.u. o pojemności 260 litrów Pompa ciepła w domu Magdaleny i Roberta ma osobny licznik poboru energii elektrycznej


Pompa ciepła w domu Magdaleny i Roberta zaopatrzona jest w sprężarki regulowane inwerterowo. Dzięki temu praca urządzenia jest nieprzerwanie dostosowywana do bieżących potrzeb grzewczych, a temperatura zaprogramowana przez użytkownika utrzymywana bez względu na warunki zewnętrzne i wewnętrzne. W stosunku do pomp ciepłabez inwertera pozwala to zaoszczędzić około 30 procent wydatków przeznaczonych na energię.

Doświadczenia użytkownika

Wnętrze jednostki wewnętrznej. Na pierwszym planie przeponowe naczynie wzbiorcze (12 l)
Wnętrze jednostki wewnętrznej. Na pierwszym planie przeponowe naczynie wzbiorcze (12 l) (fot. z archiwum Ciepłoserwis)

Mieszkamy w domu z pompą ciepła nieco ponad rok. Wprowadziliśmy się w maju 2010 roku – stwierdza Robert. – Byliśmy więc w stanie przekonać się, na ile wiarygodne były symulacje przeprowadzone przez program komputerowy. Niemal zawsze pada w tym miejscu pytanie, czy się zgadzało?

 

Otóż nie zgadzało się!!! Zużyliśmy około 3000 kWh mniej, niż przewidywała symulacja w programie producenta pompy ciepła, a trzeba podkreślić, że i tak nie uwzględniała ona c.w.u.!!! I sądzę, że jest to znakomita rekomendacja. Po prostu program liczył wszystko bardzo ostrożnie na podstawie zakładanego zapotrzebowania na energię w tak starym budownictwie.

 

Wysokotemperaturowa pompa ciepła o mocy 14 kW nie jest jedynym urządzeniem grzewczym w naszym domu. Mamy również zamontowaną pompę ciepła powietrze-powietrze. Nie było wprawdzie palącej potrzeby jej instalowania, chodziło raczej o komfort. Czujnik pompy ciepła powietrze- woda zainstalowany jest na parterze.

 

W ciągu dnia, kiedy życie domu toczy się na dolnej kondygnacji – tu przebywają domownicy, tu również przygotowywane są posiłki... temperatura 23°C osiągana jest stosunkowo szybko. Wówczas pompa ciepła wyłącza się. Na dole jest wprawdzie komfortowo, ale na piętrze grzejniki przestają grzać. A ponieważ górna kondygnacja ma tendencje do wychładzania się, temperatura byłaby tam niższa niż na dole. Nie w jakiś dramatyczny sposób, ale różnica dwóch, trzech stopni bywa nieprzyjemna w odczuciu subiektywnym.

 

Zadaniem pompy ciepła powietrze-powietrze jest więc dogrzewanie górnej kondygnacji. Oczywiście dokładnie ten sam cel można byłoby osiągnąć, ustawiając w inny sposób priorytety pompy wysokotemperaturowej. Ale doszedłem do wniosku, iż dobrze jest mieć w domu awaryjne źródło ciepła. Ostatecznie każde, nawet najlepsze urządzenie może ulec awarii. Nie ukrywam również, że istotną dla nas funkcją dodatkowej pompy ciepła typu powietrze-powietrze jest funkcja klimatyzacji latem.

Gdzie najlepiej montować?

Pompy wysokotemperaturowe polecane są szczególnie do obiektów modernizowanych.

 

Jeżeli ktoś ma ładnie wykończony dom, a grzejniki działają sprawnie, to prucie posadzek, aby zainstalować podłogówkę, nie ma najmniejszego sensu! – stwierdza Dawid Sałata. – Podobnie jak ponoszenie kosztów związanych z wymianą grzejników. Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest też doskonałą alternatywą dla innych wysokotemperaturowych źródeł ciepła. Jeśli wziąć pod uwagę uzyskiwane parametry wody grzewczej, to z powodzeniem może zastąpić kotły olejowe, gazowe i węglowe. Klienci doceniają również wygodę użytkowania.

 

Zdarza się, że jeśli źródłem ciepła w domu jest kocioł na miał lub groszek, to po jakimś czasie inwestorzy dochodzą do wniosku, że wymaga on jednak zbyt wiele pracy związanej z obsługą. Niestety znajdują się w pułapce, gdyż ich grzejniki dostosowane są do średnich temperatur i myślenie o niskotemperaturowych źródłach ciepła jest równoznaczne z myśleniem o wielkim remoncie.

 

W całym domu zainstalowane są standardowe grzejniki W całym domu zainstalowane są standardowe grzejniki

 

Stan licznika mierzącego zużycie energii przez pompę ciepła (zużycie od początku użytkowania – maj 2010 do końca lipca 2011) Stan licznika mierzącego zużycie energii przez pompę ciepła (zużycie od początku użytkowania – maj 2010 do końca lipca 2011)


Pompa ciepła z symbolem HT bez żadnego problemu może rozwiązać ów problem. Co ważne, przy dzisiejszych cenach energii i surowców, pompa wysokotemperaturowa jest mniej więcej na tym samym poziomie kosztów eksploatacyjnych, co kotły na paliwa stałe. Wyjątkiem jest jedynie drewno. Wysokotemperaturowa pompa ciepła nie stwarza ponadto problemu zanieczyszczenia pomieszczeń kotłowni, eliminowany jest problem tzw. niskiej emisji, magazynowania opału oraz kupowania go z dużym wyprzedzeniem. W przypadku pompy ciepła rachunki płaci się po wykorzystaniu energii!

 

Koszty inwestycyjne (z montażem i osprzętem zabezpieczającym)

  • jednostka wewnętrzna EKHBRD014AY1 – 20 000 zł*
  • jednostka zewnętrzna ERRQ014AY1 – 20 000 zł
  • zbiornik c.w.u. o pojemności 260 l EKHTS260A – 5000 zł
*ceny brutto

Marek Żelkowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Lut 2014, 10:08

Wow... zestawienie danych producenta...przy +7* i 35*C na zasilaniu.A moze by tak sprawdzic ich dane przy -15* Zimniej moze nie z kazda sie da bo niejeden producent ewidetnie nie przewiduje pracy ponizej tej temp lub nie gwarantuje parametrow. Jak wtedy wyglada oddawana moc... jak wyglada COP ...

time image

09 Lut 2014, 09:52

Cytat Pompę ciepła typu powietrze-woda można kupić w znacznie niższej cenie. 45 tyś. to koszt sporo przesadzony. Generalnie średnia cena urządzenia o mocy grzewczej 9kW to jakieś 20-25 tyś. Ale oczywiscie ze mozna kupic ...

time image

08 Lut 2014, 21:50

Cytat jednostka wewnętrzna podgrzewa wodę energia elektryczną... ile prądu czerpie w ciągu roku? 45 tys. urządzenia + ok. 5-8 tys. robocizna + energia elektryczna... czyzby artykuł był sponsorowany jak większośc?. Pompę ...

time image

21 Wrz 2013, 05:05

Cytat A ile taki dom zużyłby energii elektrycznej na ogrzewanie bez pompy?Wydaje mi się że to powinno być właśnie około 12.000kWh. To w II taryfie byłoby około 4000zł.Gdzie tu jest jakiś zysk z pompy ciepła? No ile... ...

time image

06 Wrz 2013, 14:16

Cytat Pomału minie szał na ogrzewanie podłogowe . Przy naszym dynamicznym, nieprzewidywalnym klimacie, pierwsze skrzypce będą zdecydowanie należeć do grzejników szybkich w reakcji, dynamicznych, , precyzyjnych w dawkowaniu drogo wytworzonego ...

time image

06 Wrz 2013, 11:19

Ale doktor ma większą wiedzę na temat pomp ciepła . A już na pewno wie, co to kaskada w systemach grzewczych.

time image

Gość adiqq

06 Wrz 2013, 11:11

Cytat W inteligentnych domach, a do nich należy przyszłość ogrzewnictwa, zapomnijcie o podłogówce... natomiast np. regulusy jak najbardziej doskonale współpracują z kotłami niskotemperaturowymi, od samego początku wiedziałem ...

time image

06 Wrz 2013, 11:00

Wywalam oczy na "powietrzną pompę ciepła zasadzie kaskady".Bo w pozostałym wpisie rewelacji raczej brak.No gdybyś do tego dorzucił jeszcze ogrzewanie nadmuchowe, to sterowność takiego układu była by na etapie molekularnym - wręcz niezbędne w domu

time image

Gość Mandrala

06 Wrz 2013, 10:39

Wywalacie wielkie oczy ? Jeszcze nie tak dawno przekonywaliście ludzi do podłogówki,no cóż,wszędzie są teraz szybsze zmiany myślicie kategoriami dnia dzisiejszego a nie jutra...Wystarczy poczekać zatem na tych, którzy przyjdą jutro..W inteligentnych domach, a do nich należy przyszłość ...

time image

06 Wrz 2013, 09:35

Cytat Tu właśnie otwiera się droga dla pompy ciepła powietrze-wodana działającej zasadzie kaskady.

time image

Gość adiqq

06 Wrz 2013, 09:27

Cytat Pomału minie szał na ogrzewanie podłogowe . Przy naszym dynamicznym, nieprzewidywalnym klimacie, pierwsze skrzypce będą zdecydowanie należeć do grzejników szybkich w reakcji, dynamicznych, , precyzyjnych w dawkowaniu drogo wytworzonego ...

time image

Gość Mandrala.

05 Wrz 2013, 19:20

Pomału minie szał na ogrzewanie podłogowe . Przy naszym dynamicznym, nieprzewidywalnym klimacie, pierwsze skrzypce będą zdecydowanie należeć do grzejników szybkich w reakcji, dynamicznych, , precyzyjnych w dawkowaniu drogo wytworzonego ciepła.Po co, przy minimalnych potrzebach grzewczych ...

time image

Gość adiqq

05 Wrz 2013, 18:46

problem w tym, że kupując lub posiadając dom, nie każdy ma ochotę go pruć, żeby zainstalować WM Cytat A ile taki dom zużyłby energii elektrycznej na ogrzewanie bez pompy?Wydaje mi się że to powinno być właśnie około 12.000kWh. To ...

time image

Gość Majsterek

04 Wrz 2013, 19:04

A ile taki dom zużyłby energii elektrycznej na ogrzewanie bez pompy?Wydaje mi się że to powinno być właśnie około 12.000kWh. To w II taryfie byłoby około 4000zł.Gdzie tu jest jakiś zysk z pompy ciepła?

time image

Gość Wlasciciel

12 Maj 2013, 18:54

Szyby byly wymieniane nie okna.Tylko 1 PC ma system kaskadowy. 2a to zwykla P\P ( A/C latem )Ile kosztuje instalacja rekuperacji w istniejacym pietrowym domu z betonu? Jakies konkretne ceny?Dobre urzadzenie, rozprowadzenie i remont z tym zwiazany?Do tego piec gazowy, komin, podlonczenie?Checi ...

time image

Gość śmiechu warte

14 Kwi 2013, 11:39

Gdy dom ma nowe okna i jest ocieplony nawet 5 cm styropianu to nie ma znaczenia czy to jest stare czy nowe budownictwo, bo wbrew propgandzie przez ściany ucieka jesli mnie pamięc nie myli, średnio na jeża 17% całości ciepła.Tylko 17%. Przez okna kolejne 17%, ale najwięcej przez wentylację ...

time image

Gość Wlasciciel

03 Lut 2013, 05:47

Nie mamy problemu ani z wibracjami ani z halasem...Pompa stoi od strony ogrodka, pod wiata... W domu jej nie slyszymy...A jednostka wewnetrzna stoi w pomieszczeniu gospodarczym obok pralni... za sciana jest salon...Niec nie bylo specialnie rozwiazywane....Pompa stoi tak jak na zdjeciu na swoim ...

time image

Gość Sceptyk

31 Sty 2013, 16:12

Jak została rozwiązana sprawa hałasu wynikającego z konieczności przepompowywania odpowiedniej objętości powietrza? Dane odnośnie poziomu hałasu w dB?Jak rozwiązana została kwestia izolacji struktury budynku od wibracji powidowanych przez sprężarki? Z wieloletnich doświadczeń ...

time image

Gość Wlasciciel

27 Sty 2013, 13:17

Hm... artykul nie jest sponsorowany. Zapytano nas po prostu czy mamy ochote opisac nasza pompe i jak nam sie sprawdza. I niezaleznie od tego co inni twierdza jestem przekonany ze wybor byl trafny. Zluzycie pradu na CO i CWU spadlo do okolo 7500kWh na rok.Co przy domu z tamtego okresu nie moze ...

time image

Gość adiqq

01 Wrz 2011, 20:47

masz rację, ale ja i tak twierdzę że to za dużo

time image

01 Wrz 2011, 10:37

Ps. Tu akurat zastosowano bardzo kosztowną PCi – można zdecydowanie taniej (nawet o 50% mniej) np. PCi produkcji LG, Therma VPs. 2.Zważ na „ocieplenie” domu i datę jego „produkcji” + wysokotemperaturowe kaloryfery.Biorąc te fakty pod uwagę – wynik nie taki zły.

time image

Gość adiqq

01 Wrz 2011, 10:32

jak na tak mały dom(130m2 pow użytkowej, całkowitej 150m2), zużycie prądu na CO+CWU w granicach 9000 kwh to masakrycznie dużoW moim domu 135m2 pow użytkowej, pow. całkowita 260m2(piwnica 75m2+garaż 50m2, piwnica i garaż tylko dogrzewany) dla PC gruntowej od 1.11.2010 do 28.8.2011 ...

time image

01 Wrz 2011, 10:31

Cytat jednostka wewnętrzna podgrzewa wodę energia elektryczną... ile prądu czerpie w ciągu roku? Czytaj uważnie, obie jednostki „podgrzewają” wodę, energią elektryczną, ale tylko w około 1/3 – reszta to „uzysk” ...

time image

Gość sceptyk

01 Wrz 2011, 10:08

jednostka wewnętrzna podgrzewa wodę energia elektryczną... ile prądu czerpie w ciągu roku? 45 tys. urządzenia + ok. 5-8 tys. robocizna + energia elektryczna... czyzby artykuł był sponsorowany jak większośc?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie są zalety pompy ciepła do ogrzewania basenu?
Jakie są zalety pompy ciepła do ogrzewania basenu?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny