Słabe ciśnienie wody

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Słabe ciśnienie wody

W domu zainstalowaliśmy przepływowy, gazowy podgrzewacz wody o mocy ok. 21 kW. Zasila on dwie łazienki - na parterze (tam jest zamontowany) i na piętrze. Kiedy równocześnie chcemy korzystać z obu łazienek, na piętrze przestaje wypływać ciepła woda. Hydraulik twierdzi, że jest to zjawisko normalne i powinniśmy zmienić sposób podgrzewania wody, np. montując elektryczny bojler lub zasobnik ciepłej wody. 

aktualizacja: 2023-10-13 07:15:49

Czy rzeczywiście modernizacja instalacji jest konieczna, aby można wygodnie korzystać z ciepłej wody?

Odpowiedź eksperta: Urządzenia przepływowe przeznaczone do podgrzewania wody mają ograniczony przepływ ze względu na konieczność utrzymywania stałej temperatury czerpanej wody. Przy mocy podgrzewacza 21 kW i temperaturze wody ok. 45°C, można uzyskać przepływ nie większy niż ok. 8 l/min. Jest to wystarczające do zasilania równocześnie dwóch zaworów umywalkowych, pod warunkiem, że spadki ciśnienia w obu odcinkach instalacji będą podobne.

Problem z zanikiem wypływu wody na piętrze może wynikać z nadmiernych oporów przepływu w rurach między podgrzewaczem a zaworem czerpalnym lub zbyt niskiego ciśnienia wody na zasilaniu instalacji. Nie można również wykluczyć uszkodzenia w samym podgrzewaczu - np. zatkany filtr wody, niesprawny regulator ciśnienia albo zatkane fitry przed zaworami czerpalnymi (jeśli zostały zamontowane). Przyczynę niesprawności możemy ustalić, sprawdzając ile ciepłej wody można pobrać z kranu na dole i na górze.

Najłatwiej zrobić to mierząc czas napełnienia 5-litrowego pojemnika - nie powinien być dłuższy niż 40 sek. Jeśli czas napełniania z obu kranów jest większy, to trzeba sprawdzić stan podgrzewacza i zasilających go rur. Natomiast gdy słabo wypływa woda tylko na górze, kontroli poddajemy tę część instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że przy jednoczesnym korzystaniu z obu łazienek nie należy otwierać zaworów na pełny przepływ (nawet przy sprawnej instalacji), gdyż automatycznie ogranicza to wypływ wody z drugiej baterii.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Gazowy podgrzewacz wody (fot. Richmond)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!