Instalacja grzejna na schodach i spocznikach ma za zadnie skutecznie likwidować gromadzący się śnieg i lód. W tym miejscu bezpieczeństwo użytkowników jest szczególnie ważne, gdyż ewentualne pośliźnięcie grozi nie tylko upadkiem na nawierzchnię, ale upadkiem z wysokości schodów.
Data publikacji: 2012-06-13
Data aktualizacji: 2016-12-07
Jeżeli przestrzeń pod schodami nie jest osłonięta, czyli narażona jest na bezpośrednie działanie niskiej temperatury i wiatru, zaleca się wykonanie izolacji cieplnej. Izolację można wykonać z wełny mineralnej lub styropianu.
Jeżeli schody są zabudowane (bez dostępu powietrza od spodu), izolacja cieplna nie jest konieczna. Na instalacje grzejne zastosować można maty lub przewody grzejne.
Maty układa się na wykonanej już konstrukcji schodów i można je zamontować w cienkiej warstwie zaprawy klejowej (8–10 mm). Użycie przewodów grzejnych wymaga wykonania wylewki betonowej (ok. 40 mm).
Jeśli nie mamy takiej możliwości, należałoby wykonać w istniejącej nawierzchni betonowej schodów bruzdę pod przewód grzejny. Ogrzewania nie instaluje się na ściankach pionowych schodów, a przewody grzejne układa się możliwie blisko krawędzi stopni. Zapewnia to równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni schodów.