Kominek na poddaszu - wymagania konstrukcyjne
Kominek na poddaszu? Jest to możliwe, ale muszą być spełnione określone warunki. Dwa z nich są absolutnie podstawowe i potencjalnie najbardziej kłopotliwe:
- efektywna długość przewodu dymowego (od wlotu do wylotu) musi mieć co najmniej 2 m, a przy adaptacji strychu, na którym kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 30° może to być trudne do zrealizowania.
- konstrukcja stropu lub dodatkowych wzmocnień musi być na tyle wytrzymała, żeby przenieść ciężar kominka wraz z obudową - czasami nawet 500 kg.
Drugi warunek może się okazać dość trudny do spełnienia zwłaszcza, gdy poddasze było projektowane jako nieużytkowe. Wtedy bowiem konstrukcja stropu zapewne była obliczana na obciążenie użytkowe wynoszące tylko 50 kg/m2, a nie na 150 kg/m2, jak to jest wymagane dla pomieszczeń mieszkalnych.
Poza tym, trzeba jeszcze uwzględnić ciężar projektowanej posadzki, warstw podkładowych, izolacji akustycznej, elementów wzmacniających konstrukcję stropu oraz precyzyjnie ustalić miejsce usytuowania kominka. Dopiero wtedy konstruktor będzie mógł się zabrać do pracy.
Jednak na tym nie koniec, bowiem na nośność stropu, w nie mniejszym stopniu, wpływają jego rozpiętość, rodzaj konstrukcji, a także jakość zastosowanych materiałów. Jeśli do tego jeszcze się doda różne sposoby podparcia (na ścianach, słupach, podciągach) to okaże się, że wyniki i możliwe sposoby realizacji przedsięwzięcia u każdego inwestora będą inne. Dlatego trzeba się koniecznie skonsultować z konstruktorem. Tu podajemy tylko przykłady.
Jak wzmocnić strop pod kominek?
Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Spartherm