Wolno stojąca koza grzewcza za 3000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wolno stojąca koza grzewcza za 3000 zł

Jako dodatkowe źródło ciepła zaplanowaliśmy kozę grzewczą. Dlaczego nie kominek z obudową? Bo wkład jest zwykle droższy od kozy, no i trzeba do niego wymyślić i postawić obudowę, najlepiej akumulującą ciepło z paleniska - mówią Agnieszka i Karol, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wolno stojącą kozę użytkują od 2015 r.

Dom: murowany, parterowy, pow. 202 m2, ogrzewany instalacją grzewczą z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci i wentylowany grawitacyjnie.

Koza grzewcza:

 • Z wysokogatunkowej stali, model z cylindrycznym korpusem wykończonym wielkoformatowymi białymi kaflami z połyskiem, komorą spalania akumulującą ciepło, panoramiczną szybą i systemem czystej szyby; moc nominalna 8 kW, sprawność do 78%.
 • Lokalizacja - w salonie, przy centralnej ścianie.
 • Komin - systemowy.
 • Kanał nawiewny - z PVC, średnicy 100 mm.
 • Paliwo - drewno liściaste.
 • Kominek używany - w okresach przejściowych i dla przyjemności.
 • Gwarancja - 5 lat.

Decyzja: głównym źródłem ciepła jest u nas kocioł na gaz z sieci. Jako dodatkowe zaplanowaliśmy kozę grzewczą. Dlaczego nie kominek z obudową? Bo wkład jest zwykle droższy od kozy, no i trzeba do niego wymyślić i postawić obudowę, najlepiej akumulującą ciepło z paleniska. Dużo z tym zachodu, pracy, kosztów. Przy kozie dobiera się odpowiedni model, kupuje prosty zestaw montażowy, płaci, łatwo podłącza.

Nasz dom ma prostą i nowoczesną bryłę, pomieszczenia również są umeblowane nowocześnie, więc przez Internet wybraliśmy model pieca o minimalistycznym wyglądzie. Cylindryczny korpus wykończony wielkimi białymi kaflami, dzięki któremu wygląda lekko, jasno, nie chcieliśmy zbyt masywnego i całkiem czarnego. Wrażenie lekkości podkreśla spora półokrągła szyba, fajna, bo widać przez nią dużo ognia. Rozwiązania techniczne w tym modelu są super! Za 3000 zł mamy wszystko, co trzeba!

Komorę kozy grzewczej wyłożono materiałem akumulującym ciepło Acumotte
Komorę wyłożono materiałem akumulującym ciepło Acumotte.
Nowoczesny pojemnik na drewno opałowe
Nowoczesny pojemnik na drewno opałowe.

Wolno stojąca koza grzewcza - rady i przestrogi:

 • Karol: Kozę zamontowałem samodzielnie. Kiedy stanęła w wyznaczonym miejscu, do którego w czasie budowy doprowadziłem rurę z PVC średnicy 100 mm i murarze postawili systemowy komin, moja praca polegała jedynie na przycięciu stalowej rury, osadzeniu jej na korpusie pieca i w kanale dymowym. Tyle.

  Rozpalanie i późniejsze podtrzymywanie ognia nie przysparza mi żadnego kłopotu. W dole korpusu urządzenie ma fabrycznie wmontowany wlot z przepustnicą, którą mogę odpowiednio regulować dopływ świeżego powietrza z kanału nawiewnego. Kiedy ją otwieram, zaczyna działać system potrójnego dopowietrzania komory spalania. Strumień powietrza wpada pod ruszt, powietrze wtórne w otwory w tylnej warstwowej ściance, kurtyna powietrzna chroni szybę przed zabrudzeniem.

  W palenisku znajdują się dwa deflektory, dzięki którym opał spala się całkowicie. Natomiast za sprawą materiału akumulującego ciepło, którym jest wyłożona komora spalania, korpus jest ciepły przez kilka godzin od wygaśnięcia ognia. Fajny model!

 • Aga: Kozę zamontowaliśmy po trzech latach od przeprowadzki, ale teraz, chwilowo, palimy w niej sporadycznie - ze względu na młodszą córkę, rok temu raczkowała. Najważniejsze, że piecyk pasuje do charakteru domu i salonu, zabiera mało miejsca, działa bezawaryjnie, nie wytwarza brzydkiego zapachu, szybko ogrzewa pomieszczenia. Oczywiście, najcieplej jest w salonie, w innych pokojach otwieramy drzwi, żeby ciepło tam również dotarło.

  Montaż rzeczywiście był szybki, nie musieliśmy kupować nawet płyty ochronnej na podłogę, bo cała jest wykończona gresem. Palimy suchym drewnem brzozy. Kominiarza wzywamy raz w roku.

Wolno stojąca koza grzewcza - koszty:

 • Koza 3000 zł, rura 200 zł, robocizna własna.
 • Użytkowanie - do 1 mp. drewna (własne); czyszczenie komina 150 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje