Uzależnienie od prądu to główna wada kominka z płaszczem wodnym!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzależnienie od prądu to główna wada kominka z płaszczem wodnym!

Z doświadczenia wiem, że kominek z płaszczem wodnym może funkcjonować podczas braku prądu - pod warunkiem, że wkład drewna jest mały i spala się powoli. Oczywiście, wtedy nie wolno pozostawiać go bez nadzoru - mówią Magda i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z płaszczem wodnym użytkują od 2006 r.

aktualizacja: 2019-02-27 09:11:18

Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, pow. 132 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych gr. 25 cm i styropianu gr. 10 cm; ogrzewany kotłem na groszek węglowy oraz kominkiem z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym:

 • Żeliwny wkład o mocy 15 kW, model turbo.
 • Lokalizacja - w salonie, przy zewnętrznej ścianie.
 • Komin z kanałem dymowym - systemowy, średnicy 200 mm, dodany strażak.
 • Kanał nawiewny - z PVC, najpierw przekrój 100 mm, obecnie 10 mm.
 • Paliwo - wysokokaloryczne drewno drzew liściastych (grab, dąb, brzoza).
 • Kominek używany - przez 5 lat do ogrzewania domu i c.w.u., obecnie - w okresach przejściowych i dla nastroju.
Żeliwny wkład z płaszczem wodnym
Żeliwny wkład z płaszczem wodnym osłonięto wysoką zimną obudową z piaskowca, marmuru, drewna dębowego, niepalnych płyt g-k.
Zewnętrzny grill
Do wyczystki kanału dymowego sięga się od strony zewnętrznego grilla.

Decyzja: Magda: Kiedy budowaliśmy dom, na naszym terenie dopuszczano tylko palenie paliwami płynnymi i w kominkach. Gaz płynny i olej opałowy uznaliśmy za zbyt drogie, dlatego kupiliśmy wkład z płaszczem wodnym i przejściowo traktowaliśmy jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczeń i c.w.u. Po pięciu latach od przeprowadzki nakazy się zmieniły i "wcięliśmy" w instalację grzewczą automatyczny kocioł na groszek węglowy. Obecnie oba urządzenia pracują w niej zamiennie. W lecie wodę użytkową przygotowuje grzałka elektryczna.

Drewno opałowe schnie w obszernej drewutni
Drewno opałowe schnie w obszernej drewutni.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Piotr: Na początku instalacja grzewcza składała się z grzejników płytowych i podłogówki w kuchni, obu łazienkach, wiatrołapie oraz buforu c.w.u. o pojemności 240 l, naczynia wyrównawczego, pompy, automatycznego sterownika - te ostatnie elementy to niezbędny osprzęt wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Moc grzewczą wkładu i instalację c.o. skonfigurował hydraulik. Nalegałem, żeby układ był możliwie najprostszy. Kiedy mogliśmy zamontować w istniejącej instalacji nowoczesny kocioł na groszek węglowy, wystarczyło dodać kolejną pompę.

  Obecnie przed rozpaleniem ognia w kominku musimy ręcznie odłączyć z układu kocioł. Kilka razy wyłączono prąd przy intensywnej pracy kominka i zadziałały zabezpieczenia - gorąca woda spłynęła do szamba, bo tak mamy skonfigurowany układ bezpieczeństwa. Z doświadczenia wiem, że kominek z płaszczem wodnym może funkcjonować podczas braku prądu - pod warunkiem, że wkład drewna jest mały i spala się powoli. Oczywiście, wtedy nie wolno pozostawiać go bez nadzoru. Uzależnienie od prądu to główna wada!

  Następna to wytwarzanie się w procesie spalania szklistej mazi, która osadza się ścianach paleniska i szybie. Z szyby usuwam ją specjalnym środkiem, ze ścianek zdrapuję szczotką. Turbina hałasuje, szczególnie gdy wchodzi na najwyższy poziom pracy.

 • Instalacja z kominkiem działa prawie bezawaryjnie - raz musiałem wymienić pływak w naczyniu wyrównawczym. Szybko koroduje i trzeba się liczyć z wymianami, dlatego radzę zamontować naczynie w łatwo dostępnym miejscu. U mnie dojście do niego jest trudne, bardzo się wtedy namordowałem. Kolejna rzecz - zdecydowałem się zmniejszyć średnicę kanału nawiewnego - przez rurę PVC średnicy 100 mm nawiewało się zbyt dużo zimnego powietrza, zastąpiłem ją rurką o 10 mm mniejszą i teraz jest dobrze.

  Na kominie z przewodem dymowym zamontowałem stalowy strażak, dom stoi przy wysokich drzewach i niekiedy zakłócały ciąg powietrza w kominie. Na podłogę kupiłem ochronną żeliwną nakładkę.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty:

 • Kominek z płaszczem wodnym 7000 zł i osprzęt 3000 zł, obudowa 6000 zł.
 • Użytkowanie - drewno do kominka 500-700 zł (za 2-3 mp.). Pływak 70 zł. Usługa kominiarska 60 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny