Kominek z systemem DGP w dobudowanej części domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek z systemem DGP w dobudowanej części domu

Od początku planowaliśmy zastosowanie systemu DGP, by spożytkować energię cieplną. Monter, który pracował u nas przez 2 tygodnie, poprowadził rury spiro do klatki schodowej i łazienki na piętrze - po otwarciu drzwi nagrzewają się jeszcze salon i sypialnia córki i zięcia - mówią Czesia i Mietek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z systemem DGP użytkują od 2012 r.

Dom: murowany, trzykondygnacyjny, pow. po rozbudowie 332 m2; ściany trójwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych 28 cm, styropianu 10 cm i cegły klinkierowej; ogrzewany kominkiem z DGP, a także instalacją na gaz z sieci.

Kominek:

 • Wkład o mocy 24 kW; na korpusie żebra radiacyjne, w komorze spalania płyty z szamotu.
 • Obudowa - tzw. zimna, z naturalnego kamienia i ognioodpornych płyt g-k oraz wełny mineralnej z ekranem aluminiowym.
 • System DGP - grawitacyjny, elastyczne rury stalowe 150 mm poprowadzone do łazienki na piętrze i klatki schodowej.
 • Komin - systemowy o przekroju 220 mm.
 • Kanał nawiewny - z rury PVC 100 mm.
 • Paliwo - drewno liściaste (dąb, brzoza).
 • Kominek używany - okazjonalnie.
 • Lokalizacja - w dobudowanej części domu.
Kominek ogrzewa salon oraz, przez system DGP, łazienkę na piętrze i klatkę schodową.
Kominek ogrzewa salon oraz, przez system DGP, łazienkę na piętrze i klatkę schodową.

Decyzja: w starej części domu mamy kominek otwarty, w nowej woleliśmy zamknięty wkład z systemem DGP. Pojechaliśmy do renomowanej firmy, bo chcieliśmy w jednym miejscu załatwić wszystko. Spodobał się nam model o prostym nowoczesnym designie, z panoramiczną szybą podnoszoną i otwieraną na bok.

Wkład obudowano ognioodpornymi płytami g-k i granitem.
Wkład obudowano ognioodpornymi płytami g-k i granitem.

Kominek z systemem DGP - rady i przestrogi:

 • Czesia: Dzięki wielkiej szybie widzimy cały urok płonącego ognia. Po jej podniesieniu komora kominka do złudzenia przypomina palenisko otwarte. Zależało nam na funkcji podnoszenia, żebyśmy mogli od czasu do czasu posłuchać trzaskania szczap, pobyć w pobliżu żywego ognia. Do montażu przygotowaliśmy się solidnie.

  W trakcie rozbudowy domu murarze postawili systemowy komin, w posadzce wylali cokół i poprowadzili kanał nawiewny. Ja natomiast zaprojektowałam dwuczłonową obudowę. Jest minimalistyczna. W przedniej bryle ulokowałam wkład, w tylnej - suszarnię drewna. Od początku planowaliśmy zastosowanie systemu DGP, by spożytkować energię cieplną. Monter, który pracował u nas przez 2 tygodnie, poprowadził rury spiro do klatki schodowej i łazienki na piętrze - po otwarciu drzwi nagrzewają się jeszcze salon i sypialnia córki i zięcia. Rury zakończył kratkami z żaluzjami.

 • Mietek: Nie było potrzeby zakładania mechanicznego nadmuchu, choć byliśmy na to przygotowani. Na szczęście, wystarcza sama grawitacja, trochę zaoszczędziliśmy, powietrze płynie gorącym strumieniem we wskazane miejsca na piętrze. W salonie-oranżerii na parterze ciepłem promieniuje szyba wkładu i liczne kratki w obudowie kominka. Kiedy jest go za dużo, przymykamy żaluzje w kratkach i kierujemy ciepło np. do wysokiej klatki schodowej. Na początku musieliśmy się nauczyć operowania przepustnicą w kanale nawiewnym, szybrami, układem DGP. Teraz nie mamy żadnego kłopotu.

  W tym modelu - oprócz panoramicznej i podnoszonej szyby - dobrym rozwiązaniem jest kurtyna powietrzna, chroniąca ją od szybkiego zabrudzenia, oraz wykładzina ścienna z szamotu. Kurz przenoszony przez układ DGP na razie nie ubrudził ścian.

Kominek z systemem DGP - koszty:

 • Wkład, obudowa, montaż 23 000 zł.
 • Użytkowanie - drewno 200 zł, czyszczenie komina i wyczystki 150 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje