Kominek z płaszczem wodnym - doświadczenia użytkownika

Kominek z płaszczem wodnym - doświadczenia użytkownika

Uprzedzamy, że w kominku z płaszczem wodnym nie widać ognia - mówią Ewa i Artur, członkowie Klubu Budujących Dom

Dom: 165 m2, murowany, z poddaszem, kocioł gazowy i turbokominek z płaszczem wodnym.

Parametry kominka: Caro 24 kW, producent Makroterm.

Decyzja: Nie mamy kominka z DGP, bo w gotowym projekcie domu nie przewidziano miejsca na rury. Chcieliśmy też uniknąć pylenia i zapachu spalenizny z anemostatów, przed czym przestrzegali nas znajomi (teraz wiemy, że nasz kominek także produkuje zapachy). Podobało nam się, że kominkiem z płaszczem wodnym można ogrzewać grzejniki i wodę użytkową.

Turbokominek z płaszczem wodnym i automatycznym sterownikiem
Turbokominek z płaszczem wodnym i automatycznym sterownikiem umieszczono w centralnym miejscu domu
Kominek z płaszczem wodnym
W naszym kominku niestety nie widać ognia. Dla nas to jego główna wada. Przez specyficzny proces spalania szyba jest stale czarna

Kominek z płaszczem wodnym - porady i przestrogi:

  • Mamy frajdę, gdy paląc w kominku mam świadomość, że w ten sposób ogrzewam wodę do mycia i tę w grzejnikach. Dzięki łatwemu w obsłudze programatorowi wodę w zbiorniku możemy grzać także w lecie.

  • Uprzedzamy, że w kominku z płaszczem wodnym nie widać ognia. Dla nas to jego główna wada. Przez specyficzny proces spalania szyba jest stale czarna. Drugą wadą jest konieczność częstego usuwania z wnętrza kominka smolistej mazi, innej niż w typowych wkładach.
     
  • Akcesoria kominka (turbina powietrza, pompy, sterownik) wymagają zasilania prądem i trzeba to uwzględnić w projekcie budynku. Radzimy go również zaopatrzyć w UPS. Przerwanie dopływu prądu w nocy o mało nie spowodowało u nas awarii. O tym, że coś złego dzieje się z kominkiem, zaalarmował nas kot. Woda w systemie grzewczym zagotowała się! Ale zadziałały zabezpieczenia.
     
  • Instalacja kominka z płaszczem wodnym nie jest prosta. Oprócz podłączenia do prądu, kominek wymaga połączenia z instalacją c.o. oraz hydrauliczną. To dodatkowe koszty. Problemem może być zapewnienie dostępu do kominka z każdej strony, co nakazuje producent. Żałuję, że dolne drzwiczki rewizji są wąskie, bo musiałem tamtędy dotrzeć do turbiny.
Obudowa kominka wykonana jest z marmuru, o nowoczesnej i prostej formie
Obudowa kominka wykonana jest z marmuru, o nowoczesnej i prostej formie
  • Turbokominek z płaszczem wodnym jest wrażliwy na wilgotność drewna. Drewno musi być suche! Trzeba mieć dobrego dostawcę albo dużą drewutnię z miejscem do sezonowania. Zużywamy rocznie 10 m3 drewna za 1800 zł. Dobrze palą się brykiety wiórowe.

  • Komin o przekroju 200 mm zbudowaliśmy z gotowych profili Schiedel. Raz w roku czyści go kominiarz. Podpowiedziano nam, abyśmy kupili własne akcesoria kominiarskie i czyścili go sami jeszcze kilka razy w roku.

  • Kominek jest głośny w momencie rozpalania (turbina), potem praca jest cicha, słychać tylko delikatny szum.
Kominek może ogrzewać grzejniki i wodę użytkową
Zdecydowaliśmy się na kominek z płaszczem wodnym, bo można nim ogrzewać grzejniki i wodę użytkową
Szyba kominka z płaszczem wodnym
Szyba kominka z płaszczem wodnym wymaga systematycznego czyszczenia

Kominek z płaszczem wodnym - koszty:

  • wkład, turbina, sterownik, naczynie wyrównawcze - 6000 zł;
  • podłączenie do sieci c.o., hydraulicznej, elektrycznej - 1000 zł;
  • drugi zasobnik na ciepłą wodę - 1200 zł;
  • pompa - 300 zł;
  • obudowa - 5000 zł;
  • akcesoria kominiarskie - 200 zł.

Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość rafwla
08-03-2021 23:03
kominek z płaszczem wodnym nie może mieć tego płaszcza w komorze spalania ale nad komorą aby już dopalone spaliny oddały tam ciepło. Wtedy i szyba czysta i właściciel zadowolony
Gość uzytkownik bylego kominka
12-02-2021 12:47
Kominek z plaszczem wodnym NIE NADAJE SIE OD DOMU! Jest to lokomotywa w salonie. Urzadzenie niebezpieczne dla zycia w razie utraty zasilania. Mialem i go usunelem do bezpieczenstwa dzieci.
Gość proboszcz
25-01-2019 08:37
moglibyście podawac nazwy swoich kominków? bo tak wszytskie te komantarze można umieścić w litaraturze sci-fi. ja mam super czysty, ja wogole nie myje szyby, ale podajcie modele i nazwy tych super kominków. dzięki
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz