Oświetlenie zewnętrzne z marketu nie zdało egzaminu!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie zewnętrzne z marketu nie zdało egzaminu!

Oczka w podbitce dachu nadają się już do wymiany. Schodzi z nich farba. Marketowe wyroby jednak są kiepskiej jakości, choć wyglądały solidnie - mówią Jola i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2013 r.

Oświetlenie na domu:

 • IP 44;
 • 3 kinkiety LED, 10 opraw wpuszczanych (oczek) wykonanych z metalu, z diodami LED o mocy 1,5 W.
 • Ciepła barwa światła.
 • Instalacja elektryczna: zasilana prądem z sieci 230 V, jeden obwód.
 • Regulacja manualna.

Oświetlenie na działce:

 • Przy tarasie parasol z panelem słonecznym i diodami LED, na rabatach lampki solarne (planuje się zastąpić je słupkami solarnymi).
 • Wyprowadzono instalację elektryczną do lamp na ogrodzeniu, zasilaną prądem z sieci 230 V, kable YKY, 1 obwód.

Decyzja: Jola - Oczywiście, zależało nam na dobrym oświetleniu wejścia do budynku, ścieżek wokół domu, lecz najważniejszy był taras. W strefie wypoczynkowej miało być nastrojowo i przytulnie, dlatego założyliśmy tu tylko oczka w podbitce. Więcej światła daje parasol z taśmami LED. Na ścianie frontowej i przy głównych drzwiach mamy kinkiety, a w podbitce dachu oczka. Kinkiety kupiliśmy w Internecie, oczka w hipermarkecie budowlanym.

Kinkiety na elewacji
W strefie wejściowej są kinkiety i oprawy w podbitce.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: Oczka w podbitce dachu nadają się już do wymiany. Schodzi z nich farba. Marketowe wyroby jednak są kiepskiej jakości, choć wyglądały solidnie. Na początku w oprawy wkręciłem halogeny, lecz szybko się przepaliły. Teraz zastosowałem diody LED i spełniają swoje zadanie. Wymiana żarówek w oczkach nie jest dla mnie uciążliwa, przyrównuję ją do identycznej pracy w pomieszczeniach, robię to z drabiny. Kinkiety ze snopem światła w dół są super, dobrze rozjaśniają strefę frontową i wejściową, jednocześnie podkreślają boniowanie na narożnikach i fakturę tynku.

  Nie brakuje nam ich na tarasie za domem - lepszym źródłem światła jest parasol z taśmami LED. Akumuluje on energię od słońca, której wystarcza na kilka godzin. Wspaniała sprawa. Doskonale oświetla stół, przy którym przyjmujemy nawet 18 osób, ponadto rozczapierzone pasma LED wyglądają oryginalnie. Najpiękniej dom jest rozjaśniony w okresie Bożego Narodzenia, bo na dachu umocowałem łańcuchy-sople LED. Nie zdejmuję ich, są mało widoczne w innych porach roku. Na czas Świąt łączę je hermetycznie z instalacją przy jednym oczku i zapalam razem z nimi.
Parasol solarny z taśmami LED
Oczka w podbitce dachu oświetlają taras
Parasol solarny z taśmami LED i oczka w podbitce dachu oświetlają taras.
 • Do oświetlenia został mi jeszcze wjazd i parkan, ogródek, wiata garażowa - w tej ostatniej skończy się pewnie na halogenie. Wzdłuż płotu niedługo zamontuję lampy LED z czujnikami ruchu. Ulica jest ciemna, więc zależy mi na stopniowym wzbudzaniu światła, kiedy ktoś idzie przy naszej działce. Wjazd też będzie widny, zamierzam wozić w samochodzie pilot do zapalania żarówek. W ogródku miałem już lampki solarne, lecz przy dzieciach nie zdały egzaminu. Wystarczył jeden meczyk, uderzenie piłki i... po lampkach. Teraz kupię solidne słupki lampy solarne. Muszą być na energię słoneczną, bo nie przygotowałem tam przewodów elektrycznych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

 • 3 kinkiety razem 110 zł plus żarówki energooszczędne 8-15 zł/szt.;
 • oczka (2 pakiety po 5 szt.) 2 × 40 zł i diody LED 4 zł/szt.;
 • parasol solarny 1699 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny