Kiedy oświetlenie wewnętrzne domu wymaga zmiany?

Kiedy oświetlenie wewnętrzne domu wymaga zmiany?

Mieszkając w domu od przynajmniej kilku lat, najlepiej wiemy, czego nam brakuje w instalacji elektrycznej i co należałoby zmienić. Jak zmodernizować oświetlenie wewnętrzne, co zastosować zamiast tradycyjnych żarówek?

W trakcie użytkowania budynku bardzo często dochodzimy do wniosku, że oświetlenie wewnętrzne nie spełnia swojej roli.

Niewłaściwe natężenie i rozkład światła

Niewłaściwe może być natężenie i rozkład światła, ponieważ:

Kilka skierowanych w określone miejsca źródeł światła stanowi znacznie lepsze rozwiązanie niż pojedyncze, nawet bardzo mocne światło (fot. Osram)
  1. jego źródło (żarówka) jest zbyt słabe;

     

  2. światło jest niewłaściwie ukierunkowane – lampę umieszczono w nieodpowiednim miejscu, zastosowano reflektor halogenowy tam, gdzie światło powinno być rozproszone, albo przeciwnie – mamy mocne oświetlenie ogólne, ale nie dociera ono tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, np. nad zlew lub blat roboczy;

     

  3. oprawy źródeł światła są nieodpowiednie – wystające ze zbyt płytkich opraw świetlówki energooszczędne nieprzyjemnie oślepiają. Z kolei ciemne, matowe lub zakurzone szkło oprawy może zabierać nawet połowę światła. 

Dla intensywności i rozkładu światła bardzo ważne jest też, czy żarówka lub świetlówka skierowana jest ku podłodze czy w kierunku sufitu. W tym drugim przypadku światło zostaje odbite i rozproszone. Jest więc znacznie słabsze, szczególnie jeśli ściany i sufit mają ciemną barwę i pochłaniają światło, zamiast je odbijać.

Umieszczenie łączników uruchamiających lampy

Kolejny problem, związany z oświetleniem, to złe umieszczenie łączników uruchamiających lampy. Ich układ, nawet jeśli pierwotnie był dobry, niejednokrotnie okazuje się wadliwy po zmianie ustawienia mebli, a tym bardziej po przesunięciu ścianek działowych, a to typowe działanie przy remontach. W dużych pomieszczeniach, korytarzach i przy schodach brakuje z kolei możliwości zapalania i gaszenia światła z kilku miejsc.

 

Korzystając z dostępnego obecnie osprzętu, da się zrealizować każdy wariant sterowania oświetleniem. Te same funkcje można zrealizować przy tym na wiele sposobów – np. załączanie oświetlenia z kilku miejsc:

  • za pomocą łączników schodowych i krzyżowych;
  • za pomocą przekaźnika bistabilnego i łączników impulsowych (dzwonkowych);
  • z wykorzystaniem programowalnego sterownika.

Drugie rozwiązanie umożliwia łatwe dodanie kolejnego punktu, z którego będziemy zapalać i gasić światło – wystarczy połączyć łącznik dzwonkowy z przekaźnikiem bistabilnym, bez zmian w istniejącym okablowaniu. Trzecie zaś – sterownik programowalny – daje możliwość przypisania zupełnie od nowa łączników i źródeł światła.

 

Warto pamiętać, że obecnie dla nowego łącznika nie trzeba koniecznie kuć ścian i układać przewodów. Dostępne są także urządzenia (łączniki) bezprzewodowe, a odbiornik sygnału można ukryć w puszce instalacyjnej.

Zmiana oświetlenia wewnętrznego - co zamiast żarówek?

Polityka prowadzona w Unii Europejskiej zmusza do rezygnacji z tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych źródeł światła. Zmiana nie jest jednak tak prosta, jak wydaje się urzędnikom z Brukseli. A co najważniejsze, nie zawsze jest uzasadniona.

 

Stosowanie energooszczędnych świetlówek lub diodowych źródeł światła jest jak najbardziej zasadne w miejscach, w których potrzebujemy intensywnego światła przez dłuższy czas, czyli głównie w pokojach i kuchniach. Oszczędności w zużyciu energii zrekompensują nam z nawiązką wyższą cenę zakupu.

Spiżarnie, garderoby i składziki to miejsca zwykle niedostatecznie oświetlone. Gdy nie chcemy układać nowych przewodów, można tam zastosować energooszczędne oświetlenie diodowe, zasilane z baterii (fot. Osram)

Rezygnacja ze zwykłych żarówek nie zawsze jest jednak łatwa. Kompaktowe świetlówki energooszczędne i świetlówki LED, nawet jeśli mają taki sam gwint jak tradycyjne żarówki, zwykle są od nich dłuższe i zdecydowanie różnią się wyglądem. W efekcie zupełnie nie pasują np. do starych stylowych żyrandoli z widocznymi „świecowymi” żarówkami o mlecznych bańkach. Z kolei z wielu płytkich opraw nowoczesne energooszczędne świetlówki wystają, oślepiając patrzącego (tzw. olśnienie). Dlatego przy remoncie warto zastanowić się, do których da się dobrać nowe źródła światła, a które lampy lepiej od razu zastąpić nowymi.

 

Zupełnie nieuzasadniona jest rezygnacja ze zwykłych żarówek w pomieszczeniach technicznych (kotłownie, piwnice, garaże) i toaletach. Wchodzimy tam na krótko, w efekcie nie zużywamy wiec wcale dużo energii. Ponadto w takich miejscach źródło światła powinno od razu osiągać pełną jasność, inaczej zdążymy wyjść, zanim to nastąpi. Pełny strumień świetlny osiągają od razu żarówki zwykłe i halogenowe oraz diody (LED), z kolei świetlówki kompaktowe potrzebują na to kilku minut.

Świetlówki kompaktowe (a) to najczęściej wybierany zamiennik tradycyjnych żarówek. Jednak w miejscach, gdzie światło zapalamy jedynie na krótko, lepiej zastosować np. żarówki halogenowe (b), które świecą z pełna mocą od razu po załączeniu 
a) fot. Philips b) fot. Osram

Świetlówki mają jeszcze tę wadę, że w niskiej temperaturze świecą znacznie słabiej. Nie są więc dobrym wyborem w przypadku lamp pracujących zimą na zewnątrz lub w nieogrzewanym garażu.

 

Ponadto zwykła żarówka jest mało wrażliwa na pył i wilgoć, a przy tym bardzo tania – nawet jeśli zostanie uszkodzona, to stracimy tylko ok. 2 zł, a nie co najmniej kilkanaście. Warto więc się zastanowić, czy w szczególnie trudnych warunkach zwykłe lub wstrząsoodporne żarówki nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość cubetx
07-07-2016 09:26
Ja osobiście polecam oświetlenie LED, które idealnie nadaje się do oświetlenia ogrodu, elewacji czy podjazdu. Ceny takich lamp nie są wiele wyższe od tradycyjnych, a oszczędność na zużytym prądzie może być kolosalna. Dodatkowo LEDY dają znacznie większe możliwości w kształtowaniu ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz