Przede wszystkim wybierz model, który będzie mógł nadzorować pracę większej liczby urządzeń alarmowych, niż obecnie wymaga tego Twój dom. Gdy w przyszłości rozbudujesz go o dodatkową część (np. o garaż) lub będziesz potrzebować rozszerzyć obecną ochronę (np. gdy zaadaptujesz poddasze), bez problemu dodasz do systemu kolejne urządzenia.
Planując instalację warto też zastanowić się w jaki sposób centrala ma komunikować się z urządzeniami. W trakcie remontu wybierzmy instalację przewodową. Niezbędne będzie kucie ścian, by poprowadzić kable z centrali do urządzeń, co powinniśmy zrobić przez zakończeniem tzw. "prac brudnych". Jeżeli jednak zakończyliśmy już ten etap lub potrzebujemy zainstalować urządzenia alarmowe w miejscach, gdzie bardzo ciężko poprowadzić okablowanie, wybierzmy instalację bezprzewodową.
Do komunikacji z centralą wykorzystuje łączność radiową, a ponieważ urządzenia zasilane są bateryjnie, wystarczy je jedynie zamontować i połączyć z centralą. Przy wyborze urządzeń bezprzewodowych zwróć uwagę na ich zasięg - instalator po montażu powinien upewnić się, że jakość sygnału jest wystarczająco silna.
Na rynku znajdziemy różne rozwiązania bezprzewodowe, przy wyborze więc warto postawić kilka pytań:
- Jak długo urządzenie może pracować na jednej baterii?
- Czy komunikacja między centralą a urządzeniem jest szyfrowana - a więc bezpieczna?
- Czy urządzenie ma certyfikaty bezpieczeństwa?
Im więcej wymagań postawimy przed elementami naszego systemu alarmowego, tym bardziej bezpieczny będzie nasz dom.
- Jak oszczędzać energię elektryczną? Inteligentne technologie, które dbają o nasz budżet
- Czym jest inteligentny budynek?
- Dlaczego i w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo we własnym domu?
- Jak osiągnąć Idealną temperaturę w mieszkaniu z poziomu smartfona
Firma powiązana: Satel