Instalacje inteligentne - doświadczenia użytkowników (Marek)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacje inteligentne - doświadczenia użytkowników (Marek)

Wyjeżdżając na wakacje, będziemy ustawiali tryb pracy systemu "urlop". A co to oznacza w praktyce?

Parametry domu:dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa ok. 170 m2: siedem pokoi, kuchnia, dwie łazienki, spiżarka, jadalnia, kotłownia, garderoby, pomieszczenie gospodarcze i garaż.

Charakterystyka instalacji: system oparty jest na sterownikach programowalnych firmy WAGO serii 850. Użytkowany jest od grudnia 2009. Wyposażony jest w trzy sterowniki programowalne zainstalowane w trzech rozdzielniach. Z systemem komunikuję się za pomocą włączników ściennych lub wizualizacji na komputerze oraz przez stronę internetową. Obecną system steruje oświetleniem, roletami zewnętrznymi i wentylacją mechaniczną. Wyposażony jest również w sygnalizację zamknięcia drzwi wejściowych.

Planuję rozszerzyć system o dodatkowe funkcje: sterowania ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu osobno, automatycznym podlewaniem ogrodu, otwieraniem bramy garażowej przez Internet oraz wysyłaniem na adres mailowy informacji o zapełnieniu szamba. Docelowo system będzie sterował pracą wszystkich systemów oraz instalacji.

Na przykład wyjeżdżając na wakacje, będziemy ustawiali tryb pracy systemu „urlop” i automatycznie włączy się symulacja obecności, wyłączy się wentylacja, główny zawór wody zostanie zamknięty, nieużywane obwody elektryczne zostaną wyłączone, w sezonie grzewczym temperatura domu zostanie obniżona, alarm zostanie aktywowany. A po podaniu informacji o dacie i godzinie powrotu z urlopu (np. przez Internet), system odpowiednio wcześniej zwiększy temperaturę kotła, aby ogrzać dom, włączy bojler, aby nagrzać wodę oraz wentylację, aby było w domu świeże powietrze.

Przygotowanie miejsca na montaż rozdzielnicy na parterze Zwoje przewodów prowadzące na piętro
Przygotowanie miejsca na montaż rozdzielnicy na parterze Zwoje przewodów prowadzące na piętro

Decyzja: Już podczas powstawania pomysłu o budowie domu wiedzieliśmy że musi to być dom wyposażony w instalację inteligentną. Pozostał tylko wybór konkretnej instalacji. Każdy system składa się ze sprzętu oraz oprogramowania. Szukałem systemu, który oferowałby stabilną platformę sprzętową z dużymi możliwościami indywidualnego programowania.

Po odrzuceniu kilku mało znanych systemów, do wyboru zostały tylko duże, na czele. Nie chciałem przeznaczyć dużego budżetu na system inteligentny, dlatego zdecydowałem się na system WAGO. Uważam, że ma on wszystkie cechy, których szukałem.

Jedna z trzech rozdzielnic Włączniki do sterowania
Jedna z trzech rozdzielnic Włączniki do sterowania

Porady i przestrogi:

 • Bardzo dużo czasu podczas budowy poświęciliśmy z żoną na umeblowanie każdego pomieszczenia już na etapie projektu domu. Wiedząc, jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia, mogłem zaprojektować rozmieszczenie gniazd, włączników i rozdzielnic.

 • Często korzystamy z możliwości zdalnego włączania światła lub zasunięcia rolet przez Internet.
   
 • Bardzo wygodne są wielofunkcyjne włączniki przy łóżku, dzięki którym możemy np. sprawdzić, czy drzwi wejściowe są zamknięte, ustawić rolety w sypialni, zmienić intensywność pracy rekuperatora i wyłączyć oświetlenie na parterze.

 • Obecnie zastosowałbym jednak dwie większe rozdzielnice zamiast trzech, obniżyłoby to znacznie koszt systemu.
   
 • Warto zwrócić uwagę na to, czy dostawca systemu oferuje pewną ilość zmian funkcji poszczególnych przycisków w cenie systemu. Podczas pierwszych miesięcy użytkowania zweryfikowaliśmy to wszystko, co wymyśliliśmy i okazało się, że pewne przyciski trzeba przeprogramować.
   
 • Bardzo rzadko korzystamy ze sterowania z komputera, zazwyczaj gdy chcemy włączyć światło lub zasunąć rolety, komputer jest wyłączony i nie chce się go włączać.

 • Jedną z rozdzielnic umieściłem w centralnej części domu, skutkiem tego słychać charakterystyczne „tykanie” przekaźników podczas włączania światła, może to być denerwujące. Warto zaplanować rozdzielnice w bardziej odseparowanych akustycznie pomieszczeniach.

Koszty: sterowniki i moduły oraz oprogramowanie do programowania sterowników – 8500 zł, przekaźniki – 1000 zł, obudowy rozdzielnic – 700 zł, inne elementy rozdzielnic – ok. 1000 zł, przewody sygnałowe – 1300 zł.

Łączne koszty to ok. 12 500 zł. Suma nie uwzględnia kosztów zakupu przewodów elektrycznych oraz osprzętu elektrycznego. Montaż wykonałem samodzielnie.

Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny