Błędy popełniane podczas montażu centralnego odkurzacza

Błędy popełniane podczas montażu centralnego odkurzacza

Jeśli chcemy aby odkurzacz centralny sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Streszczenie artykułu
Aby instalacja centralnego odkurzania działała sprawnie, jej projektowanie i montaż należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. Odpowiednie zaplanowanie instalacji zapewnia bezawaryjną pracę i obniża koszty, ograniczając potrzebę dodatkowych otworów i bruzd. Ważne jest, aby decyzję o montażu podjąć odpowiednio wcześnie, gdyż w gotowym domu instalacja może wymagać rozkuwania ścian. Jednostkę centralną montuje się po zakończeniu prac wykończeniowych, by uniknąć jej zniszczenia. Należy także zadbać o prawidłowy montaż trójników i płytek montażowych oraz odpowiednią liczbę gniazd ssących. Przed zakończeniem prac należy sprawdzić szczelność instalacji i zadbać o odpowiednie rozmieszczenie przewodów elektrycznych oraz wyrzutni powietrza.

Samodzielne ułożenie instalacji

Bezwzględnie zaprojektowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania należy powierzyć firmie z doświadczeniem. Umiejętne zaplanowanie instalacji nie tylko zagwarantuje jej bezawaryjną pracę, ale pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Bowiem im mniej otworów i bruzd będzie musiała wykonać ekipa montażowa, tym niższy będzie koszt wykonania takiej instalacji. Również inni fachowcy, posiadając wiedzę o przebiegu rur, nie uszkodzą instalacji (np. poprzez przewiercenie rury) przy wykonywaniu kolejnych prac budowlanych.

Zbyt późne podjęcie decyzji o montażu centralnego odkurzania

Wprawdzie instalację centralnego odkurzania można zamontować również w domu już zamieszkanym np. w kanałach wentylacyjnych, ale te muszą być wystarczająco szerokie, aby nie przestały spełniać swych podstawowych funkcji. Rury można również ukryć w przestrzeniach między ścianami i nad sufitami podwieszanymi, ale często trzeba się liczyć z tym, że nieuniknione będzie rozkuwanie ścian, by można było umieścić w nich rury.

Zbyt wczesne zamontowanie jednostki centralnej

Montuje się ją dopiero po zakończeniu w domu prac wykończeniowych, przed wprowadzeniem się domowników. Urządzenia nie należy instalować wcześniej, aby nie kusiło ekip prowadzących do sprzątania pozostałości po nich, bo mogłoby to spowodować jej zniszczenie.

Za mała liczba gniazd ssących

Rozmieszczenie gniazd ssących należy tak zaplanować, aby wąż ssący, najczęściej długości 9 m, mógł dotrzeć do każdego zakamarka domu, nie wyłączając pomieszczeń gospodarczych, łazienek i tarasu.

Nieprawidłowy montaż trójników

To jeden z najczęstszych błędów. Trójniki należy układać zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. W innym przypadku uniemożliwią prawidłowy kierunek przepływu powietrza.

Niewłaściwy instalacja płytki montażowej

Płytka montażowa powinna być tak wklejona, aby licowała się z tynkiem. Inaczej gniazdo ssące do niej montowane będzie odstawać od ściany. Gdy płytka montażowa będzie wystawać poza tynk, lub jeśli "wpadnie" w ścianę, nie będzie możliwości przykręcenia do niej gniazda ssącego.

Brak kolanka bezpieczeństwa

Kolanko 90° podejściowe montuje się za płytką montażową gniazda. Zabezpiecza ono przed zapchaniem się instalacji oraz przed wpadnięciem do rurociągu większych elementów np. kredek, klocków.

Niesprawdzenie szczelności instalacji

Aby upewnić się, ze instalacja centralnego odkurzania jest prawidłowo zamontowana, wykonawca powinien sprawdzić jej szczelność. Wykonuje się to przed wylaniem podłóg lub otynkowaniem ścian. W przypadku wykazania nieszczelności na tym etapie wykonawca będzie mógł szybko wprowadzić poprawki, bez rozkuwania posadzek i ścian.

Uszkodzenie lub brak przewodu elektrycznego

Gdy przewód elektryczny zostanie uszkodzony (np. podczas wieszania mebli) lub nie zostanie ułożony i nie ma możliwości zlokalizowania miejsca awarii i wymiany przewodu, wówczas, można zastosować sterowanie radiowe. Odkurzacz będzie wówczas uruchamiany za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jest to jednak rzadko stosowane i drogie rozwiązanie, nie gwarantujące również pełnej funkcjonalności systemu. Dlatego przed wykończeniem ścian, warto zrobić dokumentację zdjęciową wszystkich przewodów elektrycznych w domu.

Umieszczenie gniazda wylotowego zbyt nisko

Nie umieszcza się wyrzutni powietrza (gniazdo wylotowe z klapką) tuż przy gruncie, gdyż może ona zostać przykryta śniegiem, zastawiona sprzętem ogrodowym itp. i klapka nie otworzy się pod wpływem naporu powietrza. Brak możliwości odprowadzenia powietrza z jednostki może spowodować jej przegrzanie i uszkodzenie silnika.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: AeroVac (Santech)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Kto powinien zaprojektować i zamontować instalację centralnego odkurzania?

    Projektowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania należy powierzyć firmie z doświadczeniem, aby zagwarantować jej bezawaryjną pracę i uniknąć błędów.
  • Kiedy należy podjąć decyzję o montażu centralnego odkurzania?

    Decyzję o montażu centralnego odkurzania należy podjąć na etapie budowy, ponieważ późniejsze montowanie instalacji w już zamieszkanym domu może wymagać rozkuwania ścian.
  • Dlaczego montaż jednostki centralnej nie powinien być wykonywany zbyt wcześnie?

    Jednostkę centralną montuje się dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych, aby nie była używana do sprzątania przez ekipy budowlane, co mogłoby ją uszkodzić.
  • Jakie są najczęstsze błędy montażowe związane z trójnikami w instalacji?

    Najczęstszym błędem jest montowanie trójników w nieprawidłowym kierunku, co uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza.
  • Dlaczego sprawdzenie szczelności instalacji jest ważne?

    Sprawdzenie szczelności instalacji przed wylaniem podłóg lub otynkowaniem ścian pozwala na szybkie naprawienie ewentualnych nieszczelności bez konieczności rozkuwania posadzek i ścian.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Sprawdź asortyment firmy
aeroVac
aeroVac
Centralne odkurzanie
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz