Błędy popełniane podczas montażu centralnego odkurzacza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Błędy popełniane podczas montażu centralnego odkurzacza

Jeśli chcemy aby odkurzacz centralny sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Samodzielne ułożenie instalacji

Bezwzględnie zaprojektowanie i montaż instalacji centralnego odkurzania należy powierzyć firmie z doświadczeniem. Umiejętne zaplanowanie instalacji nie tylko zagwarantuje jej bezawaryjną pracę, ale pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Bowiem im mniej otworów i bruzd będzie musiała wykonać ekipa montażowa, tym niższy będzie koszt wykonania takiej instalacji. Również inni fachowcy, posiadając wiedzę o przebiegu rur, nie uszkodzą instalacji (np. poprzez przewiercenie rury) przy wykonywaniu kolejnych prac budowlanych.

Zbyt późne podjęcie decyzji o montażu centralnego odkurzania

Wprawdzie instalację centralnego odkurzania można zamontować również w domu już zamieszkanym np. w kanałach wentylacyjnych, ale te muszą być wystarczająco szerokie, aby nie przestały spełniać swych podstawowych funkcji. Rury można również ukryć w przestrzeniach między ścianami i nad sufitami podwieszanymi, ale często trzeba się liczyć z tym, że nieuniknione będzie rozkuwanie ścian, by można było umieścić w nich rury.

Zbyt wczesne zamontowanie jednostki centralnej

Montuje się ją dopiero po zakończeniu w domu prac wykończeniowych, przed wprowadzeniem się domowników. Urządzenia nie należy instalować wcześniej, aby nie kusiło ekip prowadzących do sprzątania pozostałości po nich, bo mogłoby to spowodować jej zniszczenie.

Za mała liczba gniazd ssących

Rozmieszczenie gniazd ssących należy tak zaplanować, aby wąż ssący, najczęściej długości 9 m, mógł dotrzeć do każdego zakamarka domu, nie wyłączając pomieszczeń gospodarczych, łazienek i tarasu.

Nieprawidłowy montaż trójników

To jeden z najczęstszych błędów. Trójniki należy układać zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. W innym przypadku uniemożliwią prawidłowy kierunek przepływu powietrza.

Niewłaściwy instalacja płytki montażowej

Płytka montażowa powinna być tak wklejona, aby licowała się z tynkiem. Inaczej gniazdo ssące do niej montowane będzie odstawać od ściany. Gdy płytka montażowa będzie wystawać poza tynk, lub jeśli "wpadnie" w ścianę, nie będzie możliwości przykręcenia do niej gniazda ssącego.

Brak kolanka bezpieczeństwa

Kolanko 90° podejściowe montuje się za płytką montażową gniazda. Zabezpiecza ono przed zapchaniem się instalacji oraz przed wpadnięciem do rurociągu większych elementów np. kredek, klocków.

Niesprawdzenie szczelności instalacji

Aby upewnić się, ze instalacja centralnego odkurzania jest prawidłowo zamontowana, wykonawca powinien sprawdzić jej szczelność. Wykonuje się to przed wylaniem podłóg lub otynkowaniem ścian. W przypadku wykazania nieszczelności na tym etapie wykonawca będzie mógł szybko wprowadzić poprawki, bez rozkuwania posadzek i ścian.

Uszkodzenie lub brak przewodu elektrycznego

Gdy przewód elektryczny zostanie uszkodzony (np. podczas wieszania mebli) lub nie zostanie ułożony i nie ma możliwości zlokalizowania miejsca awarii i wymiany przewodu, wówczas, można zastosować sterowanie radiowe. Odkurzacz będzie wówczas uruchamiany za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jest to jednak rzadko stosowane i drogie rozwiązanie, nie gwarantujące również pełnej funkcjonalności systemu. Dlatego przed wykończeniem ścian, warto zrobić dokumentację zdjęciową wszystkich przewodów elektrycznych w domu.

Umieszczenie gniazda wylotowego zbyt nisko

Nie umieszcza się wyrzutni powietrza (gniazdo wylotowe z klapką) tuż przy gruncie, gdyż może ona zostać przykryta śniegiem, zastawiona sprzętem ogrodowym itp. i klapka nie otworzy się pod wpływem naporu powietrza. Brak możliwości odprowadzenia powietrza z jednostki może spowodować jej przegrzanie i uszkodzenie silnika.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: AeroVac (Santech)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!