Jak wykonać adaptację poddasza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wykonać adaptację poddasza?

Transformacja poddasza na część mieszkalną w starym lub nowym domu jest uzależniona od tego, czy poddasze jest już przystosowane do użytkowania lub zupełnie nieużywane.

aktualizacja: 2023-11-15 07:39:32

W przypadku wielu starszych domów, strych jest często nieużywany lub służy jako magazyn na rzeczy, suszarnia lub po prostu puste miejsce. Choć przekształcenie poddasza na mieszkanie może być kuszące, należy pamiętać, że proces ten może wymagać podjęcia formalności, a także przygotowania odpowiedniego projektu i planu działania.

Najważniejszą jednak kwestią jest ocena, czy dany strych może w ogóle zostać przekształcony na cele mieszkalne, ponieważ nie każde wnętrze nadaje się do przerobienia na mieszkanie lub pokoje. Dlatego takie oceny powinny być wykonywane w pierwszej kolejności. Dodatkowo, dokładna ocena stanu poddasza jest ważna, aby określić niezbędny zakres prac do wykonania. Ostatecznie, aby osiągnąć sukces w adaptacji poddasza, ważne jest odpowiednie zaplanowanie projektu. Znaczny kąt nachylenia połaci dachu może stanowić wyzwanie, ale jednocześnie stwarza unikalne możliwości aranżacyjne. Na poddaszu o odpowiedniej wysokości zmieszczą się komfortowe pomieszczenia mieszkalne, które pozwolą na pełne wykorzystanie do aranżacji.

Podstawą efektywnemu wykorzystaniu poddasza sprzyja dobrze przemyślany projekt. W przypadku adaptacji poddasza, powierzchnia poddasza mierzona w metrach kwadratowych jest ważna, ale równie istotne jest uwzględnienie wysokości pomieszczeń, nachylenia dachu oraz lokalizacji otworów okiennych i elementów konstrukcyjnych. Poddasze krok po kroku zaczyna nabierać kształtów już na etapie projektu.

Przed przystąpieniem do adaptacji poddasza, niezbędne jest dokładne zbadanie stanu istniejącego. W tym celu należy przeprowadzić inwentaryzację, która polega na pomiarze przestrzeni pod dachem i sporządzeniu szkiców w odpowiedniej skali, z zaznaczeniem wysokości pomieszczeń i lokalizacji elementów, które mogą utrudnić swobodny podział i zagospodarowanie przestrzeni, takich jak słupy podtrzymujące więźbę. Natomiast, sprawdzenie stanu więźby oraz nośności stropu to zadanie dla fachowców i będzie wymagało czasu. Na poddaszach minimalna wymagana wysokość pomieszczeń mieszkalnych to 2,2 m. Jednakże, możliwość adaptacji zależy głównie od kształtu i konstrukcji dachu, a nie powierzchni poddasza mierzonej po podłodze.

Do pełnego wykorzystania nadaje się część pomieszczenia o wysokości przynajmniej 1,9 m (tzw. wysokość stania), a do ustawienia mebli przy ścianach potrzebna jest wysokość 1,2-1,5 m. Najlepsze do adaptacji są dachy dwuspadowe o znacznym kącie nachylenia połaci (powyżej 30°), wysokiej ściance kolankowej (ponad 1 m), dużej rozpiętości dachu (ponad 8 m) oraz bez słupów lub ścian nośnych. Ważne jest również umiejscowienie schodów, najlepiej w przybliżeniu równolegle do połaci dachu, umożliwiające wykorzystanie przestrzeni o niskiej wysokości blisko okapu.

Porada HOMEKONCEPT

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!