Jak wycenić prace glazurnicze?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wycenić prace glazurnicze?

Do najczęściej zadawanych pytań przy planowaniu prac glazurniczych zaliczyć można "jak wycenić?". Pytanie to pada zarówno z ust wykonawców, jak i inwestorów. Niestety odpowiedź nie zawsze jest precyzyjna lub możliwa do udzielenia. Przekonaj się, co w takim razie trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu cennika budowlanego i wykończeniowego.

aktualizacja: 2021-04-13 11:24:10
Tubądzin Managment Group

"Vademecum okładzin ceramicznych" to kompendium wiedzy dla fachowców, przygotowane przez Ceramikę Tubądzin. Cykl ten poświęcony jest szerokiemu spectrum prac związanych z glazurnictwem i odpowiada na różnorodne zapotrzebowanie klientów oraz specjalistów.

Nad całością przedsięwzięcia czuwał Krzysztof Kulig, Product Manager i ekspert Grupy Tubądzin, który przeprowadził około 400 szkoleń dla glazurników w Polsce i na świecie.

Materiały do pobrania można znaleźć na stronie:
www.tubadzin.pl/vademecum-okladzin-ceramicznych
Obróbka i Montaż Płyt Wielkoformatowych - szkolenie praktyczne

Dziś przyjrzymy się bliżej VIII części publikacji, poświęconej wycenie prac glazurniczych, która przez wielu wykonawców traktowana jest jako najtrudniejszy etap całego procesu przygotowawczego. Jak wiele zależy od zabudżetowania wszystkich składowych pracy, przekonało się już wielu wykonawców. Ustalenie zakresu i podziału obowiązków, określenie i sprecyzowanie oczekiwań inwestora we wczesnej fazie działań pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i nerwy - po obu stronach.

Przygotowanie inwestora do remontu

Wielu inwestorów planujących remont lub budowę chciałoby jak najmniej zajmować się samym procesem przygotowawczym i realizacyjnym. Często nie mają oni czasu, nie znają się na rzeczy, nie są fachowcami, niestety podstawą udanej inwestycji jest zaangażowanie samego klienta.

Świadomy inwestor wie, jaki ma być efekt prac końcowych, jakie mogą się pojawić potencjalne problemy oraz ile ma pieniędzy do rozdysponowania. Zdaje sobie sprawę, że do jego obowiązków należy kontrola przebiegu prac, decyzyjność oraz skłonność do udzielania odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania. Kluczem jest tutaj zaufanie do wykonawcy, zawierzenie mu w kwestii wyboru rozwiązań oraz produktów, które będzie wykorzystywać.

Dobrym sposobem na znalezienie fachowca jest poszukanie opinii w lokalnych grupach na FaceBook.
Dobrym sposobem na znalezienie fachowca jest poszukanie opinii w lokalnych grupach na FaceBook.

Zakres prac glazurnika

Od kilku lat możemy zauważyć tendencję do wyspecjalizowania się realizatorów w zakresie wykonywanych prac. Nie inaczej sytuacja ma się z glazurnikami, część kładzie płytki wielkoformatowe, kiedy inni działają tylko przy dużych inwestycjach. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo oraz daje pewność, że fachowcy znają się na rzeczy.

Warto pomyśleć również o zatrudnieniu podwykonawców. Ewentualność ta staje się czymś normalnym w sytuacji, której coraz więcej realizatorów decyduje się otworzyć własną działalność, a rynek wyspecjalizował się w fachowcach "od jednej roboty". Niestety dla wielu inwestorów jest to okoliczność trudna do zaakceptowania, ze względu na dodatkowe koszty.

Umowa na prace budowlane to podstawa.
Umowa na prace budowlane to podstawa.

Współpraca Inwestor - Wykonawca

Na co warto zwrócić uwagę, aby usprawnić współpracę między inwestorem a wykonawcą:

 • precyzyjne ustalenia dotyczące zakresu i standardu prac;
 • szczegółowy projekt, rozwiewający wszelkie wątpliwości;
 • brak zmian wprowadzonych na etapie realizacji;
 • realne podejście do czasu oraz tempa wykonania inwestycji;
 • poszanowanie norm budowlanych;
 • asertywność, rzeczowość, zaufanie.

Czy wycena kosztuje?

Wizyta na budowie leży w interesie wykonawcy. Podczas osobistej wizyty łatwiej nawiązać więź z klientem, dokonać pomiarów, zorientować się w specyfice miejsca czy wskazać ewentualne problemy. Jednak lokacje inwestycji są często znacznie oddalone od siedziby wykonawcy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wielu z nich obawia się, że zlecenie nie zostanie zakończone realizacją. Warto jednak koszty dojazdu i wyceny wkalkulować w działalność firmy, pozwoli to na zbudowanie zaufania wśród inwestorów, co skutkować może łatwiejszą współpracą oraz lepszymi cenami wykonanych usług.

Czy wycena kosztuje?
Dobrze z góry wiedzieć o wszystkich kosztach pracy

Znaczenie dobrego projektu wnętrz

Od jakiegoś czasu można zauważyć wzrost znaczenia projektów wnętrz. Klienci zamawiają konkretne schematy aranżacji pomieszczeń ze szczegółowym doborem materiałów. Dla wykonawcy, jeśli koncept powstał na podstawie realnych pomiarów, a architekt dokonał wszelkich konsultacji z inwestorem i przygotował konkretne produkty, jest to sytuacja idealna - może przystąpić do pracy na danym projekcie.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku poglądowych wizualizacji, wykonanych bez wizji lokalnej. W tym przypadku wszelkie rozwiązania techniczne muszą zostać zaproponowane przez wykonawcę. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością przygotowania projektu wykonawczego, który dokładnie ujmie wielkość płytek, szerokość fug czy realny rozmiar pomieszczenia.

Wycena z materiałem czy bez?

W trackie wycen pojawia się także pytanie o materiały potrzebne do przeprowadzenia prac glazurniczych. Precyzyjny projekt powinien zawierać zestawienie płytek, ceramiki czy mebli. Co natomiast z kwestią zakupu materiałów montażowych: klejów, fug, gruntów?

Wielu klientów decyduje się na kupno materiałów na własną rękę. Wynika to z chęci zaoszczędzenia oraz kontroli nad kosztami inwestycji. Niestety takie działania często prowadzą do nieporozumień.

Zakupu płytek powinien dokonać inwestor, po wcześniejszym ustaleniu z wykonawcą kwestii logistycznych oraz ewentualnego zapasu materiałów. Kwestia zakupu materiałów montażowych powinna leżeć w interesie wykonawcy. Odpowiada on nie tylko za sam montaż, ale także dobór technologii oraz dostarczenie produktów.

Na całość wykonanych prac realizator udziela gwarancji, dlatego nie powinien działać na powierzonych materiałach - przysparza to problemów przy ewentualnej odpowiedzialności za poniesione szkody i usterki.

Wycena z materiałem czy bez?

Co powinna zawierać wycena prac glazurniczych?

 • dojazd - jeśli prace budowlane odbywają się w znacznej odległości od siedziby firmy, konieczne jest doliczenie kosztów dojazdu oraz ewentualnego noclegu;
 • prace przygotowawcze - warto ustalić zakres działań, część z tych prac może wykonać klient, a niektóre można zlecić podwykonawcy, pozostaje również kwestia zabezpieczenia miejsca, która powinna leżeć po stronie wykonawców;
 • logistyka, wnoszenie - uzależniona od ciężaru produktów, ilości pięter, układu pomieszczeń czy windy;
 • szlify, otwory - warto dokładnie wyliczyć ilość ewentualnych szlifów, uzależnionych od kąta narożnika czy wpuszczonych w ścianę półek;
 • silikony - estetyka wykonania jest kluczowa dla końcowego efektu prac;
 • pomiary - wiążą się z dodatkowymi wyjazdami, często jeszcze przed podpisaniem umowy i przygotowaniem oferty, w zależności od odległości pozycja może pojawić się w wycenie lub zostać ukryta wśród innych kosztów;
 • poprawki po poprzednikach - najczęściej związane są z jastrychami, dylatacjami i przygotowaniem powierzchni, na tym etapie należy też zgłosić wszelkie usterki;
 • wycenę za 1 m2 - ceny za układanie płytek to zakres od 50 do nawet 250 zł za m2, należy podzielić koszt całkowity przez ilość metrów i otrzymujemy cenę za 1 m2;
 • biały montaż - wymaga precyzji i cierpliwości, warto przekonać wykonawcę, aby prace wykonać osobno;
 • umowę o prace wykończeniowe - poza kosztorysem umowa powinna zawierać specyfikację użytych materiałów, warunki odbioru frontu robót przez wykonawcę i realistyczny harmonogram.
Kosztorys budowlany pozwoli uniknąć nieporozumień między Wykonawcą a Inwestorem
Kosztorys budowlany pozwoli uniknąć nieporozumień między Wykonawcą a Inwestorem

Prawa, obowiązki, normy i kwestia płatności

Wykonawca ma obowiązek przeprowadzenia prac z należytą starannością oraz zgonie z normami budowlanymi, które mają chronić zarówno inwestora, jak i wykonawcę. Przy odbiorze prac glazurniczych, zgodnie z przepisami, dopuszczalny jest odchył płytek oraz okładzin ceramicznych. Sam sposób rozliczenia prac powinien zostać doprecyzowany w umowie. Odchodzi się jednak od żądania zaliczek, obecnie firmy finansują prace na bieżąco, rozliczając się po ukończeniu konkretnych etapów inwestycji.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje