Odpowiedź eksperta: Ogólnie rzecz ujmując, prowadnice stosowane dziś w meblarstwie dzielimy na rolkowe i kulkowe. Te pierwsze polecane są do szuflad, których nie będziemy zbytnio obciążać, a które chcemy móc od czasu do czasu całkowicie wyjąć z korpusu mebla. To ekonomiczne i proste w montażu rozwiązanie. Prowadnice kulkowe z kolei kosztują nieco więcej, ale są zdecydowanie cichsze i bardziej wytrzymałe - oferują większą ładowność i szereg dodatkowych systemów zwiększających komfort ruchu i wygodę korzystania.
W zależności od modelu prowadnice REJS mogą mieć ładowność od 10 do 45 kg. Oznacza to, że bez obaw o ewentualne uszkodzenia mechanizmu, możemy schować w danej szufladzie produkty ważące do 45 kg. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku szuflad szerokich i głębokich, w których chcemy przechowywać cięższe produkty.
Prowadnice mogą oferować częściowy, lub pełny wysuw. W pierwszym przypadku da się je wysunąć z korpusu jedynie do pewnego punktu, tak że tylna część, a wraz z nią przechowywane w niej rzeczy, zawsze będzie schowana. Dlatego znacznie wygodniejszy i chętniej wybierany jest pełny wysuw, który gwarantuje dostęp do wszystkich produktów.
Komfort pracy w kuchni zapewniają również systemy dodatkowe prowadnic - gumowe hamulce zabezpieczą szufladę przed samoczynnym otwieraniem się, zaś miękki dociąg sprawi, że nawet delikatnie popchnięta zamknie się sama bez trzasków i huków. Warto zwrócić uwagę również na system Push to open, w który wyposażone są m.in. prowadnice Comfort Slide 3D REJS. Za jego sprawą wystarczy lekkie naciśnięcie frontu, aby sama się otworzyła.
- Co najlepiej położyć na podłogę w kuchni?
- Co można czyścić parownicą?
- Na co zwracać uwagę podczas wyboru baterii do kuchni i łazienki?
- Gdzie zamontować dozownik do płynu do naczyń?
Damian Rybak
Doradca ds. produktu firmy REJS