Jak zorganizować domową segregację odpadów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zorganizować domową segregację odpadów?

Organizację domowej segregacji odpadów powinniśmy zacząć od... analizy tego ile i jakie śmieci na ogół wyrzucamy. Czy kupujemy napoje w butelkach plastikowych, czy szklanych? A może zużywamy sporo papieru? Co z lekami i wyrobami medycznymi? Czy wyrzucamy je tylko okazjonalnie, czy też dość często? Istotne jest również to, czy możemy sobie pozwolić na organizację kompostownika przy domu, czy też mieszkamy w bloku lub kamiennicy.

aktualizacja: 2019-02-22 12:07:31

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pozwolą się zorientować jakich pojemników naprawdę potrzebujemy. I - co równie istotne - jaką powinny mieć one pojemność. Im więcej odpadów danego typu - tym większy powinien być pojemnik na nie przeznaczony.

Kosze najłatwiej jest wstawić do szafki lub szuflady w kuchni. To tu generujemy większość śmieci. Warto też sięgnąć po funkcjonalne akcesoria meblowe - kosze, prowadnice, pokrywy, które ułatwią nam codzienną segregację.

Szuflady z prowadnicami pełnego wysuwu i miękkim dociągiem zapewnią bezproblemowy dostęp do wszystkich pojemników - nawet tych schowanych w głębi. Opcjonalne elektroniczne wspomaganie otwierania pozwoli otworzyć szufladę lekkim ruchem biodra czy kolana. System ten bardzo przydaje się podczas przygotowywania posiłków np. gdy mamy brudne dłonie. Szczelne pokrywy - zarówno te pojedyncze, jak również te obejmujące na raz wszystkie pojemniki - ochronią przez przykrym zapachem. Zaś czytelne kolorowe naklejki pozwolą szybko zorientować się jakie odpady znajdują się w którym koszu. To pomocne, zwłaszcza gdy segregacji uczymy dzieci.

Warto również zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie systemu. Oferowana przez systemy REJS ładowność na poziomie do 20 kg, zapewni bezproblemowe korzystanie z szuflad. Nawet gdy śmieci zbierze się sporo.

Damian Rybak
doradca techniczny firmy REJS, producenta akcesoriów meblowych

Na zdjęciu otwierającym: Różne rozmiary koszy pozwolą dostosować system do potrzeb i przyzwyczajeń użytkownika. Te największe warto przeznaczyć na odpady zmieszane - tych bowiem generujemy najwięcej, mniejsze - na inne frakcje. Fot. REJS

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image