Podstawowe elektronarzędzia - jakie warto mieć w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Podstawowe elektronarzędzia - jakie warto mieć w domu?

Wiertarka, wkrętarka albo pilarka przydadzą się w każdym domu - niezależnie od tego, czy jego właściciel z pasją oddaje się majsterkowaniu. Tego typu elektronarzędzia umożliwiają wywiercenie otworu w ścianie, zmontowanie mebli czy pocięcie drewna do kominka. Wybór takiego asortymentu nie jest łatwy, bo w sprzedaży jest wiele modeli różniących się funkcjami, jakością, trwałością i, oczywiście, ceną.

Co jest ważne przed zakupem elektronarzędzi?

Decydując się na zakup elektronarzędzi, w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy z nich korzystać. To bowiem intensywność użytkowania ma największy wpływ na ich cenę. Niektórzy producenci oferują nawet różne linie produktów - te przeznaczone dla amatorów majsterkowania i dla profesjonalistów.

Innym wyróżnikiem, który od razu rzuca się w oczy, jest sposób zasilania elektronarzędzi. Modele z wbudowanym akumulatorem są wygodne w użytkowaniu - nie trzeba się martwić plątaniną kabli. Niestety, ich wadą jest dość krótki czas działania i, najczęściej, niewielka moc. Tego problemu nie ma z narzędziami, które podłącza się przewodem do gniazdka elektrycznego. Aby jednak używać ich w miejscach, gdzie nie ma zasilania (np. w ogrodzie), trzeba pomyśleć o przedłużaczu.

Elektronarzędzie z akumulatorem
Elektronarzędzia z akumulatorem są bardzo wygodne z obsłudze, ale z reguły mają mniejszą moc niż modele z kablem zasilane prądem z gniazdka. (fot. Hikoki)

Wiertarki

Spośród różnych elektronarzędzi, to właśnie wiertarka wydaje się być najbardziej przydatna. Bez niej nie wywiercimy w ścianie otworów pod kołki, na których można zawiesić lustro, meble czy inne wyposażenie wnętrz.

Oferowane w sprzedaży wiertarki mają różną moc. Do podstawowych prac wystarczy niewielki model o mocy 500-600 W. Bez problemu wywiercimy nim otwory w drewnie, metalu czy w płytkach ceramicznych. Urządzenie, przy wykorzystaniu odpowiedniego osprzętu, będzie można też wykorzystać do mieszania zapraw czy czyszczenia zardzewiałych elementów. Wiertarką wyposażoną w mechanizm udarowy będziemy mogli też wiercić otwory w materiałach, z których wznosi się ściany (cegła ceramiczna, beton komórkowy, silikaty).

Wiertarka z funkcją udaru
Do wykonywania otworów w betonie przeznaczone są wiertarki z funkcją udaru o dużej mocy. (fot. Yato)

Beton konstrukcyjny wymaga już jednak innych rozwiązań. Tu przyda się wiertarka o większej mocy (800-1200 W), z elektro-pneumatycznym mechanizmem udarowym. Takim urządzeniem, nazywanym też młotowiertarką, dużo łatwiej skruszyć beton. Modele z funkcją kucia pozwolą dodatkowo np. wykuć w ścianie bruzdy.

W przeciwieństwie do typowych modeli, w których wiertło mocuje się w trójszczękowym uchwycie za pomocą klucza lub w systemie samozaciskowym, młotowiertarki wyposażone są w specjalny uchwyt typu SDS, który nie luzuje się podczas pracy udarowej. To ważne, ponieważ przeznaczone są do nich specjalne wiertła.

Najlepiej jednak i tak nie rezygnować z zakupu zwykłej, niedrogiej wiertarki. W młotowiertarce można wprawdzie wyłączyć funkcję udaru i za pomocą adaptera wykorzystywać zwykłe wiertła do pracy w bardziej miękkich materiałach. Jednak taki adapter zawsze umocowany jest z pewnym luzem, który bardzo utrudnia precyzyjne prace. Ponadto młotowiertarki są wyraźnie cięższe od wiertarek o małej mocy.

Akumulatorowa młotowiertarka udarowa z funkcją wiercenia i kucia
Akumulatorowa młotowiertarka udarowa z funkcją wiercenia i kucia. (fot. Makita)
Kucie tynku przy pomocy młotowiertarki
Kucie tynku przy pomocy młotowiertarki. (fot. Stanley)

Wkrętarki

Co prawda większość wiertarek można wykorzystać również do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów, ale ze względu na ich gabaryty nie jest to zbyt wygodne. Dlatego w każdym domu z pewnością przyda się wkrętarka, przeznaczona właśnie do tego typu prac. Zakres zastosowania takich urządzeń jest bardzo szeroki. Wkrętarka jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie trzeba zamocować większą liczbę łączników - podczas montażu mebli, suchych tynków, pokryć dachowych, ogrodzeń itp.

Taki sprzęt należy wybierać, biorąc pod uwagę częstotliwość używania. Do okazjonalnego zastosowania wystarczy mała, poręczna wkrętarka, w przypadku wykonywania różnorodnych prac przy budowie czy wykańczaniu domu lepiej sprawdzi się urządzenie o większej mocy. Najlepiej natomiast zaopatrzyć się w dwie wkrętarki, przystosowane do różnych zadań.

Modele do wkręcania różnią się nie tylko mocą, ale też obrotami, średnicą osprzętu i dodatkowym wyposażeniem. Wiele wkrętarek wyposażonych jest w diodę oświetlającą, niektóre mają mechanizm udarowy, umożliwiający pracę w betonie.

Największą popularnością cieszą się wyroby zasilane z wbudowanego akumulatora. Dzięki niewielkiemu ciężarowi i brakowi przewodu zasilającego umożliwiają wygodną pracę także w trudno dostępnych miejscach. Akumulator może mieć różne napięcie - najbardziej rozpowszechnione są te od 9,6 do 18 V. Jeżeli chodzi o pojemność, w mniej zaawansowanych produktach nie przekracza ona 1,5 Ah, co pozwala wkręcić do kilkuset wkrętów bez konieczności ładowania. Obecnie zaleca się wybierać akumulatory Li-Ion, które są wydajniejsze i lżejsze - ale też niestety droższe - od klasycznych ogniw Ni-Cd lub Ni-MH.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Wkrętarka z akumulatorem
Wybierając wkrętarkę z akumulatorem, warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Im większa, tym dłużej urządzenie będzie pracowało bez ładowania. (fot. Black&Decker)

Szlifierki kątowe

Tego typu elektronarzędzia wykorzystuje się nie tylko do przecinania metalu, betonu i materiałów ceramicznych, ale także do szlifowania metalowych powierzchni, czyszczenia ich z rdzy, usuwania starych farb czy odnawiania drewna.

Ze względu na wielkość i moc, szlifierki kątowe dzieli się na:

  • małe, jednoręczne o mocy od 50 do 1000 W, pracujące z tarczą o średnicy 115 bądź 125 mm;
  • duże, dwuręczne (1800-2500 W), przystosowane do zamontowania tarczy o średnicy 180 lub 230 mm.

Do większości typowych prac w domu wystarczy pierwszy typ, w drugi warto zainwestować, jeśli planujemy np. cięcie grubych elementów.

Do szlifierki trzeba dobrać odpowiednią tarczę, przystosowaną do cięcia metalu, betonu lub materiałów ceramicznych. Specjalna szczotka umożliwia usuwanie rdzy, a elastyczna tracza szlifowanie większej powierzchni.

Specjalna szczotka do szlifierki
Po zamocowaniu tarczy z papieru ściernego szlifierką można polerować drewno. (fot. Hikoki)

Szlifierki różnią się nie tylko mocą, ale też obrotami i dodatkowymi funkcjami. Bardzo przydatna jest blokada wrzeciona, umożliwiająca wymianę tarczy roboczej przy pomocy tylko jednego klucza (dostępne są też modele z systemem bezkluczowym SDS). Przed ewentualnymi odpryskami podczas pracy chroni system mocowania osłony tarczy umożliwiający ustawienie jej w dowolnej pozycji. Dzięki regulatorowi obrotów możliwe jest delikatne i precyzyjne szlifowanie, bez wytwarzania intensywnego strumienia pyłu. W przypadku dużych szlifierek sprawdza się system tzw. łagodnego startu, zabezpieczający operatora przed szarpnięciem w momencie uruchomienia.

Wszystkie te zabezpieczenia nie zwalniają z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas szlifowania. Narzędzia te pracują bowiem na wysokich obrotach, do tego podczas szlifowania powstają iskry i pył. W związku z tym prace trzeba koniecznie prowadzić z zamontowaną osłoną i w okularach ochronnych.

Należy też zwrócić uwagę, czy strumień iskier wytwarzanych przy cięciu metali nie stanowi zagrożenia pożarowego. Ponadto iskry mogą uszkodzić znajdujące się w pobliżu materiały i przedmioty szklane i lakierowane. Inne ryzyko związane jest ze zbyt mocnym dociskaniem sprzętu. Może to skutkować nie tylko uszkodzeniem silnika, ale także rozerwaniem się tarczy.

Praca szlifierką
Ze względu na powstające iskry, podczas pracy ze szlifierką trzeba koniecznie używać okularów ochronnych. (fot. Bosch)

Pilarki tarczowe

W warunkach domowych tego typu elektronarzędzia wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia drewna, ewentualnie niektórych tworzyw sztucznych i metali lekkich. Materiały takie jak deski, listwy, panele podłogowe czy blaty kuchenne nie mogą być jednak zbyt grube. Zazwyczaj grubość cięcia nie przekracza 75 mm.

Maksymalna grubość przecinania to jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze pilarki. Zależy on przede wszystkim od mocy silnika. Inną ważną cechą jest możliwość regulacji obrotów, szczególnie przydatna wtedy, gdy przewidujemy cięcie innych niż drewno materiałów. Pozostałe istotne elementy to wskaźnik laserowy wyznaczający linię cięcia i króciec do podłączenia odkurzacza pochłaniającego pył.

Pilarki dostępne są w wersji przenośnej i stacjonarnej, które montuje się na stole warsztatowym. O drugim typie powinni pomyśleć majsterkowicze, którzy często docinają drewno i inne materiały.

Pilarka podłączona króćcem do odkurzacza pochłaniającego pył
Pilarka podłączona króćcem do odkurzacza pochłaniającego pył. (fot. Hikoki)

Elektronarzędzia - ile to kosztuje?

Najpopularniejsze typy elektronarzędzi, a na takich skupiliśmy się w tym artykule, nabędziemy nie tylko w sklepach specjalistycznych, ale również praktycznie w każdym markecie budowlanym. Przed zakupem warto dokładnie rozeznać się w cenach i śledzić akcje promocyjne.

Najtańszą wiertarkę kupimy już za mniej niż 100 zł. Lepiej jednak dopłacić za markowy produkt, który z pewnością dłużej posłuży. Młotowiertarki renomowanych producentów o dużej mocy kosztują nawet ponad 1000 zł. Podobny rozrzut cenowy dotyczy wkrętarek, pilarek i szlifierek kątowych. Najtańsze urządzenie kupimy za ok. 70 zł, markowe kosztują przynajmniej 300-400 zł. Za profesjonalne elektronarzędzia z tych grup zapłacimy ponad 2000 zł.

Ważna jakość akcesoriów

Zakup nawet najbardziej zaawansowanych technicznie elektronarzędzi zda się na nic, jeśli nie dobierzemy do nich odpowiednich narzędzi roboczych. I tak do pilarki potrzebna jest ostra tarcza tnąca, do wkrętarki dobrze dobrane bity, a do wiertarki mocne i odpowiedniej średnicy wiertła (dopasowane do materiału, w jakim będziemy wiercić).

Zadanie nie jest proste, ponieważ w marketach budowlanych jest mnóstwo akcesoriów bardzo słabej jakości. Tymczasem najtańszymi wiertłami bardzo trudno będzie wywiercić otwór w betonie. Słabej jakości bity mogą z kolei zdeformować się już po kilku użyciach wkrętarki. Dlatego na akcesoriach roboczych nie warto oszczędzać. W tym przypadku powinna sprawdzić się zasada, że droższe oznacza solidniejsze.

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Makita

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Paweł

22 Sty 2020, 08:49

Mam zestaw narzędzi firmy metabo i są naprawdę solidne, plus działają na akumulator, co jest bardzo wygodne

time image

Gość mhtyl

16 Sty 2020, 19:24

Nowatorska to jest taka szlifierka jak poniżej a co ja odróżnia od innych to nie desing tylko jej środek a konkretnie silnik który jest bez szczotkowy. Cena też jest "nowatorska" bo kosztuje ponad tysiaka a moc jej jak podaje producent to 1320W przy wadze urządzenia 1,8 kg robi wrażenie.

time image

16 Sty 2020, 17:04

Rzeczywiście jest genialna w swej prostocie a jaka nowatorska    1 godzinę temu, Gość PawełStach napisał: Jest genialna w swojej prostocie i jakości wykonania  

time image

Gość mhtyl

16 Sty 2020, 15:44

27 minut temu, Gość PawełStach napisał: No cóż. Porządne elektronarzędzie powinny być podstawą w każdym domu. Warto kupować je u sprawdzonych sprzedawców, którzy nie sprzedadzą nam przysłowiowego kota w worku. Ja ze swojej strony mogę gorąco polecić szlifierkę ...

time image

16 Sty 2020, 15:15

1 minutę temu, Gość PawełStach napisał: No cóż. Porządne elektronarzędzie powinny być podstawą w każdym domu. Warto kupować je u sprawdzonych sprzedawców, którzy nie sprzedadzą nam przysłowiowego kota w worku. Ja ze swojej strony mogę gorąco polecić szlifierkę ...

time image

Gość PawełStach

16 Sty 2020, 15:13

No cóż. Porządne elektronarzędzie powinny być podstawą w każdym domu. Warto kupować je u sprawdzonych sprzedawców, którzy nie sprzedadzą nam przysłowiowego kota w worku. Ja ze swojej strony mogę gorąco polecić szlifierkę flex l 10-10 125 ze sklepu Kamień Ekspert. Jest genialna ...

time image

29 Gru 2019, 23:12

15 minut temu, staruszek napisał: Proponuję dodać do listy narzędzie wielofunkcyjne- przewodowe lub akumulatorowe, służące do piłowania, szlifowania, zdzierania czy przycinania. Niezastąpione w miejscach trudno dostępnych, np. narożnikach, gdzie trzeba ...

time image

29 Gru 2019, 23:00

Proponuję dodać do listy narzędzie wielofunkcyjne- przewodowe lub akumulatorowe, służące do piłowania, szlifowania, zdzierania czy przycinania. Niezastąpione w miejscach trudno dostępnych, np. narożnikach, gdzie trzeba coś przyciąć, a szlifierką kątową nie podejdziemy... Zwane ...

time image

Gość Krzysztof

23 Gru 2019, 09:09

Z elektronarzędziami bywa różnie. Można kupić tanie i nastawić się na to, że zepsuje się dość szybko lub dołożyć trochę pieniędzy i kupić coś sprawdzonego.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje