Dodałam wannę podczas remontu łazienki - to ozdoba pomieszczenia!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dodałam wannę podczas remontu łazienki - to ozdoba pomieszczenia!

Planując remont, warto wcześniej gromadzić elementy wystroju, polując na promocje, końcówki serii. Można trafić na perełki za grosze. Nie radzę natomiast oszczędzać na np. preparatach do hydroizolacji ścian w obrębie prysznica - mówi Ola, która łazienkę remontowała w 2022 r.

aktualizacja: 2022-12-05 11:10:34

Zakres remontu:

 • Przerobienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej w celu zastosowania wanny wolno stojącej;
 • Ułożenie hydroizolacji w obrębie prysznica;
 • Wykończenie przegród gresem i dekoracją typu jodełka;
 • Przerobienie instalacji elektrycznej, montaż podwieszanego sufitu oraz oświetlenia użytkowego i ozdobnego.

Czas trwania: 2 tygodnie.

Łazienka rodzinna:

 • O powierzchni 6,5 m2.
 • Wentylacja - grawitacyjna z wentylatorem.
 • Ogrzewanie - grzejnik na ścianie.
 • Posadzka i ściany - płyty wielkoformatowe i dekoracja z kafli w formie jodełki.
 • Armatura - wanna wolno stojąca zamiast tradycyjnej, kabina z odpływem szczelinowym o długości 120 cm, dwie nablatowe umywalki na podwieszonej szafce (szuflady otwierane na klik).
 • Baterie - stojąca przy wannie, pod prysznicem i przy umywalkach podtynkowe, chromowane.
 • Oświetlenie - typu IP25, rozmaite, LED.

Decyzja: Wystrój łazienki zaprojektowałam samodzielnie. Chciałam mieć różnorodną armaturę, w tym wannę i prysznic z odpływem liniowym w posadzce. Jednak w pierwszym układzie nie podobała mi się wanna ulokowana w tradycyjny sposób, czyli tuż przy ścianie oraz bateria zamontowana do rur biegnących w przegrodzie.

Poprosiłam wykonawcę o przerobienie rur wodnych i kanalizacyjnych - poprowadził je pod podłogą do miejsca, w którym zamierzałam ustawić wannę i stojącą baterię o wysokości 90 cm. Wanna o długości 170 cm, wykonana z marmuru, ma ładny nieregularny kształt i sama w sobie jest ozdobą. Pragnęłam ją subtelnie wyeksponować. Pomyślałam, że jeżeli glazurnik ułoży na ścianie za nią duży dekor z kafli w formie jodełki i ładnie ją podświetlę, to będzie się zwracać uwagę na nią i jednocześnie na wannę. I rzeczywiście - na tle wzorzystej dekoracji ściennej wysublimowany kształt białej wanny jest dobrze widoczny.

Elementy wyposażenia zamawiałam w sklepach internetowych, albo wyszukiwałam w hipermarketach w okresach promocji. Lubię łączyć elementy standardowe "budżetowe" z tymi efektowniejszymi i droższymi, kompletowałam je dwa lata.

Pod prysznicem zamontowano odpływ liniowy
Pod prysznicem zamontowano odpływ liniowy.
Przy umywalkach są podtynkowe baterie
Przy umywalkach są podtynkowe baterie.

Remont łazienki - rady i przestrogi:

Planując remont, warto wcześniej gromadzić elementy wystroju, polując na promocje, końcówki serii. Można trafić na perełki za grosze. Nie radzę natomiast oszczędzać na np. preparatach do hydroizolacji ścian w obrębie prysznica (koniecznie należy tu zastosować folię płynną, specjalne fugi i sanitarne silikony), czy gresie na posadzkę (powinien mieć odpowiednią klasę ścieralności), ani na jakości przeszklenia przy prysznicu (zamówiłam je na wymiar ze szkła hartowanego z powłoką samoczyszczącą).

Podstawa to fachowy wykonawca. Nasz jest też artystą - tak dopasował elementy jodełki na ścianie, że stworzył dekorację ścienną. Nie popełnił błędu przy formowaniu nachylenia posadzki w stronę długiego szczelinowego odpływu liniowego (120 cm), ma dwukierunkowy spadek 2%. Nie było to łatwe, bo odpływ ciągnie się wzdłuż przeszklonego wejścia do kabiny, nie wzdłuż ściany. Przy wadliwym montażu, woda mogłaby wlewać się do środka łazienki. Nie chciałam montować droższej podtynkowej baterii prysznicowej - wybrałam standardowy chromowany model bez termostatu oraz dwa jednouchwytowe umywalkowe, również podtynkowe i chromowane. Takie wyroby mają minimalistyczny wygląd, pasują do wystroju.

Dwie umywalki w tej łazience uznałam za niezbędne, ponieważ korzystają z niej cztery osoby. Nablatowe, w formie misy, osadzone zostały na podwieszonej szafce (zadbałam o dużo miejsca do przechowywania). Starannie zaplanowałam oświetlenie. Wykonawcy też dużo czasu poświęcili na przygotowanie podwieszanego sufitu i rozlokowanie w nim halogenów oraz taśm LED (do podświetlenia ściany z jodełką, strefy prysznica).

Koszty remontu łazienki (zakupu armatury, wanny i prysznica):

 • Wanna (z lekkim odpryskiem, na wyprzedaży) 2500 zł,
 • Stojąca bateria wannowa 800 zł,
 • Bateria prysznicowa 1000 zł,
 • Kabina ze szkła 3500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Tło w jodełkę eksponuje kształt wanny.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!