Wymiana rynien po 20 latach użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wymiana rynien po 20 latach użytkowania

Chociaż elementy układu sprzed 20 lat były w dobrym stanie (np. rynny nie popękały i nie pokruszyły się), to od początku szwankowała szczelność - mówią Maria i Józef, którzy system rynnowy zakładali w 1999 i 2022 r.

aktualizacja: 2022-09-14 12:04:50

Dom:

 • Dwukondygnacyjny, 250 m2.
 • Położenie - w słońcu, wśród drzew.
 • Dach: wielospadowy, powierzchnia 400 m2, kąt nachylenia 45°, okap o długości 90 cm.
 • Pokrycie - dachówka ceramiczna.

System rynnowy:

 • Z PVC.
 • Rynny - najpierw półokrągłe, o średnicy 125 mm; obecnie prostokątne o szerokości 135 mm.
 • Rury spustowe - najpierw okrągłe, o średnicy 80 mm, obecnie o przekroju prostokątnym 80 × 70 mm.
 • Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur kanalizacji deszczowej, potem do rur perforowanych zakopanych w gruncie i do studni chłonnych.

Decyzja: Kiedy wykańczaliśmy dom w 1999 r., zastosowaliśmy półokrągłe rynny i okrągłe rury spustowe, w wymiarach podanych przez architekta w projekcie. Ze względu na to, że obróbki dachowe zostały wykonane z blachy miedzianej (zależało nam na ich długowieczności), musieliśmy wybrać system rynnowy z PVC - wyroby z miedzi i robocizna były za drogie, ze względów technologicznych nie nadawały się te wykonane ze stali, aluminium, tytan-cynku.

Zawsze dbamy o jakość, zatem kupiliśmy system z dobrego tworzywa sztucznego, barwionego w masie na kolor brązowy, pasujący do dachu, drewnianych drzwi i ram okien. Montaż zleciliśmy fachowcom. Jednak orynnowanie nie funkcjonowało prawidłowo. Za mała okazała się średnica rynien i rur spustowych - przy każdej intensywniejszej ulewie na krawędziach dachu pojawiały się wodospady. Szybko rozszczelniły się połączenia składowych systemu, np. narożniki orynnowania.

W ubiegłym roku, po ponad 20 latach użytkowania - wspólnie z synem, który wraz z rodziną mieszka w drugiej części bliźniaka - poprosiliśmy znajomego architekta o zaprojektowanie remontu domu, w tym dachu i nowego orynnowania, tarasów i podjazdów, przeorganizowanie okien i ich wymianę, odświeżenie elewacji. Po modernizacji budynek ma wyglądać nowocześniej, zmieni się jego kolorystyka na białą, grafitową, antracytową (oprócz dachu). Prace ruszyły latem tego roku, ale już rok temu kupiliśmy orynnowanie z PVC od jednego z najlepszych producentów. Składowe mają większą średnice, modniejszy prostokątny kształt i grafitowy kolor (7021 z palety PAL).

Na obróbkach z miedzi założono orynnowanie z PVC, najpierw w okrągłym, teraz w prostokątnym kształcie
Na obróbkach z miedzi założono orynnowanie z PVC, najpierw w okrągłym, teraz w prostokątnym kształcie.

Wymiana systemu rynnowego - rady i przestrogi:

 • Chociaż elementy układu sprzed 20 lat były w dobrym stanie (np. rynny nie popękały i nie pokruszyły się), to od początku szwankowała szczelność. Staraliśmy się wszelkimi sposobami kleić miejsca połączeń, ale wystarczało to na krótko. Rada? Warto wybrać system z dopracowanymi łączeniami, do montażu zatrudnić solidnych fachowców. Po złych doświadczeniach dotyczących szczelności, kupiliśmy system rynnowy, w którym zastosowano innowacyjne wkładki doszczelniające. Producent zapewnia, że rynny i wewnętrzne kształtki z uszczelkami będą dobrze przylegać do siebie, również w miejscach łączenia elementów systemu.
 • W lipcu wykonawcy przeprowadzili remont dachu. Jeżeli chodzi o orynnowanie, to założyli je wtedy tylko przy oknach w lukarnach, resztę elementów osadzą we wrześniu. Kształtki w formie prostokątnej nowocześniej wyglądają. Elegancji dodaje im wysoki połysk. Liczymy, że wybraliśmy system na lata, efektywny i odporny na starzenie. Producent udziela 5 lat gwarancji na kolor oraz 15 lat na odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dekarze (zatrudniliśmy sprawdzonych fachowców) pochwalili jakość nowego orynnowania, sposób uszczelnienia. Demontaż poprzedniego nie nastręczył im żadnych trudności, trwał kilkanaście godzin.

Koszty wymiany systemu rynnowego:

 • nowy system rynnowy z montażem, demontaż poprzedniego 18 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nowe i stare elementy systemu rynnowego - w I etapie remontu założono je przy oknach w lukarnach.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!