Porady: Ściany i stropy
Deklaracja środowiskowa EPD, co to za dokument i jak go czytać - na przykładzie deklaracji środowiskowej SOLBET?
Chcąc projektować, budować oraz użytkować budynki z myślą o środowisku konieczna jest wiarygodna ocena stosowanych wyrobów budowlanych oferowanych na rynku i ich wpływ na środowisko nie tylko w momencie zastosowania produktu, ale przez cały cykl jego życia. Taka ocenę produktu ułatwia nam dokument o nazwie Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD (Environmental Product Declaration).
Jakie są najczęściej popełniane błędy w instalacji odgromowej?
Przedstawiamy listę 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji odgromowej.
Czy podłogę i ściany piwnicy, do której wnika woda, da się skutecznie uszczelnić od środka?
Czy podłogę i ściany piwnicy, do której wnika woda, da się skutecznie uszczelnić od środka? Czy można np. wykorzystać jakieś wodoszczelne zaprawy? W ostateczności, czy skuteczne byłoby wykonanie od środka kilkucentymetrowej warstwy jakiegoś uszczelnionego betonu?
Jak wykonać podłogę w piwnicy?
Podłogę w piwnicy najwygodniej jest wykonać na etapie prac fundamentowych. Utwardzona podłoga ułatwia ponadto prowadzenie dalszych robót. Jeśli na tym etapie nie decydujemy się na wykonanie wszystkich warstw podłogowych, to przynajmniej powinniśmy ułożyć warstwę podkładową z chudego betonu (B 10).
Jak przygotować podłoże pod budowę tarasu ziemnego?
Taras z taką nawierzchnią budowany jest na rodzimym gruncie w formie nasypu z pochylonymi skarpami lub z obramowaniem.
Jak zrobić światło na schodach?
Mam garaż wolno stojący z dodatkowym wejściem na bocznej ścianie. Niestety, jego oświetlenie jest bardzo niepraktyczne, bo główną lampę sufitową można włączyć lub wyłączyć tylko z jednego miejsca w pobliżu bramy garażowej. Co muszę zrobić, żeby zastąpić go dwoma włącznikami schodowymi? Jednym obok bramy i drugim przy bocznym wyjściu.
Wysokość i szerokość blatów kuchennych
Jaką dobrać wysokość i szerokość blatów w kuchni? Dlaczego tak ważne jest uwzględnienie wzrostu wszystkich domowników regularnie korzystających z kuchni?
Co zrobić, gdy w konstrukcji więźby są pęknięcia, a dach się ugina?
Pęknięcia wzdłużne (zwłaszcza w grubych elementach) są dopuszczalne i nie powodują istotnego zmniejszenia wytrzymałości. Konieczność wzmocnień lub wymiany więźby zachodzi, gdy jest ona na tyle uszkodzona (np. przez szkodniki), że materiał traci na wytrzymałości, a przekroje elementów więźby zmniejszają się - przez co nośność konstrukcji maleje w stosunku do założonej niegdyś przez projektanta. Ponieważ zmiany zachodzą stopniowo, stopniowo też pogłębiają się ugięcia elementów i sygnalizują, że trzeba się zabrać za naprawę.
Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?
Zniszczone ogrodzenie nie zawsze można naprawić lub odnowić. Dowiedz się, kiedy konieczny będzie demontaż ogrodzenia i jak go przeprowadzić.
Dom prefabrykowany w szkielecie drewnianym - czy drewna trzeba się bać?
Drewno jako materiał budowlany jest używane od wieków, jednak współczesna technologia prefabrykacji w szkielecie drewnianym wprowadza zupełnie nową jakość, której nie należy się obawiać. Prefabrykowane domy drewniane mają wiele zalet, przekładających się na trwałość, wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji.
Wiązary czy tradycyjna więźba - które z tych rozwiązań lepiej się sprawdzi?
Wiązary i tradycyjna więźba nadają się do budowy konstrukcji dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego - należy je traktować jako technologie uzupełniające się.
Montaż płaskich blachodachówek i blach - o czym powinni pamiętać dekarze?
Z jakimi problemami zwracają się dekarze, jeśli chodzi o montaż płaskich blachodachówek i blach? Jak format płaskiej blachodachówki wpływa na jej montaż?
Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi tarasowe?
Wybór drzwi tarasowych wpływa na komfort, estetykę i funkcjonalność domu. Kluczowe aspekty to izolacyjność termiczna i akustyczna, wygoda użytkowania oraz estetyka.
O czym pamiętać podczas zakupu drzwi tarasowych?
Podczas zakupu dużych drzwi tarasowych istnieje kilka kwestii, o których należy pamiętać, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo.
Dlaczego ochrona instalacji grzewczej jest tak ważna?
O tym jak ważna jest ochrona instalacji centralnego ogrzewania, nie trzeba przekonywać żadnego specjalisty, mającego z nią na co dzień do czynienia. Niezależnie od rodzaju instalacji, usuwanie zanieczyszczeń pomoże uniknąć awarii jej poszczególnych elementów - takich jak pompy obiegowe, zawory strefowe czy wymienniki ciepła. Niesprawność wybranych podzespołów prowadzi do spadku wydajności i efektywności ogrzewania.
Jak można oszczędzać na ogrzewaniu w budynkach wielorodzinnych?
Większość mieszkań nie stosuje regulatorów temperatury, traktując je jako zbędny luksus. Zamiast tego często używa się manualnych głowic termostatycznych, które rzadko są regulowane i mierzą temperaturę przy kaloryferze, co prowadzi do przegrzewania mieszkań i strat energii.
Jakie są zalety zastosowania sprzęgła hydraulicznego?
Dzięki zastosowaniu hydraulicznego sprzęgła w instalacji centralnego ogrzewania, wspomagamy pracę pomp obiegowych, możemy także odseparować zanieczyszczenia, dzięki umieszczonej wewnątrz korpusu metalowej siatki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
Porównując modele o danej mocy warto zacząć od porównania współczynników efektywności (COP) oraz klas energetycznych. W ten sposób szybko poznamy, które urządzenie jest bardziej ekonomiczne. Od klasy energetycznej pompy ciepła zależy też wysokość dofinansowania do jej instalacji np. w programie "Czyste Powietrze". W przypadku klasy A++ (dla W55) wynosi ono do 80%, a dla urządzeń w klasie energetycznej A+ (dla W55) 70% - przy podwyższonym poziomie dofinansowania.
Czy pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń?
Pompy ciepła Daikin Altherma stanowią doskonałe rozwiązanie zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń, oferując zaawansowaną technologię i wysoką efektywność energetyczną, kilkukrotnie bardziej wydajną niż tradycyjne systemy ogrzewania, o czym świadczą wysokie współczynniki SCOP oraz SEER.
Czy bateria z termostatem się opłaci?
Termostat umożliwia utrzymanie stałej, ustawionej precyzyjnie przez użytkownika temperatury wody. Nie ma znaczenia, czy np. dochodzi do wahnięć ciśnienia w sieci. Strumień wody wypływającej jest cały czas taki sam. To wygodne rozwiązanie. Nie narażamy się chociażby na dyskomfort związany z sytuacją, w której stoimy pod prysznicem i nagle zaczyna płynąć zbyt zimna albo zbyt gorąca woda. Kto doświadczył podobnej niespodzianki podczas kąpieli, wie, jak może być nieprzyjemna.
Czym różni się oczyszczalnia ekologiczna od biologicznej?
Oczyszczalnia ekologiczna, zwana również osadnikiem gnilnym, to rodzaj oczyszczalni ścieków, w której proces oczyszczania odbywa się głównie poprzez naturalne procesy rozkładu organicznego. Oczyszczanie ścieku polega na rozkładzie substancji organicznych przy udziale bakterii beztlenowych w zbiorniku, co prowadzi do produkcji osadu denitryfikacyjnego oraz w drenażu gdzie dochodzi do oczyszczania z udziałem bakterii tlenowych. Jest to oczyszczalnia tania w eksploatacji, ale również wymagająca bardzo chłonnego gruntu.
Wykonanie jakich gniazd teletechnicznych warto przewidzieć, projektując instalację elektryczną?
Projektowanie instalacji elektrycznej z uwzględnieniem odpowiednich gniazd wymaga przemyślenia potrzeb użytkowników oraz przyszłego układu pomieszczeń. Zaplanowanie różnorodnych typów gniazd, od elektrycznych po multimedialne, zapewni wygodę, estetykę oraz bezpieczeństwo korzystania z domowej infrastruktury elektrycznej.
Jak funkcjonalnie rozmieścić osprzęt elektroinstalacyjny w kuchni?
Lodówka, piekarnik, kuchenka i zmywarka to podstawowe wyposażenie każdej kuchni, jednak często towarzyszy im wiele innych urządzeń – ekspresy ciśnieniowe, parowary, blendery czy grille elektryczne. Ponieważ większość z nich wymaga stałego podłączenia do prądu, a wiele jest używanych jednocześnie, odpowiednie zaplanowanie instalacji elektrycznej jest niezbędne dla komfortu użytkowania.
Jak wybrać tynk na elewacje domu?
Jeśli zależy nam na wyjątkowo trwałej elewacji, która zachowa atrakcyjny wygląd przez bardzo długi czas, postawmy na tynki hydrofilowe. Dlaczego?
Czym się kierować, wybierając napęd do bramy przesuwnej?
Przy wyborze napędu do bramy przesuwnej, najważniejszy jest przede wszystkim ciężar bramy. Tradycyjne bramy przesuwne nie ważą więcej niż 500 kg. Dla nich odpowiednie są standardowe napędy z wbudowaną centralą, odbiornikiem, czy enkoderem, sprzedawane w zestawie z fotokomórkami.
Dlaczego warto gruntować ściany?
Z roku na rok świadomość budowlana mocno wzrasta. Podczas wykonywania prac wykończeniowych przykładamy coraz większą uwagę do detali, które rzutują na dalszą trwałość i zgodność z szeroko rozumianą "sztuką budowlaną". Jednym z takich etapów jest proces gruntowania.
Jak włączyć okna do systemu smart home?
Myśląc o rozwiązaniach, które są potrzebne przy włączaniu okien do systemu smart home, musimy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakimi funkcjami smart jesteśmy najbardziej zainteresowani.
Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając centralę rekuperacyjną?
Jednostka wentylacyjna, zwana również rekuperatorem, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania budynków mieszkalnych, biurowych i handlowych. Dlatego przy wyborze warto dokładnie rozważyć jej funkcjonalność, aby spełniała nasze potrzeby podczas użytkowania.
Jak zadbać o bezpieczeństwo domu przy pomocy technologii smart home?
W Somfy wiemy jak ważnym aspektem jest dla naszych klientów bezpieczeństwo. Inwestujemy w badania i rozwój, aby dostarczać innowacyjne produkty, które skutecznie chronią przed zagrożeniami, w tym włamaniami.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w wysokich wnętrzach?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami powstające obecnie lokale mieszkalne muszą mieć wysokość przynajmniej 2,5 m. Zaplanowanie przestrzeni wyższej o 20-30 cm pozwala na dodanie wnętrzom przestronności i lepsze doświetlenie mieszkania. Jest to jednak możliwe tylko przy doborze właściwego oświetlenia.
Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora zwana inaczej agregatem, odpowiada za transfer ciepła między wnętrzem budynku a otoczeniem. Pozwala na to krążący w układzie czynnik chłodniczy między obiema jednostkami. Agregat działa w połączeniu z jednostką wewnętrzną zamontowaną w pomieszczeniu. Pełni kluczową rolę w procesie regulacji temperatury, gdyż stanowi kondensator i kompresor.
Na jakie parametry i funkcje należy zwrócić uwagę przy wybieraniu rekuperatora?
Głównym kryterium wyboru jest wydajność rekuperatora, czyli ilość powietrza w m3/h, którą jednostka musi przetłoczyć. Zależy ona od ilości domowników, kubatury budynku i rodzaju przeznaczenia pomieszczeń, które mają być wentylowane.
Czy klimatyzacją można ogrzewać pomieszczenia?
Tak, klimatyzacja może być używana nie tylko do chłodzenia, ale także do efektywnego ogrzewania pomieszczeń. Współczesne klimatyzatory działają na zasadzie pompy ciepła, która wykorzystuje cykl sprężania i rozprężania czynnika chłodniczego, aby pobierać energię cieplną z powietrza zewnętrznego i dostarczać ją do wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu możliwe jest efektywne ogrzewanie przy znacznie mniejszym zużyciu energii w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.
Jakie są najlepsze techniki regulacji wentylacji mechanicznej?
Rekuperacja to najlepszy sposób na zapewnienie świeżego powietrza w domu, a dodatkowo także recykling powietrza, czyli ponowne wykorzystanie ciepła z powietrza zużytego. Pierwszym krokiem jest poprawne zaprojektowanie instalacji.
Dlaczego warto zmiękczać wodę?
Wybór odpowiedniej metody uzdatniania wody w domu jednorodzinnym jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i oszczędności. Warto zwrócić uwagę na jakość stosowanych produktów, takich jak tabletki solne do systemów zmiękczania wody. W naszej ofercie znajdują się tabletki solne z wysoką zawartością NaCl - na poziomie 99,9%. Ich unikatowy cylindryczny kształt zapewnia długie i równomierne rozpuszczanie soli, co przekłada się na efektywność procesu zmiękczania wody.
Jakie produkty ogrzewania podłogowego warto wybrać, gdy mamy mniejszą głębokość podłogi?
Gdy mamy ograniczoną głębokość podłogi, warto zwrócić uwagę na specjalistyczne produkty firmy RWC marki John Guest, które są przystosowane do takich warunków w systemach ogrzewania podłogowego wodnego.