To tynkarze są odpowiedzialni. Bezwzględnie, nawet jeśli elektryk ułozył przewody nie tak jak należy. Jeśli im przeszkadzały to winni wezwać elektryka do poprawy, a nie walcować aż pozdzierają izolację. To niedopuszczalne na budowie.
Masz teraz okazję, by odzyskać pieniądze za poniesione straty – jeśli tego nie zrobisz, będzie to błąd. Przechodząc do sedna: jedynym pozytywnym aspektem tej sytuacji jest to, że problem został wykryty teraz, a nie później. Naprawa będzie mniej uciążliwa, choć obecność elektryka jest niezbędna.
Konieczne jest dokładne sprawdzenie wszystkich przewodów. Fragmenty z uszkodzoną izolacją podstawową należy bezwzględnie usunąć, a pozostałe przewody poddać pomiarom miernikiem rezystancji izolacji. To elektryk zadecyduje, które przewody nadają się do dalszego użytku. Przewody, które zostaną przecięte, należy połączyć za pomocą specjalistycznych zestawów naprawczych. Do tego zadania potrzebny jest doświadczony fachowiec, który po zakończeniu prac wykona pomiary powykonawcze i wystawi protokół naprawy.
Unikaj wszelkich teoretyków, którzy będą doradzać owijanie przewodów taśmą i ich zatynkowanie, a także inne niefortunne pomysły z kostkami, puszkami czy podobne „rozwiązania”. To wszystko to bzdury. Gdyby chodziło o jeden przewód, zaleciłbym jego całkowitą wymianę na nowy, ale przy takiej skali problemu jest to niewykonalne. Czeka Cię więc trochę pracy i nie radzę unikać konieczności naprawy, licząc na to, że „jakoś to będzie”. Przez pewien czas może i tak, ale z pewnością znasz pierwsze prawo Murphy’ego.
Czym grozi uszkodzenie kabli elektrycznych?
Uszkodzenie kabli elektrycznych, czyli przerwa w ciągłości obwodu elektrycznego, jest jedną z najpoważniejszych usterek w domowych instalacjach i może prowadzić do realnych zagrożeń dla życia domowników oraz ich mienia.
Główne zagrożenia związane z uszkodzonym przewodem elektrycznym to:
- Porażenie prądem elektrycznym. Przepływ prądu z przerwanego przewodu może stwarzać zagrożenie porażeniem elektrycznym w nieoczekiwanych miejscach. Gdy człowiek nie jest świadomy zagrożenia, jego możliwości szybkiej reakcji znacznie się zmniejszają.
- Ryzyko pożaru. Przy wypływie dużego prądu, istnieje wysokie zagrożenie wywołania zapłonu izolacji, co w konsekwencji może doprowadzić do wybuchu pożaru całego obiektu. W instalacjach bez zabezpieczeń różnicowoprądowych (przeciwpożarowych), standardowe bezpieczniki nadprądowe (działające powyżej 10 lub 16 amperów) nie zadziałają przy upływie prądu o wielkości kilku amperów, który już może wywołać pożar, zwłaszcza w pobliżu materiałów łatwopalnych.
- Nieprawidłowa praca lub zniszczenie urządzeń. Uszkodzenie kabla może skutkować nieprawidłową pracą urządzeń, a nawet ich całkowitym zniszczeniem. Przykładowo, przerwanie jednej fazy w instalacji trójfazowej może zniszczyć silniki 3-fazowe, a niewłaściwe napięcia mogą uszkodzić elektronikę urządzeń.
Wszystkie te zagrożenia oznaczają, że nie wolno lekceważyć faktu wystąpienia przerwy w przewodzie elektrycznym i taką usterkę należy jak najszybciej usunąć, ponieważ szybka reakcja zmniejsza ryzyko eskalacji problemu i zwiększania szkód.
Fot. MegiD / forum.budujemydom.pl