Koszty budowy domu - ogrzewanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty budowy domu - ogrzewanie

W projekcie HomeKONCEPT 72 G2 przewidziano wykorzystanie gazu ziemnego, zasilającego kocioł kondensacyjny. Samo ogrzewanie pomieszczeń to zaś system mieszany, w którym wykorzystuje się zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe. Przy czym ogrzewanie podłogowe występuje w części pomieszczeń na obu kondygnacjach.

Jakie alternatywne sposoby ogrzewania warto brać tu pod uwagę? W razie braku dostępu do sieci gazowej, oczywistym wyborem jest kocioł gazowy zasilany propanem z przydomowego zbiornika. Wówczas nie trzeba dokonywać zmian w instalacji wewnętrznej.

Warto rozważyć również montaż pompy ciepła. Dobrze dobrana pompa ciepła będzie najtańsza w eksploatacji. Jednak w momencie budowy będziemy musieli zapłacić ok. 20 000 zł więcej niż za kocioł gazowy, chociaż zróżnicowanie jest tu bardzo duże. Lecz jeśli i tak w grę wchodzi tylko gaz ze zbiornika, to różnica staje się znacznie mniejsza.

Zasadniczo pompa ciepła może zasilać taką samą instalację grzewczą, co kocioł gazowy. Budując nowy dom warto jednak w tym przypadku wykonać całe ogrzewanie jako niskotemperaturowe - podłogowe, sufitowe ścienne lub ze specjalnymi grzejnikami dostosowanymi do temperatury zasilania poniżej 40°C. Wówczas pompa będzie działać w korzystniejszych warunkach, a więc z wyższą sprawnością. Co z kolei może dać spadek kosztów ogrzewania nawet o około 20%. Na etapie budowy zastąpienie grzejników podłogówką to niezbyt trudna zmiana. Nie powinna ona też specjalnie wpłynąć na koszty inwestycji.

Jeżeli zaś ktoś myślałby o paliwach stałych, to formalnie wchodzi w grę tylko kocioł na pelety lub drewno. Traktowane są jako paliwa odnawialne. Co z kolei przekłada się na bardzo niski wskaźnik EP - zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Natomiast ten dom w wersji z kotłem węglowym nie zmieściłby się w narzuconym przez WT 2021 rocznym limicie 70 kWh/m2. Bowiem nawet przy ogrzewaniu gazowym kotłem kondensacyjnym EP wynosi 69,6.

Koszty wykonania instalacji grzewczej

INSTALACJA GRZEWCZA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kondensacyjnym na gaz ziemny 24 000 12 000 36 000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym na LPG i własnym zbiornikiem 32 000 14 000 46 000
Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła 44 000 12 000 66 000

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Viessmann

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!