Koszty budowy domu - ogrzewanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy domu - ogrzewanie

Według projektu Dom w zdrojówkach maksymalne zapotrzebowanie tego budynku na ciepło wynosi zaledwie ok. 7,5 kW. To bardzo mało, bo pamiętajmy, że taka moc źródła ciepła będzie potrzebna dopiero przy mrozie wynoszącym -20°C. Zaś gdy na zewnętrz jest 0°C, wystarczy o połowę mniej.

Wobec niskiego zapotrzebowania na energię sama cena paliwa staje się mniej istotna, znaczenia nabiera zaś wygoda obsługi i aspekt ekologiczny. Na działce z dostępem do gazu ziemnego, kocioł na to paliwo będzie naturalnym wyborem. Gdy gazu ziemnego brak, a chcemy mieć bezobsługowe źródło ciepła najłatwiej będzie zastosować gaz ze zbiornika (LPG). W instalacjach wewnętrznych nie trzeba wówczas nic zmieniać.

Pompa ciepła także nie potrzebuje obsługi, a modele wykorzystujące powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła da się wykorzystać na każdej działce. Obecnie dostępne są urządzenia, które potrafią ogrzać dom w pełni samodzielnie, bez pomocy drugiego źródła ciepła nawet w największe mrozy.

Wielu inwestorów zdecyduje się jednak na kocioł na węgiel lub pelety. Obecnie wyeliminowano z rynku kotły o klasie emisji niższej niż 5. A te spełniające wyśrubowane wymogi ekologiczne to prawie wyłącznie kotły z podajnikiem i nowoczesną automatyką. Era tanich, prostych kotłów zasypowych już się skończyła. Niestety, te nowoczesne są znacznie droższe. Trzeba zdawać sobie również sprawę, że nasz kocioł na węgiel lub pelety będzie miał nieco gorszą sprawność i czystość spalania. Wszystko dlatego, że jego moc będzie zbyt wysoka w stosunku do potrzeb, Najmniejsze mają bowiem ok. 12 kW.

Moc kotła gazowego przewidzianego w projekcie jest jeszcze wyższa i wynosi 19 kW. Wynika to z faktu, że słabszych po prostu nie ma na rynku. Jednak nowoczesne urządzenia gazowe są w stanie pracować z wysoką sprawnością nawet przy kilkunastu procentach mocy nominalnej.

INSTALACJA GRZEWCZA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem węglowym 20 000 5000 25 000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kondensacyjnym na gaz ziemny 15 000 4000 19 000
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym na LPG i własnym zbiornikiem 26 000 5000 31 000
Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła 31 000 6000 37 000
Instalacja ogrzewania elektrycznego grzejnikowo- -podłogowego 10 000 5000 15 000

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Junkers

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje