Koszty budowy domu - ogrzewanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy domu - ogrzewanie

Instalacja grzewcza to przede wszystkim klasyczne rozwiązania. W projekcie Konwalia Mała II źródłem ciepła ma być kocioł na gaz ziemny, dwufunkcyjny, czyli z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Przewidziano wyłącznie ogrzewanie grzejnikowe. W większości są to typowe ścienne kaloryfery. Jednak w salonie mają być założone dwa dość duże grzejniki kanałowe, ukryte w podłodze naprzeciw suwanych drzwi tarasowych. Ze względu na specyfikę tego rodzaju przeszkleń trzeba uznać to za dobry wybór.

Nie ma tu natomiast ogrzewania podłogowego, tak chętnie stosowanego przynajmniej w niektórych pomieszczeniach. Zapewne wiele osób zdecyduje się na podłogówkę przynajmniej w łazienkach. Najprościej będzie wykonać takie ogrzewanie używając elektrycznych mat grzejnych. Można je bowiem umieścić bezpośrednio pod płytkami, w warstwie kleju. Nie jest wówczas potrzebna ingerencja w głębsze warstwy podłogi i nie podnosi się jej poziom. Co bardzo ważne, nie trzeba niczego zmieniać w wodnej instalacji c.o. zaś sterowanie ogrzewaniem elektrycznym jest bardzo łatwe (wystarczy prosty termostat pokojowy). Takie dodatkowe ogrzewanie nie pochłonie przy tym wiele energii, gdyż nie musi działać stale.

Natomiast wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego na całych kondygnacjach, zamiast grzejników, nie musi oznaczać istotnego wzrostu kosztów inwestycji. Rurki na pętle nie kosztują więcej od grzejników. Wymagałoby to jednak dokonania dość daleko idących zmian. Przede wszystkim należałoby już na etapie projektu lub wznoszenia stanu surowego uwzględnić nieco grubsze wylewki podłogowe (jastrych) oraz pogrubienie izolacji cieplnej podłogi parteru.

Wodna podłogówka byłaby szczególnie wskazana w przypadku ogrzewania domu pompą ciepła. Grzejnikową instalację c.o. zasilaną przez kocioł projektowano bowiem zakładając maksymalną temperaturę wody zasilającej aż 75°C. Jak na pompę ciepła to o wiele za dużo. W ich przypadku standardem projektowym jest zaledwie 35°C. Dlatego potrzebne jest albo ogrzewanie płaszczyznowe, albo specjalne grzejniki, które nie są tanie.

W grę wchodzi także zastosowanie innego źródła ciepła. Pełniące funkcję kotłowni pomieszczenie gospodarcze jest wystarczająco duże, żeby zmieścić tam każdy rodzaj kotła oraz duży zasobnik c.w.u. W przypadku zasilania kotła nie gazem ziemnym z sieci lecz płynnym zmiany dotyczą tylko tzw. przezbrojenia samego kotła, zaś wzrost kosztów inwestycji będzie wynikał z konieczności założenia zbiornika na działce. Natomiast dostępne obecnie nowoczesne kotły na paliwa stałe są wyraźnie droższe od gazowych i często kosztują ponad 10 000 zł. Najwięcej trzeba będzie jednak wydać na pompę ciepła. Nawet urządzenia typu powietrze/woda, a więc tańsze od gruntowych, kosztują wraz z niezbędnym osprzętem ok. 30 000 zł. W poprzednich latach ich sprzedaż rosła w zawrotnym tempie, obecnie zaś wyhamowała. Nie przełożyło się to wprawdzie na jakiś odczuwalny spadek cen, ale przynajmniej nie ma kłopotów z dostępnością. Prędzej możemy też liczyć na indywidualny rabat.

Koszty wykonania instalacji grzewczej

INSTALACJA GRZEWCZA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kondensacyjnym na gaz ziemny 30 000 16 000 46 000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym na LPG i własnym zbiornikiem 40 000 17 000 57 000
Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła 50 000 16 000 66 000

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Viessmann

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły