Gdzie składamy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Gdzie składamy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę?

Pozwolenie na budowę, użytkowanie lub rozbiórkę wydaje starosta powiatowy. W tym celu, we właściwym urzędzie, w wydziale architektury bądź urbanistyki, trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę (formularz urzędowy).

 Do wniosku należy dołączyć wymienione niżej dokumenty:

  • wniosek o pozwolenie na budowę - możesz go wziąć z urzędu powiatowego albo miasta. Jeśli chcesz dodać kolejnych inwestorów lub pełnomocników skorzystaj z formularza "Informacje uzupełniające do wniosku o pozwolenie na budowę".
  • projekt budowlany domu w czterech egzemplarzach,
  • wraz z projektem powinieneś dostarczyć zaświadczenie potwierdzające odpowiednie uprawnienia projektanta do projektowania domów wydane przez przez izbę samorządu zawodowego (na przykład izbę architektów). Zaświadczenie musi być aktualne na dzień, w którym został opracowany projekt,
  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - możesz wziąć z urzędu powiatowego albo miasta.
  • decyzję o warunkach zabudowy - jeśli dla terenu, na którym znajduje się twoja działka, nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Pamiętaj, że urząd może wymagać dodatkowych dokumentów w nietypowych przypadkach, dlatego zapytaj w urzędzie powiatowym albo urzędzie miasta czy musisz dostarczyć dodatkowe dokumenty.

Redakcja BD

fot. Mundos (forum.budujemydom.pl)

Materiały do pobrania:
pdf icon
Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
pdf icon
Informacje uzupełniające do wniosku o pozwolenie na budowę
pdf icon
Wniosek o pozwolenie na budowę

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!