Rola i zadania kierownika budowy

Rola i zadania kierownika budowy

Kierownik budowy ma za zadanie skoordynowanie procesu budowy i zapewnienie jej prawidłowego przebiegu zgodnie z przepisami budowlanymi oraz normami BHP. Osoba pełniąca tę funkcję powinna posiadać odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie w budownictwie.

Znalezienie dobrego kierownika budowy jest ważne dla sprawnego i zgodnego z przepisami przebiegu budowy.

Wyszukiwanie odpowiedniego kierownika budowy warto rozpocząć tuż po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Przy poszukiwaniach odpowiedniego specjalisty, bardzo przydatne mogą być rekomendacje innych inwestorów. Już przy pierwszym spotkaniu warto jest dokładnie poznać doświadczenie i styl pracy potencjalnego kierownika oraz ustalić zakres obowiązków, cenę usługi oraz formy kontaktu.

Zakres obowiązków kierownika budowy

Obowiązki kierownika budowy rozpoczynają się od oficjalnego przejęcia terenu budowy od inwestora, zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia i oznaczenia obiektów technicznych na placu budowy oraz umieszczenia tablicy informacyjnej. Kolejnym krokiem jest sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu. W trakcie budowy kierownik ma obowiązek prowadzenia dokumentacji, regularnego wpisywania informacji do dziennika budowy oraz stosowania się do zaleceń zawartych w nim. W przypadku pojawienia się zagrożeń, może on wstrzymać prace budowlane i ma obowiązek poinformować o tym odpowiedni organ.

Do zakresu obowiązków kierownika budowy należy również kontrola i zatwierdzanie poszczególnych etapów prac. Ma on obowiązek sprawdzenia poprawności zbrojenia elementów żelbetowych (po zalaniu betonem zbrojenie staje się niewidoczne, a prawidłowe rozmieszczenie i połączenie mają kluczowe znaczenie dla wytrzymałości całej konstrukcji), rodzaju użytych materiałów (parametry techniczne muszą być zgodne z projektem budowlanym), właściwego wykonania więźby dachowej (odpowiednie drewno, przekroje i rozmieszczenie elementów), poprawności wykonania posadzek, tynków oraz instalacji, montażu urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru.

Oprócz funkcji kontrolnej, kierownik budowy odgrywa istotną rolę prewencyjną. Dlatego powinien instruować wykonawców w kluczowych momentach budowy, wskazując na istotne aspekty i osobiście nadzorować prace, aby uniknąć błędów. Kontrola po wykonaniu prac może prowadzić do kosztownych napraw.

Po zakończeniu prac budowlanych kierownik przygotowuje dokumentację powykonawczą, zgłasza obiekt do odbioru, sporządzając odpowiedni wpis do dziennika budowy. Bierze udział w czynnościach odbioru i zapewnia usunięcie stwierdzonych wad. Na zakończenie, przekazuje inwestorowi wymagane prawem budowlanym oświadczenia.

Kierownik budowy nie jest odpowiedzialny za jakość i estetykę prac, nie ma też uprawnień do ingerencji w dokumentację projektową. Formalnie kierownik budowy nie reprezentuje interesów inwestora. Nie ma również uprawnień do ingerencji w dokumentację projektową, na podstawie której realizowany jest budynek. Każdy kierownik budowy może jedynie zgłaszać inwestorowi propozycje zmian w projekcie, jeśli wpłyną one na bezpieczeństwo prac budowlanych lub ułatwią proces budowy.

Czy można zmienić kierownik budowy?

Kierownik budowy może zostać zmieniony w trakcie budowy, ale zaleca się, aby całość prac nadal koordynowała ta sama osoba. Zmianę należy zgłosić odpowiedniemu organowi i przekazać nowemu kierownikowi całą dokumentację i postęp prac.

Marcin Śniegowski
Projekty domów nowoczesnych HOMEKONCEPT

www.homekoncept.com.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz