Odpowiedź eksperta: Przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren w jego otoczeniu, wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Projekt budowlany inwestycji powinien zawierać informację o obszarze oddziaływania obiektu.
Jednakże na potrzeby konkretnej inwestycji to organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starosta) winien każdorazowo ustalić wszystkie przepisy odrębne (w tym m. in. przepisy rozporządzeń określających warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także przepisy z zakresu ochrony: środowiska, zabytków, przyrody i prawa wodnego), które wprowadzają ograniczenia w wykorzystaniu danego terenu.
Na podstawie tych przepisów organ powinien ustalić możliwość oddziaływania określonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oraz jego zakres i zasięg. Przyjmuje się, że przejawami takiego wpływu są w szczególności wibracje, hałas, zakłócenia elektryczne albo zanieczyszczenie powietrza, wody lub gleby, bądź też pozbawienie lub ograniczenie możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, dopływu światła dziennego.
W przypadku, gdy z przepisów odrębnych wynikają ograniczenia w zagospodarowaniu, a zatem również w zabudowie sąsiednich nieruchomości, należy uznać, że dana nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania planowanej inwestycji. Właściciel działki sąsiedniej, czyli Pan, jest uprawniony do żądania sprawdzenia, czy zamierzona inwestycja ograniczy jego prawo do legalnego zagospodarowania własnej posesji.
Aleksandra Korczak
fot. pawelczajkowski (forum.budujemydom.pl)