Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Buduję dom na osiedlu domków jednorodzinnych, przy którym ma powstać zakład produkcyjny. Jakie mogą być konsekwencje takiego sąsiedztwa? Jakie czynniki przesądzają o tym, że nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania takiej inwestycji i co można z tym zrobić?

Odpowiedź eksperta: Przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren w jego otoczeniu, wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Projekt budowlany inwestycji powinien zawierać informację o obszarze oddziaływania obiektu.

Jednakże na potrzeby konkretnej inwestycji to organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starosta) winien każdorazowo ustalić wszystkie przepisy odrębne (w tym m. in. przepisy rozporządzeń określających warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także przepisy z zakresu ochrony: środowiska, zabytków, przyrody i prawa wodnego), które wprowadzają ograniczenia w wykorzystaniu danego terenu.

Na podstawie tych przepisów organ powinien ustalić możliwość oddziaływania określonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oraz jego zakres i zasięg. Przyjmuje się, że przejawami takiego wpływu są w szczególności wibracje, hałas, zakłócenia elektryczne albo zanieczyszczenie powietrza, wody lub gleby, bądź też pozbawienie lub ograniczenie możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, dopływu światła dziennego.

W przypadku, gdy z przepisów odrębnych wynikają ograniczenia w zagospodarowaniu, a zatem również w zabudowie sąsiednich nieruchomości, należy uznać, że dana nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania planowanej inwestycji. Właściciel działki sąsiedniej, czyli Pan, jest uprawniony do żądania sprawdzenia, czy zamierzona inwestycja ograniczy jego prawo do legalnego zagospodarowania własnej posesji.

 

Aleksandra Korczak
fot. pawelczajkowski (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

23 Gru 2015, 19:32

Cytat Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!! i takich architektów ...

time image

Gość arch. Wojciech Gwizdak

23 Gru 2015, 17:43

Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!!

time image

01 Lip 2012, 13:43

Małe sprostowanie. Usytuowanie budynku inne niż w odległości mniejszej niż 4m dla ściany z otworami okiennymi i w odległości mniejszej niż 3m dla ściany bez otworów okiennych (drzwiowych) spowoduje objęcie ……..

time image

Gość Iza

01 Lip 2012, 13:29

a jeśli sąsiad zgłasza sprzeciw, to można jakoś go ominąć??ja mam taką sytuację... Bardzo proszę o radę.. jak to dalej załatwić-zgodę dał ustną, ale nie chce nic podpisać...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje