Montaż ceramiki w łazience - co i jak zamocujemy sami?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Montaż ceramiki w łazience - co i jak zamocujemy sami?

Aranżacja nowej łazienki lub remont starej to spore wyzwanie - wymaga od nas zarówno dobrego pomysłu na wykończenie, jak i przemyślanego budżetu. Montaże przyłączy wodnych czy skomplikowane przeróbki hydrauliczne lepiej powierzyć specjalistom, ale białym montażem możemy zająć się sami. Pomogą nam w tym gotowe zestawy do mocowania umywalek i miski WC od fischer.

aktualizacja: 2019-02-15 08:14:52

Ceramika sanitarna to obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki i toalety. Miejsce na montaż wanny, muszli czy zlewu jest uzależnione od przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Po wyborze konkretnych modeli urządzeń sanitarnych jedyne, o czym trzeba pamiętać, to poprawnie przeprowadzony montaż. Mocowanie ceramiki do ściany czy podłogi nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. W marketach budowlanych znajdziemy gotowe zestawy do mocowań umywalek czy misek WC.

-To wygodne rozwiązanie zarówno dla specjalistów, jak i domowych majsterkowiczów, którzy stanęli przed koniecznością zamocowania umywalki, bidetu czy miski WC. W jednym opakowaniu znajduje się wszystko, co jest potrzebne przy tego typu montażach, czyli dyble, wkręty, nakrętki montażowe i ozdobne zaślepki. Dzięki temu samodzielny montaż urządzeń sanitarnych przebiegnie o wiele sprawniej - podkreśla Monika Jagiełło z fischer Polska. Za pomocą gotowych zestawów możemy samodzielnie zainstalować wolno stojącą miskę WC lub umywalkę tradycyjnie mocowaną do ściany.

Zestawy do mocowania ceramiki sanitarnej fischer
Zestawy do mocowania ceramiki sanitarnej fischer

Montaż umywalki do ściany z użyciem gotowych zestawów

Mocowanie zlewu należy rozpocząć od zaznaczenia punktów, w których zostaną osadzone kołki rozporowe lub śruby. Możemy pomóc sobie tutaj poziomicą, żeby zachować odpowiednie odstępy i poziom. Zanim przystąpimy do wiercenia w kafelkach, warto najpierw punktakiem delikatnie wybić w nich niewielkie otwory. Pozwoli nam to lepiej osadzić wiertło i zapobiec jego ślizganiu się po powierzchni gładkich płytek. Dobrym wyborem będzie wiertło widiowe lub do szkła. Po wywierceniu otworów osadza się kołki rozporowe, a następnie zakłada umywalkę i dokręca wkręty.

- Mocując w glazurze, warto pamiętać, że kafelki i tynk nie stanowią warstwy nośnej dla mocowania. Do zakotwienia musi więc dojść bezpośrednio w podłożu, czyli podstawowym materiale budowlanym - betonie, cegle czy pustaku. Pełną wytrzymałość mocowania osiągnie się wtedy, gdy wkręt przejdzie przez kołek i będzie wystawał z jego końcówki na 1 średnicę, oraz kiedy cały kołek rozporowy rozeprze się w podłożu. Ze względu na różnorodność budulców zestawy montażowe fischer WD8 zostały wyposażone w kołki uniwersalne UX do każdego podłoża, co wiąże się zarówno z wygodą dla użytkownika, a zarazem pozwala zapewnić bezpieczeństwo całego mocowania - wyjaśnia Monika Jagiełło z fischerpolska.

Kołki uniwersalne poradzą sobie także z pustymi przestrzeniami w łazience, np. płytą g-k. W przypadku bardzo dużych, ciężkich umywalek możemy dodatkowo wzmocnić mocowanie, używając zaprawy iniekcyjnej. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku pustaków ceramicznych czy cegły dziurawki. Kolejnym etapem mocowania jest nałożenie nylonowych nakrętek, które są odporne na starzenie czy działanie chemikaliów. Zabezpieczają też ceramikę sanitarną przed uszkodzeniem, a to znacznie przedłuża czas jej użytkowania. Ozdobne chromowane zaślepki zapewnią estetyczne wykończenie - ich założenie stanowi ostatni etap instalacji umywalki z wykorzystaniem gotowego zestawu.

Może cię zainteresować
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Jak dobrać stelaż, misę WC i przyciski do zabudowy podtynkowej w łazience? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń
Montaż umywalki do ściany, fot. fischerpolska
Montaż umywalki do ściany, fot. fischerpolska

Co przyda się przy montażu wolno stojącego WC?

Instalacja miski WC poza podłączeniem hydraulicznym przewiduje również montaż urządzenia do podłogi. W dolnej części miski znajdują się standardowe otwory na kołki rozporowe. Przed rozpoczęciem montażu niezbędną czynnością jest "przymierzenie" miski do podłogi i dopasowanie jej położenia do przyłącza wodno-kanalizacyjnego - tylko wtedy prawidłowo zaznaczymy ołówkiem centra otworów na dyble.

Żeby wywiercić otwory w podłodze, konieczne będzie wyłączenie opcji udaru w wiertarce. Aby zabezpieczyć kafelki przed uszkodzeniem, ale też ułatwić sobie pracę, możemy przykleić do podłogi taśmę malarską. Wiercąc przez nią, unikniemy efektu ślizgania się wiertła, ale też łatwiej oczyścimy otwór po wierceniu. Wówczas w podłożu możemy osadzić kołki rozporowe, potem postawić miskę WC na docelowym miejscu i przykręcić śruby. Po nałożeniu na nie nakrętki wystarczy dokręcić śruby do końca, posługując się płaskim kluczem. Na koniec wymieniamy nakrętkę montażową na ozdobną zaślepkę, która zamaskuje nieestetyczne dziury.

- Gotowe zestawy do mocowania misek WC fischer składają się z chromowanych kapturków, kołków, wkrętów i pokładek. Ich cena waha się od kilkunastu do dwudziestu złotych. Wersje BASIC nadają się do betonu i cegły, wersje PREMIUM umożliwiają montaż również w kamieniu, płycie g-k, wiórowej czy pustaku betonowym. Są odporne na warunki panujące w wilgotnych pomieszczeniach i wykazują się odpornością na działanie korozji. Tulejki i kołnierze w takim zestawie są dobrze dopasowane do zaślepki, dzięki czemu pewnie i trwale się z nią łączą. Zapewniają więc stabilne zamocowanie i umożliwiają komfortowe korzystanie z urządzenia bez ryzyka przemieszczenia się miski - dodaje Monika Jagiełło.

Komplety mocowań sanitarnych fischer nadają się również do mocowania bidetów, półek ceramicznych czy łazienkowych luster. Przy każdym z typowo łazienkowych montaży warto zadbać o solidne i wytrzymałe mocowania, które zapewnią wszystkim domownikom bezpieczeństwo. Urządzenia sanitarne montujemy przecież z myślą o wieloletnim użytkowaniu.

Na zdjęciu otwierającym: Nowoczesna łazienka fot. depositphotos

Firma powiązana:
fischer Polska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Wiktoria

20 Feb 2019, 14:57

Ja to mam szczęście, że mój mąż jest budowlańcem i sam wszystko zrobił, wedle mojego uznania :) Jedyne na co się nie zgodził to zamontowanie bidetu "bo to jest nie potrzebne", poszłam na kompromis i zgodziłam się na biobidet montowany na muszli, sprawdza się tak samo dobrze, a ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły