Coroczne przeglądy prac dyplomowych studentów kierunków projektowych, organizowane są od 2002 roku przez Kwartalnik Projektowy "2+3D", ogólnopolski magazyn poświęcony grafice użytkowej i wzornictwu przemysłowemu. Od pięciu lat jego kontynuacją jest wystawa NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE organizowana na Zamku w Cieszynie.
W Polsce uczymy się dopiero czym jest dobry dizajn – mówi Tomasz Budziń magazynu "2+3D". Mamy w kraju wielu młodych zdolnych projektantów, którzy odnoszą pierwsze międzynarodowe sukcesy, dlatego chcemy wspierać i promować ich dokonania – dodaje.
NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE to obecnie jedyny w kraju przegląd koncepcji najlepszych absolwentów uczelni kształcących projektantów. Prezentowane są tu nowatorskie rozwiązania i prototypy nowych produktów. Wystawa jest ważnym elementem promującym dobre wzornictwo, polski dizajn i młodych polskich projektantów.
Zestaw ceramiki łazienkowej Łukasza Jaworskiego to projekt dyplomowy zrealizowany w ścisłej współpracy z firmą Roca. Składa się z dwóch elementów, główną część stanowi umywalka, która dzięki swej innowacyjnej formie znajdzie zastosowanie w każdej przestrzeni łazienkowej.
Dziesięciomiesięczne konsultacje technologiczne pod okiem pracowników Roca zaowocowały powstaniem prototypu. Roca współpracuje ze światowej sławy projektantami od wielu lat i chętnie dzieli się zdobytym doświadczeniem z młodymi dizajnerami – mówi Piotr Koszek z Roca Polska.
Przejście od procesu artystycznej wizji przez dostosowanie projektu do wymogów technologicznych i rynkowych aż po produkcję, jest dla studentów nieocenionym doświadczeniem, a nam daje nowatorskie i świeże spojrzenie na dizajn – dodaje.
- Jak przykleić lustro na ścianie?
- Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu
- Jak odnowić fugę?
- Jak prać wełnę?
Aktualnie Roca współpracuje z kolejnym studentem nad jego pracą dyplomową.
Wśród pozostałych projektów prezentowanych na wystawie NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE są:
- Projekt aparatu elektrochirurgicznego na bazie rozwiązania ES-Vision firmy Emed, umożliwiającego cięcie i koagulację tkanek (Piotr Hojda)
- Szlak architektury modernistycznej w Katowicach (Zofia Oslislo)
- Seria plakatów na Warsaw Summer Jazz Days 2009 (Krzysztof Seyfried)
- Projekt koncepcyjny miejskiego pojazdu szynowego dla transportu publicznego, uwzględniający wytyczone strefy dla młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych, z większym bagażem czy turystów. (Adam Kłodecki)
- "Pop-up book", książka o strachach z dzieciństwa (Dorota Wątkowska)
Zaangażowanie firmy Roca w rozwój dizajnu w Polsce naturalnie wpisuje się w kulturę korporacyjną firmy. Realizując strategię rozwoju poprzez innowacje, Roca angażuje się także w inicjatywy mające na celu wspieranie młodych talentów, takie jak np. międzynarodowy konkurs projektancki Jump the Gap, który sprzyja odkrywaniu nowych talentów i zapewnia zwycięskiemu projektowi oraz jego twórcy międzynarodowy rozgłos.
Werdykt jury konkursu zostanie ogłoszony we wrześniu tego Roku, podczas kolejnej wystawy 100% Design w Londynie. Współpraca pomiędzy koncernem Roca a uczelnią ASP w Katowicach stanowi źródło wymiany pomysłów i wzajemnych inspiracji.
Wystawa NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE jest organizowana przy stałej współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Projektów Form Przemysłowych, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i wyższymi uczelniami. Honorowy patronat sprawują także: wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Miejsca i terminy wystaw edycji 2008/2009
30 stycznia – 15 marcaCieszyn, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, ul. Zamkowa 3 a, b, c
22 marca – 14 kwietnia
Warszawa, Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14
20 kwietnia – 20 maja
Kraków, ASP – Wydział Form Przemysłowych, ul. Smoleńsk 9
14 – 30 października
Łódź, Międzynarodowy Festiwal Łódź Design, ul. Tymienieckiego 3
27 – 30 maja
Poznań, Arena Design, Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14
Więcej informacji dotyczących wystawy dostępnych jest na stronach: oraz