Parametry: kuchnia 18 m2, w kształcie kwadratu, zabudowa w kształcie litery U, wentylacja mechaniczna, centralny odkurzacz.
Położenie: od frontu i wschodu, z widokiem na drogę i frontową część posesji; kuchnia oddzielona od jadalni przesuwnymi, dwuskrzydłowymi drzwiami, od holu – jednoskrzydłowymi.
Sprzęt: bez zabudowy – płyta ceramiczna, elektryczny piekarnik, lodówka, zmywarka szer. 60 cm, okap ze stali nierdzewnej, filtr wody.
Meble: szafki – z lakierowanej płyty MDF (lakier krem, mat); blaty – z drewna jesionowego, zabezpieczone olejem do blatów, z atestem spożywczym.
Liczba użytkowników: 4 dorosłe osoby.
- Co można czyścić parownicą?
- Trzy palniki, wielkie oszczędności i ogrom możliwości - czyli ceramiczna płyta gazowa DynaCook x3
- Siedem powodów, dla których warto wybrać szafki cargo
- Podłogi idealne do kuchni i łazienki
Decyzja: kiedy planowałam z architektem dom, chciałam mieć kuchnię od wschodu, żeby się nie nagrzewała. Przez panoramiczne okno wpada do niej dużo światła, ale jest chłodna. Od razu przewidywałam w kuchni ustawienie zabudowy w kształt litery U. Potem jednak zaczęłyśmy z córką myśleć o układzie z wyspą, bo stało się to modne. Wykonano dla nas 2 rysunki w tymi wariantami i całą rodziną analizowaliśmy ich funkcjonalność. Wybraliśmy kształt "U", bo przy rozwiązaniu z wyspą kuchnia traciła zbyt dużo miejsca na ciągi komunikacyjne.
Od początku planowałam zakup mebli systemowych, ponieważ z góry wiadomo, jaką jakością się charakteryzują, można je łatwo naprawić i wymienić zużyte elementy, mają długą gwarancję. W fazie dobierania zabudowy, starałam się doskonale wyposażyć szafki i szuflady. Szczegóły planowałam ze sprzedawcą, prosząc o wizualizację. Oświetlenie szafek kupiłam w innej firmie, bo było tańsze.
Kuchnia z dwoma wyjściami - porady i przestrogi:
- Codzienna praktyka potwierdza, że zabudowa "U" jest ergonomiczna. Zmieściła wszystkie potrzebne i dostatecznie obszerne strefy, łącznie z miejscem do jedzenia. Nikt nikomu nie przeszkadza. Zdarzyło się, że gotowało i przebywało w niej kilkanaście osób i wszyscy okrzyknęli kuchnię jako bardzo wygodną. W tym typie zabudowy, który ma aż 2 narożniki, trzeba zastosować 2 wysuwane kosze lub chociażby "karuzele".
Obszernej zabudowie są również potrzebne przeszklone fronty szafek, bo dodają jej lekkości. Jednak trzeba nimi rozsądnie operować. Przez szkło widać wnętrze szafki i sprzęt, co może spowodować wizualny chaos.
- W poprzedniej kuchni miałam okucia i prowadnice starszej generacji. Obecne mają: pełny wysuw, ciche i płynne domykanie, wytrzymują duże obciążenia, co w mojej kuchni z mnóstwem szuflad i szafek oraz produktów i naczyń ma ogromne znaczenie. Jestem bardzo zadowolona z rozmaitych segregatorów, bo organizują w nich przestań. Nie szczędziłam wysiłku, żeby je zastosować tam, gdzie są niezbędne. To prawda, że podnoszą koszt zabudowy i trochę ograniczają miejsce w szufladach, dlatego kilka szuflad ma jedynie maty antypoślizgowe.
Jestem bardzo zadowolona z wielkości zabudowy i jej wyposażenia. Rozważam jeszcze wykończenie przestrzeni nad blatem. Może będzie to mleczne szkło, żeby nie konkurowało z dekoracyjną i obszerną zabudową. Nasza kuchnia z dwoma wyjściami ma jedyną wadę, dotyczącą elektryczności – brakuje jej łączników schodowych.
Kuchnia z dwoma wyjściami - koszty:
- meble z montażem i sprzętem AGD (bez lodówki i zmywarki) – 18 000 zł,
- blaty 2400 zł.
Lilianna Jampolska