Kuchnia z dwoma wyjściami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kuchnia z dwoma wyjściami

Nasza kuchnia oddzielona jest od jadalni przesuwnymi, dwuskrzydłowymi drzwiami, a od holu – jednoskrzydłowymi. Takie rozwiązanie ma jedyną wadę... - mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która kuchnię urządzała 3 lata temu.

Parametry: kuchnia 18 m2, w kształcie kwadratu, zabudowa w kształcie litery U, wentylacja mechaniczna, centralny odkurzacz.

Położenie: od frontu i wschodu, z widokiem na drogę i frontową część posesji; kuchnia oddzielona od jadalni przesuwnymi, dwuskrzydłowymi drzwiami, od holu – jednoskrzydłowymi.

Sprzęt: bez zabudowy – płyta ceramiczna, elektryczny piekarnik, lodówka, zmywarka szer. 60 cm, okap ze stali nierdzewnej, filtr wody.

Meble: szafki – z lakierowanej płyty MDF (lakier krem, mat); blaty – z drewna jesionowego, zabezpieczone olejem do blatów, z atestem spożywczym.

Liczba użytkowników: 4 dorosłe osoby.

Kuchnia jest ergonomiczna dzięki zabudowie w kształcie litery U
Kuchnia jest ergonomiczna dzięki zabudowie w kształcie litery U

Decyzja: kiedy planowałam z architektem dom, chciałam mieć kuchnię od wschodu, żeby się nie nagrzewała. Przez panoramiczne okno wpada do niej dużo światła, ale jest chłodna. Od razu przewidywałam w kuchni ustawienie zabudowy w kształt litery U. Potem jednak zaczęłyśmy z córką myśleć o układzie z wyspą, bo stało się to modne. Wykonano dla nas 2 rysunki w tymi wariantami i całą rodziną analizowaliśmy ich funkcjonalność. Wybraliśmy kształt "U", bo przy rozwiązaniu z wyspą kuchnia traciła zbyt dużo miejsca na ciągi komunikacyjne.

Od początku planowałam zakup mebli systemowych, ponieważ z góry wiadomo, jaką jakością się charakteryzują, można je łatwo naprawić i wymienić zużyte elementy, mają długą gwarancję. W fazie dobierania zabudowy, starałam się doskonale wyposażyć szafki i szuflady. Szczegóły planowałam ze sprzedawcą, prosząc o wizualizację. Oświetlenie szafek kupiłam w innej firmie, bo było tańsze.

Wszystkie strefy zabudowy są obszerne i komfortowo wyposażone
Wszystkie strefy zabudowy są obszerne i komfortowo wyposażone
Przesuwne drzwi (dwu- i jednoskrzydłowe) oddzielają kuchnię od jadalni i holu. Kredens to strefa przechowywania
Przesuwne drzwi (dwu- i jednoskrzydłowe) oddzielają kuchnię od jadalni i holu. Kredens to strefa przechowywania

Kuchnia z dwoma wyjściami - porady i przestrogi:

  • Codzienna praktyka potwierdza, że zabudowa "U" jest ergonomiczna. Zmieściła wszystkie potrzebne i dostatecznie obszerne strefy, łącznie z miejscem do jedzenia. Nikt nikomu nie przeszkadza. Zdarzyło się, że gotowało i przebywało w niej kilkanaście osób i wszyscy okrzyknęli kuchnię jako bardzo wygodną. W tym typie zabudowy, który ma aż 2 narożniki, trzeba zastosować 2 wysuwane kosze lub chociażby "karuzele".

    Obszernej zabudowie są również potrzebne przeszklone fronty szafek, bo dodają jej lekkości. Jednak trzeba nimi rozsądnie operować. Przez szkło widać wnętrze szafki i sprzęt, co może spowodować wizualny chaos.
     
  • W poprzedniej kuchni miałam okucia i prowadnice starszej generacji. Obecne mają: pełny wysuw, ciche i płynne domykanie, wytrzymują duże obciążenia, co w mojej kuchni z mnóstwem szuflad i szafek oraz produktów i naczyń ma ogromne znaczenie. Jestem bardzo zadowolona z rozmaitych segregatorów, bo organizują w nich przestań. Nie szczędziłam wysiłku, żeby je zastosować tam, gdzie są niezbędne. To prawda, że podnoszą koszt zabudowy i trochę ograniczają miejsce w szufladach, dlatego kilka szuflad ma jedynie maty antypoślizgowe.

    Jestem bardzo zadowolona z wielkości zabudowy i jej wyposażenia. Rozważam jeszcze wykończenie przestrzeni nad blatem. Może będzie to mleczne szkło, żeby nie konkurowało z dekoracyjną i obszerną zabudową. Nasza kuchnia z dwoma wyjściami ma jedyną wadę, dotyczącą elektryczności – brakuje jej łączników schodowych.
Najdłuższy blat zastosowano w strefie przygotowywania posiłków i gotowania
Najdłuższy blat zastosowano w strefie przygotowywania posiłków i gotowania
Strefę mycia umieszczono klasycznie – pod oknem
Strefę mycia umieszczono klasycznie – pod oknem

Kuchnia z dwoma wyjściami - koszty:

  • meble z montażem i sprzętem AGD (bez lodówki i zmywarki) – 18 000 zł, 
  • blaty 2400 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość AGA

02 Kwi 2015, 12:57

A ja uważam, że jest bardzo ładna i też taką chciałabym mieć :)

time image

Gość Lary

23 Paź 2014, 11:32

Ta kuchnia nawet na zdjęciach nie wygląda ładnie. Zlew okropny i te szprosy w szybach. Mnie się nie podoba.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny