Kuchnia z wyspą - problemy z wymiarami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kuchnia z wyspą - problemy z wymiarami

Najwięcej uwagi zabrała wyspa – musiałyśmy z projektantką precyzyjnie ustalić jej wielkość i ustawienie, żeby idealnie pasowała do przestrzeni. Dużo czasu zajęły przymiarki. Stolarz źle zrozumiał nasze zlecenie i przyjął docelowy wymiar blatu jako wymiar wyspy - mówi Agata, Członkini Klubu Budujących Dom, która kuchnię urządzała 2 lata temu.

Parametry: kuchnia 20 m2, w kształcie kwadratu, zabudowa w kształcie "L", wyspa na środku, wentylacja mechaniczna. Spiżarnia 6 m2, przy kuchni.

Położenie: od frontu i bocznej wypoczynkowej elewacji, skierowana na zachód i południe; połączona z jadalnią szerokim otwartym przejściem, a z tarasem przesuwnymi drzwiami HS.

Sprzęt: od jednego producenta, klasa A++; płyta indukcyjna, elektryczny piekarnik, dwudrzwiowa lodówka z kostkarką do lodu, zmywarka szer. 60 cm, dwukomorowy zlewozmywak z suszarką (kompozyt).

Meble: szafki – z litego drewna sosnowego, polakierowanego na biało; blaty – z czarnego granitu, na wyspie z litego drewna dębowego.

Liczba użytkowników: 5 osób, w tym troje dzieci.

Kuchnia z wyspą pośrodku ma szerokie przejście do jadalni
Kuchnia z wyspą pośrodku ma szerokie przejście do jadalni

Decyzja: w pierwotnym projekcie gotowym, kuchnia była większa, ale zmniejszyliśmy ją, żeby stała się przytulniejsza. Jest na tyle duża, że chciałam mieć na środku wyspę z płytą indukcyjną. Układ i wyposażenie kuchni zaplanowałam wspólnie z koleżanką, zajmującą się projektowaniem kuchni. Punktem wyjścia, oprócz wyspy, było umieszczenie pod oknem strefy zmywania. Z okna mam widok na wjazd, co ma dla mnie znaczenie, bo obserwuję, co się dzieje przed domem.

W kolejnym kroku zaprojektowałyśmy dłuższy ciąg kuchenny, w którym są szafki do przechowywania żywności i naczyń. Wykonanie mebli zleciłam lokalnej firmie stolarskiej. Ma w okolicy dobrą renomę. Część szafek zamówiłam z frezowanym szkłem i wewnętrznym oświetleniem LED, część z ażurową kratownicą. Zdecydowałam się nie zabudowywać sprzętu kuchennego, żeby meble nie stworzyły monolitu. Dobrałam do nich urządzenia ze szklanymi czarnymi frontami i blaty z czarnego granitu. W spiżarni celowo nie zamontowaliśmy ogrzewania, więc jest chłodna.

Widok od strony jadalni. Kolorystyka kuchni to biel, czerń, turkus, które ocieplono brązowym drewnem. Posadzkę wykończono polerowanym jasnym gresem (60 x 60 cm)
Widok od strony jadalni. Kolorystyka kuchni to biel, czerń, turkus, które ocieplono brązowym drewnem. Posadzkę wykończono polerowanym jasnym gresem (60 x 60 cm)

Kuchnia z wyspą - porady i przestrogi:

 • Kuchnia jest bardzo funkcjonalna, brakuje w niej jedynie przeszklonej witryny na filiżanki. Zamierzam ją zamówić u tego samego stolarza, który przygotował resztę mebli do kuchni. Ponadto, chociaż zleciliśmy wykonanie wielu gniazd elektrycznych, ewidentnie brakuje jednego przy blacie pod oknem. Blisko zlewu powinien stać czajnik elektryczny.

  Najwięcej uwagi zabrała wyspa – musiałyśmy z projektantką precyzyjnie ustalić jej wielkość i ustawienie, żeby idealnie pasowała do przestrzeni. Dużo czasu zajęły przymiarki. Stolarz źle zrozumiał nasze zlecenie i przyjął docelowy wymiar blatu jako wymiar wyspy. Kiedy położył na niej większy blat z drewna, potężny mebel odebrał kuchni proporcje. Trzeba było wyspę poprawić. Ostatecznie blat ma 166 x 117 cm, a jego dłuższe boki są zwrócone w stronę jadalni i okna. Gotowanie na wyspie jest wygodne, a bez wyspy kuchnia straciłaby walory funkcjonalne i estetyczne. Blat z drewna się nie rysuje i nie odparza. Dziś jednak kupiłabym większą płytę indukcyjną, bo dla pięcioosobowej rodziny niekiedy brakuje dodatkowego palnika.
   
  Ponadto, może nie w samej kuchni, ale w spiżarni, zamontowałabym kuchenkę gazową. Ostatnio obserwujemy częste wyłączenia prądu, co dla rodziny z małymi dziećmi jest uciążliwe. Wyposażając kuchnię, kierowałam się ekonomią. Nie kupiłam drogich systemów cargo, nie mamy separatorów w szufladach.
   
 • Blaty z granitu przyciął nam… producent nagrobków, za dużo mniejszą cenę, niż robi się to w profesjonalnych studiach kuchennych. Kamienne blaty to znakomity zakup! Szyba na ścianie jest równie praktyczna. Polecam!
Dwudrzwiowa lodówka z czarnym szkłem nawiązuje do czarnych granitowych blatów
Dwudrzwiowa lodówka z czarnym szkłem nawiązuje do czarnych granitowych blatów
Na co dzień rodzina jada przy kameralnym stole w kuchni
Na co dzień rodzina jada przy kameralnym stole w kuchni

Kuchnia z wyspą - koszty:

 • sprzęt AGD – ok. 10 000 zł, 
 • meble z montażem – 32 000 zł, 
 • blaty – 3600 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny